Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Маркетинговий аналіз машинно-технологічних послуг: методичний аспект

 

В 90-х роках ХХ століття в Україні поряд з внутрішньогосподарською формою використання сільськогосподарської техніки стали розвиватися і міжгосподарські форми машиновикористання. Найбільш поширеною такою формою були і залишаються на сьогодні машинно-технологічні станції. Сьогодні ці підпри- ємства-продавці ринку машинно-технологічних послуг (оранка, передпосівний обробіток ґрунту, збиральні роботи і т. д.) за- цікавлені у швидкій та найбільш вигідній їх реалізації. З огляду на це, важливого значення набуває маркетинговий аналіз номенклатури послуг для визначення стратегії їх розвитку на підпри- ємстві [1].

В цьому випадку можуть бути використані методи портфельного аналізу, які являються найпоширенішими при розробці стратегії розвитку виробництва товару. Матриця ділового портфеля представляє собою аналітичний метод дослідження стратегічного положення підприємства на ринку. Існує декілька видів матричного аналізу ділового портфеля, при якому використовуються різні комбінації таких показників як темпи зростання ринку, ринкова частка, привабливість інвестицій, конкурентоздатність товару, стадія розвитку товару або ринку.

На практиці широке розповсюдження отримав метод матричного аналізу ділового портфеля підприємства — це матриця «зростання ринку — відносна частка ринку», відома як матриця Бостонської консультативної групи (БКГ). Матриця «зростання ринку — відносна частка ринку» була розроблена в 60-ті роки Бостонською консультативною групою і дозволяє фірмі визначити положення кожного із своїх товарів за їх часткою на ринку відносно основних конкурентів і темпів річного зростання в галузі (темпів розширення ринку). Для цього виділяються умовні сектори: зірки, дійні корови, важкі діти, собаки.

На наш погляд, при аналізі номенклатури машинно-техноло­гічних послуг за допомогою матриці БКГ доцільно розраховува- ти не загальну частку ринку, а відносну середньорічну ринкову частку на основі порівняння з основним конкурентом по конкрет- ному виду послуг. Це зумовлено специфікою даного ринку, де знаходиться значна частка підприємств з відносно невеликим обсягом надання певних видів послуг. Основна їх частина представлена механізованими загонами у складі агротехсервісних та сільськогосподарських підприємств. Така особливість може ство­рювати складнощі при аналізі портфеля послуг згадуваних підприємств через незначну частку на загальному ринку.

З огляду на це пропонується наступна методика побудови матриці БКГ для аналізу машинно-технологічних послуг:

1. Визначається діапазон зміни відносної долі ринку. Відносна частка ринку для кожного виду послуги визначається шляхом ділення середньорічної ринкової частки підприємства на середньорічну ринкову частку основного конкурента за відповідним видом послуги. Межі діапазону визначаються шляхом округлення найбільшого значення в бік збільшення, а найменшого значення в бік зменшення до десятих. Дані позначаються на горизонтальній осі матриці.

2. Визначається діапазон зміни зростання ринку послуг. Для цього розраховуються ланцюгові темпи росту за обсягом послуги за відповідний період, а потім за ними визначається середній темп росту ринку для виду послуги. Дані позначаються на вертикальній осі матриці. Межі діапазону розраховуються шляхом округлення найбільшого значення в бік збільшення, а найменшого значення в бік зменшення до цілих.

3. Методом простої середньої арифметичної знаходиться за всіма послугами середній темп росту реалізації і середня відносна доля ринку.

4. Через знайдені точки проводиться горизонтальна і вертикальна осі і поле матриці розділяється на 4 прямокутники, кожний з яких встановлює певні характеристики для послуг, які в них знаходяться.

У відповідності з одержанними результатами визначається маркетингова стратегія розвитку машинно-технологічної послуги підприємства [2].

На наш погляд, така методика є більш адаптованою до ринку машинно-технологічних послуг і сприяє більш ефективному аналізу для визначення маркетингової стратегії розвитку.

 

Література

 

Гайдуцький П. І., Лобас М. Г. Відродження МТС (організація машинно-технологічних станцій в ринкових умовах). — К., 1997. — 508 с.

Величко О. П., Пальчик І. М. Стратегічний та фінансовий менеджмент. — Дн.: ДДАУ, 2001. — 50 с.

 

Гливенко Сергій

Сумский государственный университет

аспирант