Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Концепції та інструменти маркетингу в системі ефективного підприємництва

 

Перехід до ринкової економіки викликав вагомі соціально-економічні перетворення, які потребують радикально нових задач управління господарськими суб’єктами. Перед вітчизняними підприємствами, які вступили в ринкові відносини, виникають проблеми, які потребують науково-обґрунтованих, творчих рішень у всіх сферах підприємництва.

Підприємництво, як процес організації виробництва товарів та послуг, має певні особливості в своїй діяльності, яка направлена на отримання прибутку (доходу). Сучасні вчені визначають підприємництво з різних позицій: як ініціативу діяльності громадян, яка заключається у виробництві товарів та наданні послуг, спрямованих на отримання максимального прибутку; як пряму функцію реалізації власності, основну виробничу функцію; як процес організаційної інновації в цілях отримання прибутку; дії, направлені на зростання капіталу, розвитку виробництва та одержання прибутку; як специфічний вид діяльності, спрямований на постійний пошук змін у вже існуючих формах діяльності підприємства та суспільства і постійна реалізація цих змін.

Дослідниками процесу діяльності підприємства проведено аналіз, у якому наголошується на тому, що підприємство робить основний акцент на отримання прибутку, розглядаючи це як кінцеву ціль підприємницької діяльності. Але має місце те, що підприємство бачить свою остаточну ціль в неприпиненні виробничого процесу, пов’язаного з підвищенням попиту та постійно зростаючих потреб індивіда, соціальної групи чи суспільства в цілому. В цьому випадку підприємство являє собою процес постійного пошуку попиту кінцевого споживача на продукцію чи послуги, задовольняє дану потребу шляхом організації вироб- ництва, збуту, маркетинга, менеджмента, орієнтуванням на найкращі інновації, яке підвищує ефективність виробництва.

Процес розвитку підприємництва супроводжувався і супроводжується процесом розвитку інструментів, які використовуються при реалізації цілей та завдань підприємницької діяльності. Це зазначається в еволюції маркетингової концепції управління та інструментів маркетингу.

Наступним фактором (інструментом), який визначає ефективність підприємницької діяльності, є оточуюче середовище. Власне оточуюче середовище визначає можливість та результативність взаємодії всіх суб’єктів маркетингової системи. Така взаємодія носить обмежений характер. Підприємство функціонує в певному середовищі, реалізовуючи новаторський хист, а з іншого боку здійснює зміну середовища, оскільки воно стає об’єктом його діяльності.

Маркетинг як філософія ведення бізнесу і як інструмент підприємницької діяльності є частиною економічних відносин. За даними ООН, в структурі світової економіки все більшого значення набуває аграрно-промисловий сектор та сектор сервісного підприємництва. В промислово розвинутих країнах процес переходу до сервісного суспільства вже розпочався. Це означає, що потрібні нові управлінські та організаційні рішення в маркетингу, в технологіях, в управлінні взаємовідносинами між людьми: робітниками фірми та клієнтами. Суспільство охоплюється «сервісною» конкуренцією, конкуренцією в сфері обслуговування, що визначає необхідність нової організаційної логіки підприємництва на відмінну від індустріального суспільства.

Новий підхід до управління, маркетингу, персоналу, фінансів. Модель життєвого циклу взаємодії з покупцями. Управління маркетингом повинне вирішувати питання, які стосуються різних функціональних підрозділів фірми, оскільки вся структура підприємства, яке займається послугами, повинна бути пронизана маркетинговими ідеями.

Пояснення маркетинг-міксу як нового поняття в системі підприємництва.

Використання бенчмаркингу як функції та методу аналізу переваг в конкуренції на підвищення оперативного та стратегічного виробничого процесу фірми.

 

Курасова Е.

Академия таможенной службы Украины

студентка ІІІ курса