Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Дослідження ринку сиру в кіровоградській області на прикладі тов «південна»

 

ТОВ «Південна» спеціалізується на оптовій реалізації товарів молочного спрямування вітчизняного та імпортного виробництва. На фірмі є 2 штатних маркетологи, які займаються всебічним дослідженням цільових ринків. Останнім дослідженням спеціалістів було вивчення кон’юнктури ринку сиру та сирної продукції в м. Кіровограді та Кіровоградській області.

Сири можна також поділити на групи в залежності від обсягів продажів:

Основна група (базовий асортимент). Вона включає сири, що користуються підвищеним попитом і найбільш часто купуються. Дані марки характеризуються високим оборотом, але мають невелику торгову націнку.

Елітна група. Вона включає дорогі сири, що купуються в невеликих обсягах.

Додаткова група. Сорти цієї групи займають проміжне положення за обсягом продажів між елітними і сортами базового асортименту. Як правило, це сири тих же груп, що й елітні, але по більш низькій ціні.

Фірма «Південна» у минулому році розширила свій асортимент за рахунок 17 найменувань делікатесних датських сирів компанії Tholstrup, серед яких — рідкісні для українського ринку м’які сири з червоною цвіллю і свіжі сири з присипками з різних спецій.

Робота з цими сирами, що мають короткий (до 40 днів) термін реалізації, була особливо важкою на початковому етапі, коли споживачі ще не познайомилися з маркою.

Фірмі доводилося просувати новий продукт регулярними презентаціями в кращих кіровоградських магазинах. Але зараз продажі ростуть з місяця в місяць.

Найближчим часом очікується продовження росту асортименту й обсягу сирного ринку за рахунок імпорту, тому що у вітчизняного виробника немає помітного росту асортименту, і шанси на розширення його найближчим часом, на жаль, невеликі.

Фірма готова працювати не тільки з імпортними, але і з українськими сирами.

Насиченість ринку сиру продовжує рости. Сьогодні вільного простору і на місцевому ринку залишається усе менше — основні постачальники знайшли собі партнерів в особі місцевих дистрибьюторів і, в основному, розподілили зони впливу. Якщо 60-процентного росту продажів у минулому році «Південна» домоглась, у першу чергу, за рахунок освоєння районів області, то в поточному році перед фірмою буде стояти задача — залишитися на колишніх обсягах і більше уваги приділяти роботі з дорогими сирами.

Зараз спостерігається стримування споживання сиру через низьку купівельну спроможність українського населення, і тому проблема скорочення субсидій ЄС залишається однією з важливих для великих західноєвропейських експортерів. Субсидії на сир змінюються зі зразковою періодичністю раз у три місяці, і щораз їхнє скорочення складає 5—10\%.

Таким чином, концепція системи маркетингових досліджень торгівельного підприємства повинна включати ті складові маркетингового середовища, за якими керівник служби маркетингу веде постійне спостереження. Це цільові ринки, канали маркетингу, контактні аудиторії, фактори макросередовища. Інформацію збирають та аналізують за допомогою чотирьох допоміжних систем, які у своїй сукупності і складають систему маркетингових досліджень: систему внутрішньої звітності, систему зовнішньої поточної маркетингової інформації, безпосередньо систему маркетингових досліджень та систему аналізу маркетингової інформації. Потік інформації, що поступає до керівника служби маркетингу, допомагає у проведенні аналізу, плануванні, впровадженні в життя та здійсненні контролю над виконанням маркетингових заходів. Зворотній потік у бік ринку складається з прийнятих керівником маркетингової служби рішень та інших комунікацій.

Такий підхід до системи маркетингових досліджень торгового підприємства дозволить створити гнучку систему управління отриманням максимального прибутку на основі найбільш повного задоволення потреб та інтересів споживачів.

 

Крамарчук Сергій

Луцький державний

технічний університет

студент V курсу