Фінанси підприємств - Підручник (Любенко Н. М.)

2.1. методичні  вказівки до вивчення теми

План основних питань теми:

1.   Джерела формування фінансових  ресурсів та критерії оптиміза- ції їх співвідношення.

2.   Принципи і порядок структурування капіталу в Балансі підприємства.

3.   Формування та зміни власного  капіталу,  характеристика скла- дових власного капіталу за Балансом підприємства.

Основні терміни і поняття:

власний капітал, позичковий капітал, ефект фінансового важеля, активи  балансу  підприємства,  пасиви  балансу  підприємства,  влас- ний капітал, поточні зобов’язання, довгострокові зобов’язання, ста- тутний капітал, резервний капітал, додатково вкладений капітал, нерозподілений прибуток.

2.1.1.  Джерела формування фінансових ресурсів та критерії  оптимізації їх співвідношення

Під фінансовими ресурсами підприємства розуміють грошові кошти, які є в розпорядженні підприємства.

Структуру фінансових  ресурсів за джерелами  фінансування і статусом інвестора можна класифікувати таким чином:

 

 

 

Позичковий капітал

 

Власний капітал

Реструк- туризація активів

 

Зовнішні джерела

Банківські позики Комерційні  позики (креди- торська заборгованість) Цільові надходження

Авансові надходження коштів

 

Внески за- сновників та учасників

 

 

Внутрішні джерела

 

Забезпечення подальших ви- трат і платежів

Частина чистого при- бутку, що залишається на підпри- ємстві

Амортизаційні відрахування Дезінвестиції (реалізація необоротних активів)

У підприємств можуть бути різні альтернативи залучення капі- талу, тому не можна надати однозначних рекомендацій щодо вибору тієї чи іншої форми фінансування.

Можна  навести  лише  окремі  критерії  прийняття рішень  щодо вибору оптимальних форм фінансування. До типових критеріїв можна віднести:

-           Прибутковість. Слід розрахувати,  яким чином вплине на при- буток  та чи  інша  форма  фінансування, враховуючи,  з одного боку, платність кредитних ресурсів, а з іншого – можливість збільшення доходів і прибутку в розрахунку  на власний капітал, що підвищує інвестиційний рейтинг підприємства.

-           Платоспроможність. Зі  зростанням частки  позичкових  дже- рел фінансування зростає обсяг боргових зобов’язань, а, отже, і ризик неплатоспроможності, тобто нездатності  вчасно розраху- ватись за борговими зобов’язаннями.

-           Фінансова незалежність. Збільшення зовнішніх  джерел  фі- нансування може вплинути  на втрату автономності  і самостій- ності підприємства у прийнятті рішень.

-           Мінімізація оподаткування. При залученні  позичкового  капі- талу можуть виникнути податкові  переваги: відсоткові  платежі за позиками  зменшують  прибуток  як базу оподаткування, а ди- відендні виплати  здійснюються  з чистого прибутку,  тобто при- бутку, зменшеного на податкові платежі.

Порівняння власного та позикового капіталу

 

Власний капітал

Позиковий капітал

Повне або обмежене право голосу, яке залежить  від змісту установчих до- кументів

 

Відсутнє право голосу

Право на відшкодування вкладених коштів (при ліквідації) виникає  тільки після виконання зобов’язань з позико- вого капіталу

Має беззаперечне  право ви- магати відшкодування кредиту згідно з умовами, записаними у фінансових  документах

 

Виплати здійснюються  у вигляді відсотків або дивідендів, зазвичай, у випадку, якщо підприємство приносить прибуток

Виплата передбачених в по- зикових обов’язках відсотків обов’язкова незалежно  від результатів  господарської ді- яльності

Оптимізація структури капіталу

Розглянувши всі складові капіталу підприємства,  зрозумівши  їх сутність, можна зробити висновок, що структура капіталу підпри- ємства в підсумку формує співвідношення міри прибутковості та ризику в процесі розвитку  підприємства.

Для  визначення оптимального  співвідношення між власними  і позиковими фінансовими ресурсами  розраховується значення  фі- нансового важеля (фінансового левереджу).

