Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Проблеми та перспективи маркетингового дослідження ринку кондитерських виробів україни

 

Для успішного господарювання в ринкових умовах українським підприємствам слід більше уваги приділяти такому явищу як маркетингові дослідження. При проведенні останніх вагомого значення надають вивченню характеристик ринку і визначенню його потенційних можливостей; аналізу розподілу часток цього ринку між фірмами; аналізу збуту; вивченню товарів конкурентів; коротко- та довготерміновому прогнозуванню; вивченню реакції на новий товар та його потенційних можливостей; дослідженню політики цін. Тобто, маркетологами проводиться аналіз внутрішнього середовища підприємства, мета якого визначити реальний рівень конкурентоспроможності фірми в результаті спів­ставлення відповідних факторів зовнішнього і внутрішнього середовища. Саме тут отримують відповідь на питання, що потрібно зробити, щоб діяльність підприємства була повністю адап­тована до динамічно розвинутих факторів середовища.

Безпосередньо методика маркетингового дослідження полягає у здійсненні наступних етапів: визначення проблеми, аналіз вторинної інформації, одержання первинної інформації, аналіз зібраних даних, вироблення рекомендацій, використання результатів. Будь-який із цих етапів надзвичайно важливий для проведен­ня досліджень з маркетингу і тому для отримання повноцінних висновків необхідно чітко знати, що передбачає кожен із них.

Таким чином, першим кроком маркетолога є визначення проблеми і завдань дослідження. У нашому випадку об’єктами вивчення були українські кондитерські підприємства, проблемою і завданням яких був пошук можливостей збільшення обсягів про­дажу продукції. Звідси поставали дві підпроблеми: визначити, чим керується споживач при виборі солодощів, та як можна було б привернути увагу потенційних покупців до вітчизняних виробів.

Після окреслення проблем необхідно сформулювати цілі. Для організації та здійснення даного етапу дослідження нами було вирішено скористатися пошуковими цілями, тобто такими, які перед­бачали збір даних, здатних краще розкрити проблему, а можливо допомогти виробити робочу гіпотезу. Таким чином, ціллю нашого маркетингового дослідження був збір такої інформації, яка б допомогла знайти шляхи збільшення обсягів продажу кондитерських виробів серед населення. Слід зазначити, що необхідні дані отримувались як із вторинних, так і первинних джерел. Як відомо, особливість кондитерської промисловості полягає у її призначенні задовольняти ті чи інші смаки і потреби всього населення. Тому, на наш погляд, найбільш ефективним у зборі достовірної та корисної первинної інформації було проведення анкетування. Для цього нами розроблені спеціальні опитувальні листи (анкети) з переліком питань, відповіді на які допомогли б у вирішенні постав­леної проблеми. Для більшої точності респондентами виступали споживачі різних вікових категорій та соціальних верств.

В результаті аналізу зібраних даних були виявлені певні тенденції, належна реакція на які допоможе кондитерським підприємствам збільшити обсяги реалізації своєї продукції. Так, сьогодні більшість споживачів хочуть купувати якісну продукцію. Звідси постає необхідність у використанні тільки висококласної сировини та новітніх технологій. Разом з тим, більшість спожи­вачів купують солодку продукцію для подарунку чи з нагоди якогось свята, як наслідок, підприємствам слід більше уваги приділяти фасованим виробам та їх оформленню. Особисто ж для себе споживач обирає плитку шоколаду чи шоколадний батон­чик. Якщо з першим у вітчизняних кондитерів все гаразд, то потреба у другому на сьогоднішній день задовольняється в основному іноземними виробниками. Зміна цієї ситуації на користь українських підприємств позитивно вплине на їх обсяги продажу.

Не слід забувати і про такий захід стимулювання збуту як реклама, адже остання у наш час відіграє значну роль у формуванні споживчих переваг. Отже, вітчизняним кондитерам треба більше уваги приділяти рекламуванню своєї продукцій, особливо тих її видів, які є дещо незвичними для наших споживачів. Так, в анкетуванні останнім було запропоновано висловити їх ставлення до кондитерських виробів, що містять у своєму складі нетрадиційну сировину і мають лікувально-профілактичні властивості. Отримані результати свідчать про недовірливе ставлення покупців до такого оновлення асортименту. Частково в даній ситуації винні і самі товаровиробники, адже беручи до уваги консервативні настрої вітчизняних споживачів, їм слід більше уваги приділяти поширенню інформації про ці види продукції, проводити спеціальні презентації, виставки разом з дегустацією таких виробів, щоб споживач переконався в тому, що продукція, яка має лікувально-профілактичне значення, не відрізняється від звичайної своїми смаковими властивостями.

Що стосується збуту, то тут виробники солодощів повинні пропонувати широкий спектр продукції не тільки у торговій мережі столиці та обласних центрів України, але й в усіх її населених пунктах, де сьогодні споживач, в основному, орієнтується на дешеві, сумнівної якості імпортні вироби.

 

Юрченко Ольга

Азовский региональный

институт управления

студентка ІІІ курса