Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Міжнародний маркетинг у сучасних умовах

 

Виникнення і розвиток концепції міжнародного маркетингу як своєрідної системи маркетингової діяльності приходиться на 60—70 роки. Саме до цього періоду склалися необхідні передумови для перебудови ринкової діяльності в міжнародному масштабі на основі принципів маркетингу, що довів у попе- редній період свою дієвість як ефективна система корпоративного керування і засіб конкурентної боротьби на національних ринках.

У сучасних умовах міжнародний маркетинг являє собою підхід до прийняття виробничих рішень з позиції найповнішого задоволення вимог як місцевих, так і іноземних споживачів. Головний офіс компанії цілеспрямовано ставить задачі своїм вироб­ничим підрозділам — місцевим і закордонним у відношенні науково-технічних розробок і продукції, що випускається. Мате­ринська компанія визначає найбільш ефективну технологію виробництва, включаючи зовнішньо- та внутрішньофірмове кооперування. Слід зазначити, що важливу роль грають маркетингові програми, розроблювані в структурних підрозділах материнської компанії — виробничих відділеннях. Вони виступають як основні виробничо-господарські ланки, що відповідають за кінцевий результат діяльності — одержання прибутку. За результатами маркетингової діяльності і на її основі полягають міжнародні комерційні справи, проводяться комерційні операції.

Можна стверджувати про те, що міжнародний маркетинг спирається на принципи національного маркетингу і має схожу з ним структуру. Разом з тим він є специфічним, тому що має справу з зовнішньоторговельними і валютними операціями, іноземним і міжнародним законодавством. Стимулами міжнародного бізнесу служать порівняльні переваги, обумовлені поділом і спеціаліза- цією економік держав, розходженням їхніх економічних і географічних умов.

Маркетинг відрізняється високим ступенем комплексності. Це вимагає глобального планування з урахуванням чужої культури, складу розуму, мови, стандартів і торговельних порядків. Співробітники, що працюють у правлінні фірми і за кордоном, повинні проходити постійне навчання, знайомлячись з цілями і вимогами закордонних партнерів на ринку.

Центральне місце займають валютні проблеми, які доводиться вирішувати фірмі, займаючись міжнародною торгівлею. Для фірми, що орієнтується на експорт, валюта в остаточному підсумку визначає весь результат її діяльності.

Проблемою є і хронічний торговельний дефіцит багатьох країн, зокрема тих, що розвиваються. З цим пов’язаний фінансовий ризик, що в тій чи іншій мірі неплатоспроможною може виявитися вся країна і можуть виникати проблеми перекладу валютного виторгу. В таких країнах рекомендується працювати на ринку, цілком усвідомлюючи існуючий ризик.

Міжнародні фірми зтикаються також з економічними і соціальними розходженнями, що існують у світі, особливо в країнах, що розвиваються.

Значні труднощі в експортній діяльності виникають унаслідок розходжень економічних систем і ступеня відкритості, чи, відповідно, закритості ринків.

Відомо, що процес реалізації міжнародного маркетингу складається з 3 основних фаз:

 вивчення ринку за допомогою спостереження й аналізу попиту, конкуренції посередників, а також середовища — законодавчого, технічного, економічного, соціокультурного;

 визначення, за допомогою політики продукту, цін і встановлення певних зв’язків, такої комерційної пропозиції, що буде відповідати обраній меті і бажаному положенню на ринку;

 реалізація товарів і послуг завдяки проведенню рекламної і збутової політики.

Цей постійно поновлюваний ланцюг заходів і є предметом планування, враховується при складанні бюджету і підлягає контролю з огляду обґрунтованості вжитих заходів.

Отже, необхідно наголосити на тому, що система заходів та сукупність прийомів, яка дозволяє підприємству завоювати міжнародний ринок, зберігаючи потім за допомогою постійного його вивчення вигідну клієнтуру, і є міжнародним маркетингом у сучасних умовах.

 

Дзюбенко Ольга

Харківський державний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва

студентка ІV курсу