Фінансовий важіль («фінансовий левередж») – це фінансо- вий механізм  управління рентабельністю власного  капіталу  за ра- хунок оптимізації  співвідношення власних і позикових фінансових коштів.

Ефект фінансового важеля – це приріст рентабельності власних засобів,  одержаний   завдяки   використанню кредиту,  незважаючи на платність  останнього.  Ефект  фінансового важеля  виникає  через розбіжність між економічною  рентабельністю і «ціною» позикових коштів. Економічна рентабельність активів  є відношенням розміру ефекту виробництва (тобто прибутку до сплати відсотків за кредити і податку на прибуток) до сумарного  значення  сукупного  капіталу підприємства (тобто  всіх активів  чи пасивів).  Підприємство пови- нне напрацювати таку економічну  рентабельність, щоб засобів ви- стачило, принаймні,  для сплати відсотків за кредит.

Для розрахунку ефекту фінансового важеля застосовується така формула:

ЕФВ  = (1 – Т) х (R – i) х (ПК / ВК),

де ЕФВ  – рівень ефекту фінансового важеля, виражений десят- ковим дробом; Т – ставка оподаткування прибутку, виражена десят- ковим  дробом; R – економічна  рентабельність активів  (до  сплати відсотків і податків),  виражена десятковим  дробом; i – середня роз- рахункова ставка процента за кредит, виражена десятковим  дробом; ПК – позиковий капітал; ВК – власний капітал.

плече фінансового важеля – характеризує силу впливу фінансо- вого важеля – це співвідношення між позичковим капіталом (ПК) і власними  засобами (ВК);

диференціал фінансового важеля – це різниця  між економічною рентабельністю активів та ставкою відсотків за кредит.

Якщо диференціал має позитивне значення,  то будь-яке  збіль- шення  плеча  фінансового важеля,  тобто підвищення частки  пози-

кових засобів у структурі  капіталу,  буде призводити до росту його ефекту.  Відповідно,  чим вище додатне  значення  диференціала фі- нансового важеля, тим вище за інших рівних умов буде його ефект.

Розрахунок ефекту фінансового важеля  дозволяє визначити граничну  межу частки використання позикового  капіталу  для кон- кретного підприємства,  розрахувати припустимі  умови кредитуван- ня.

2.1.2.  Принципи і порядок структурування капіталу в Балансі підприємства

До фінансових  ресурсів, які є в розпорядженні підприємства, застосовують  визначення «капітал  підприємства». При цьому роз- різняють  дві його форми:

-           конкретний (реальний) капітал  як вартість  майнових,  немате- ріальних та інших об’єктів, що знаходяться в розпорядженні підприємства на правах власності  або на правах господарського відання,  тобто, іншими  словами,  є інвестованими в підприєм- ницьку  діяльність  цього підприємства і використовуються ним з метою отримання прибутку;

-           абстрактний (фінансовий) капітал як джерела, з яких здійснено фінансування конкретного капіталу. Вартісні оцінки абстрак- тного капіталу  підприємства з розвитком ринкових  принципів господарювання  набувають   все  більшого   значення,   зокрема тому, що функції власності виконують переважно недержавні учасники господарських відносин – фізичні і юридичні особи та

«абстрактна» вартість капіталу підприємства – це зовсім реальні грошові або майнові цінності, вкладені співвласниками в очіку- вані отримання прибутку від цих вкладень. Зростання «абстрак- тної» вартості капіталу  підприємства – це зростання  добробуту його акціонерів  та інших власників, це поліпшення позицій цін- них паперів цього підприємства на фондовому  ринку, це стиму- лювання до залучення нових акціонерів  тощо.

Майно підприємства складається із різноманітних матеріаль- них, нематеріальних та фінансових ресурсів. Права кожного власни- ка на майно підприємства і на його участь в управлінні  і прибутках визначаються часткою і формою інвестованих  коштів. Вони мають бути  чітко  відображені  у фінансових  документах.  Розкриття цих прав є одним з найважливіших завдань фінансової  звітності.

