Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Особливості маркетингових досліджень при освоєнні фірмою нових ринків

 

Як відомо, маркетингові дослідження — це збір та аналіз інформації про мікро- та макросередовище з метою прийняття обґрунтованих маркетингових рішень.

Мною була розроблена методика проведення маркетингового дослідження з метою розробки маркетинг-плану на етапі виходу фірми на нові ринки або впровадження нею нових товарів, в якій ми можемо визначити наступні етапи:

1. Фірма має дослідити товар, який буде впроваджуватися на ринок:

• вид товару;

• асортимент та назви видів товарів;

• одиниці виміру якості та кількості товару;

• споживчі якості товару.

2. Фірма має визначитися зі споживачами:

• соціальний статус споживача;

• економічний статус споживача;

• споживчі потреби та побажання;

• кількість потенційних споживачів;

• рівень життя.

3. Фірма має дослідити своїх реальних та потенційних постачальників:

• рівень конкуренції між постачальниками (ступінь їх податливості на згоду);

• асортимент продукції постачальників;

• конкурентні переваги кожного з постачальників;

• собівартість продукції постачальників.

При проведенні цих досліджень фірма може використовувати різноманітні прийоми та методи досліджень. Однак, кожен з розділів дослідження потребує використання певних методів дослідження. Так, при дослідженні споживачів — доцільніше використовувати опитування (поштою, телефонне, пряме), анкетування, тестування, спостереження тощо; при дослідженні товару — як експеримент, так і спостереження та ін.

Взагалі, ці перші три кроки дослідження визначимо як «емпіричний етап», на, якому отримуються дані, що характеризують реальне становище та використовуються «емпіричні» методи. Отримані дані назвемо вхідними. Основною вимогою до цих даних є їх достовірність (на що впливає і доцільність методу, за яким збиралися дані), бо на їх основі фірма розроблятиме прогнози та план маркетингу.

При аналізі отриманих даних (на другому етапі) фірма вже використовуватиме аналітичні, математичні, статистичні методи. Так, фірма має встановити зв’язок між собівартістю продукції постачальників, ціною, асортиментом та попитом споживачів (враховуючи при цьому рівень життя). Отже, фірма має встановити причинно-наслідковий зв’язок між ринковими явищами, застосовуючи для цього різні методи та критерії аналізу.

Виконавши цей аналіз, фірма має вивести встановлені зв’язки у статус критеріїв, за якими далі буде проводитися диференціювання товару на ринку. Так, фірма має продиференціювати товар за критеріями, оцінивши ступінь відповідності їм товару, після чого будуть розроблятися прогнози та плани. За результатами оцінки фірма вже робитиме висновки про доцільність введення товару на ринок або виходу на нові ринки.

Далі наступає етап розробки практичних заходів з впровадження товару на ринок. По-перше, важливим є визначення бюджету маркетингової політики, що відіграє важливу роль для її реалізації. Фірма має проаналізувати маркетинговий бюджет за різноманітними методиками, відібравши найоптимальніші.

Виходячи з отриманого маркетингового бюджету, фірма має визначитися вже безпосередньо з маркетинговими заходами, що будуть використовуватися при просуванні товару на ринок:

• радіо-, теле-, наочна реклама;

• акції;

• розпродажі тощо.

Окремого розгляду заслуговує визначення каналів та напрямів збуту продукції. Особливу увагу слід приділити вихованню патріотичного духу у споживачів та своєчасному задоволенню їхніх потреб, тому окремо слід розробити систему знижок, а також програму розвитку товару.

Відзначимо, що не слід забувати взагалі про стратегічний розвиток фірми, тому варто було б спрогнозувати не тільки життєвий цикл товару, а і варто життєвий цикл фірми на цільовому ринку взагалі.

Не слід забувати, що однією з основних перешкод на шляху реалізації маркетингової політики фірми є її конкуренти, тому, приділяючи їм особливу увагу, слід провести відповідні дослідження та спрогнозувати можливу реакцію з їх боку на входження фірми на ринок та початок боротьби за споживача. Особливу увагу слід приділити розробці інтегрального показника діяльності фірм на ринку для найбільш ефективного порівняння конкурентних фірм.

Наприкінці зазначимо, що результат проведення дослідження має об’єктивне значення, тому, якщо результат дослідження говорить про недоцільність виходу на нові ринки, не слід намагатися видавати бажане за дійсне.

 

Семенко Алла

Донецкий Национальный университет

студентка V курса