Вартісні оцінки фінансово-майнових ресурсів, які контролю- ються підприємством, як за напрямками вкладення,  так і за джере- лами фінансування, містяться  у фінансовій звітності  підприємства за ф.1 «Баланс  підприємства». За формою баланс підприємства складається з двох частин: активів і пасивів.

Активи – це ресурси  (майнові  і фінансові), які контролюють- ся підприємством, можуть мати вартісну оцінку і від використання яких очікуються  прибутки  в майбутньому.  В балансі підприємства активи  згруповані  за трьома розділами,  залежно  від терміну їх ко- рисного використання.

Пасиви – це власний  капітал  і зобов’язання  підприємства,  що розглядаються як джерела формування активів.

Активи балансу підприємства згруповані  за трьома розділами:

Необоротні активи – активи  з терміном  корисного  викорис- тання більше одного року або одного операційного циклу (якщо останній  перевищує  один рік), а також фінансові  інвестиції  з неви- значеним терміном використання.

У складі довгострокових фінансових інвестицій відокремлю- ються фінансові інвестиції, що враховуються за методом участі в капіталі. Цей метод застосовується при обліку інвестицій  в дочір- ні, спільні та асоційовані підприємства (асоційованим є підпри- ємство,  в статутному  капіталі  якого  частка  інвестора  перевищує

25 \%). При веденні обліку інвестицій  за методом участі в капіталі в балансі інвестора  відображаються результати діяльності  об’єкта інвестування, зокрема  нерозподілені  прибутки  (збитки), отрима- ні цим об’єктом в звітному  періоді, та інші зміни розміру  власно- го капіталу  об’єкта інвестування в звітному  періоді (крім  змін за рахунок внесків власників). Балансова вартість такої фінансової інвестиції в обліку інвестора відображає відповідне збільшення (зменшення) грошового  еквівалента   частки  інвестора  у  власно- му капіталі  об’єкта інвестування (при  цьому відсоткове  значення частки  інвестора  у капіталі  об’єкта інвестування залишається не- змінним).

Оборотні активи – грошові  кошти  та їх еквіваленти, а та- кож інші активи, призначені для реалізації чи використання протягом одного року чи одного операційного циклу, якщо він більше року.

Витрати майбутніх періодів – в їх складі  відображають- ся витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних  періодів,  але  належать  до наступних  звітних  періодів. Сюди  належать  витрати,  пов’язані  з підготовчими  до виробни- цтва роботами в сезонних галузях промисловості, з освоєнням нових виробництв та агрегатів, сплачені авансом орендні плате- жі, оплата страхового поліса, передплата  на періодичні  видання тощо.

Пасиви  балансу підприємства – містять  власний  капітал  і зобов’язання.

Власний капітал – це частина в активах підприємства,  яка за- лишається після відрахування зобов’язань.

Зобов’язання – це заборгованість підприємства.  Зобов’язання в балансі підприємства згруповані  залежні  від характеру  і терміну їх погашення.  Критерієм розподілу  зобов’язань на довгострокові  і по- точні є 1 рік з дати складання балансу.

У складі зобов’язань підприємства,  тобто позичкового  капіталу, розрізняють:

Забезпечення подальших витрат і платежів – в їх складі відобра- жають нараховані у звітному періоді майбутні витрати та платежі (витрати на оплату  майбутніх  відпусток,  гарантійні  зобов’язання, а також залишки  коштів цільового  фінансування і цільових  надхо- джень, які отримані  з бюджету та інших джерел (сюди ж належать витрати на формування резерву сумнівних  боргів).

Довгострокові кредити  банків  – це сума заборгованості банкам по отриманим  від них кредитам, яка не є поточним зобов’язанням.

Інші довгострокові  фінансові зобов’язання  – це сума заборгова- ності за іншими залученими коштами  (крім  заборгованості по кре- дитам банків), на яку нараховуються відсотки.

До доходів майбутніх  періодів  належать  доходи, отримані  про- тягом поточного чи попередніх  періодів, які належать  до майбутніх звітних періодів.

Дані статей балансу на кінець звітного року повинні бути об- ґрунтовані  результатами інвентаризації, яка проводиться перед складанням річного балансу.

Нижче наведена схема  балансу підприємств виробничої сфери:

 

А К Т И В

П А С И В

1. НЕОБОРОТНІ АКТИВИ

1. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ

Нематеріальні активи

Статутний капітал

Незавершене будівництво

Пайовий  капітал

Основні засоби

Додатковий вкладений капітал

Довгострокові фінансові інвестиції

Інший додатковий  капітал

- які враховуються  за методом участі в капіталі

 

Резервний капітал

- інші фінансові інвестиції

Нерозподілений прибуток

Довгострокова дебіторська заборгова- ність

 

Несплачений капітал

Відстрочені податкові активи

Вилучений капітал

Інші необоротні активи

 

 

2. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОДАЛЬ- ШИХ ВИТРАТ І ПЛАТЕЖІВ

2. ОБОРОТНІ АКТИВИ

Забезпечення виплат персоналу

Виробничі  запаси

Інші забезпечення

Незавершене виробництво

Цільове фінансування

Готова продукція

 

Товари

3. ДОВГОСТРОКОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Векселі отримані

Дебіторська заборгованість за товари

Довгострокові кредити банків

Дебіторська заборгованість за розра- хунками

 

Інші довгострокові  зобов’язання

Інша поточна дебіторська заборгова- ність

 

4. ПОТОЧНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Поточні фінансові інвестиції

Короткострокові кредити банків

Грошові кошти та їх еквіваленти

Кредиторська заборгованість

Інші оборотні активи

Інші поточні зобов’язання

 

 

 

3. ВИТРАТИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

5. ДОХОДИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

 

 

БАЛАНС

БАЛАНС

2.1.3.  Формування та зміни власного капіталу, характеристи- ка складових власного капіталу  за Балансом підприємства Власний капітал  є основою  для початку  і продовження госпо- дарської діяльності будь-якого підприємства, він є одним з найістот-

ніших і найважливіших показників,  оскільки виконує такі функції:

•           довгосрокового  фінансування, оскільки  його використання не має часових обмежень;

•           відповідальності і захисту  прав кредиторів,  оскільки  є для  зо- внішніх користувачів інформації  балансу мірилом відносин від- повідальності  на підприємстві та забезпечує  захист  кредиторів від втрат;

•           компенсації  понесених  збитків,  оскільки  на суму збітків  змен- шується вартість власного капіталу;

•           кредитоспроможності,  оскільки   при  наданні  кредиту  перева- га надається  (за інших рівних  умов)  підприємствам з більшою часткою власного капіталу;

•           фінансування ризикованих інвестицій;

•           самостійності  і незалежності;

•           розподілу   доходів  і  активів   підприємства –  частки  окремих власників  у капіталі є основою при розподілі між ними частини прибутку,  а при ліквідації  підприємства – є основою розподілу майна між власниками.

Статутний  капітал – це первісне джерело інвестування і фор- мування майна підприємства,  він забезпечує  регулювання відносин власності  і управління підприємством, його розмір  не може  бути меншим за встановлену законодавством суму. Законодавчо вста- новлений  мінімальний розмір  статутного  капіталу  підприємств в формі  господарських товариств  з обмеженою  (додатковою) відпо- відальністю – 100 мінімальних заробітних  плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на момент державної реєстрації під- приємства  та підприємств в формі  акціонерних товариств  – 1250 мінімальних заробітних  плат, виходячи  з розміру мінімальної  заро- бітної плати на момент державної реєстрації підприємства.

Резервний капітал – це сума резервів,  створених  відповідно  до чинного  законодавства або установчих  документів  за рахунок  не- розподіленого прибутку  підприємства.  Резервний капітал  створю- ється  у розмірі,  встановленому установчими документами,  але не менше 25 \% статутного  капіталу.  Розмір  щорічних  відрахувань  на поповнення резервного капіталу передбачається установчими доку-

ментами та здійснюється за рахунок чистого прибутку, але не може бути  меншим  5 \% отриманого  чистого  прибутку.  Резервний капі- тал призначається на покриття збитків,  непередбачених  витрат, на сплату боргів підприємства при його ліквідації.

Пайовий капітал – це сума внесків членів спілок та інших під-

приємств,   передбачена   засновницькими  документами.    Рахунок та стаття  балансу  «Пайовий  капітал»  застосовуються кредитними спілками,  колективними підприємствами (виробничими коопера- тивами),  підприємствами споживчої кооперації та ін., в яких части- на власного капіталу формується у вигляді пайових внесків.

Джерелом  формування пайового  капіталу  є обов’язкові  та до- даткові  пайові  внески,  які надходять  від індивідуальних та колек- тивних членів.

Додатковий  вкладений  капітал  – це вартість  реалізації  акцій, яка перевищує  їх номінальну  вартість (сума такого перевищення кваліфікується як емісійний дохід).

Інший додатковий капітал – сума, що містить суми дооцінки необо- ротних активів, вартість безкоштовно отриманих підприємством активів.

При визначенні підсумкової вартості власного капіталу відрахо- вується:

-           неоплачений  капітал  –сума  заборгованості власників  (учасни- ків) за внесками до власного капіталу. При створенні госпо- дарського (в т. ч. акціонерного) товариства,  після прийняття рішення  про випуск акцій і оголошення передплати  на них, вся сума зареєстрованого статутного капіталу відображається як не- оплачений капітал. Так, до моменту реєстрації господарського товариства  його учасники (акціонери) повинні внести не менше

30 \% своїх внесків, зафіксованих у статутних  документах,  а ре- шту – протягом року. Звідси  виникає  заборгованість учасників.

-           вилучений  капітал – фактична  собівартість  акцій власної емісії або паїв, викуплених товариством у його учасників. Акціонерне товариство  має право викупити у акціонера  повністю оплачені ним акції з метою їх подальшого  анулювання, перепродажу  чи розповсюдження серед своїх працівників. Викуплені акції пови- нні бути реалізовані  або анульовані протягом року. В цей період розподіл прибутку  між власниками здійснюється без врахуван- ня викуплених акцій (часток).

Формування  статутного капіталу.  Статутний капітал  гос- подарського  (акціонерного) товариства  утворюється із внесків учасників (акціонерів). Він відображає власні джерела формування активів  і власність  товариства  як юридичної  особи. Водночас сума статутного капіталу відображає власність учасників (акціонерів), де частка кожного визначається номінальною вартістю придбаних ним часток (акцій).

Бухгалтерський облік статутного капталу  починається з дня реєстрації  підприємства в державному  реєстрі  суб’єктів підприєм- ницької діяльності  і закінчується днем вибуття підприємства з дер- жавного реєстру.

Сума статутного капіталу акціонерного товариства, відображена у фінансовому обліку і звітності, повинна дорівнювати загальній но- мінальній вартості випущених  акцій, в установчих документах.

Акція є одиницею  власності  в акціонерному  товаристві.  Закон України  «Про  цінні  папери  і фондову  біржу»  визначає  акцію  як цінний  папір без встановленого строку  обігу, що засвідчує  пайову участь у статутному  капіталі акціонерного  товариства,  підтверджує членство та право на участь в управлінні  ним, дає право його влас- никові  на одержання  частини  прибутку  у вигляді  дивідендів,  а та- кож на участь у розподілі майна в разі ліквідації акціонерного  това- риства.

Акції можуть бути іменними та на пред’явника, простими та при- вілейованими. Всі акціонерні  товариства  повинні випускати прості акції, яким надається  право голосу на загальних  зборах акціонерів. Акціонерні товариства мають право випускати також привілейовані акції (в розмірах до 10 \% статутного капіталу). Власники привілейо- ваних акцій не мають права брати участь в управлінні  акціонерним товариством (не  мають  права  голосу),  якщо  інше не передбачено його статутом.

Випуск акцій обов’язково повинен супроводжуватись його реє- страцією в Державній  Комісії з цінних паперів та фондового ринку.

При створенні відкритого акціонерного товариства (ВАТ) акції можуть бути розповсюджені шляхом  відкритої  передплати  на них. Строк відкритої  передплати  на акції не може перевищувати 6 міся- ців. У цей термін особи, які бажають придбати  акції, повинні  вне- сти на розрахунковий рахунок  акціонерного  товариства  не менше

10 \% вартості  акцій, які вони переплатили, після  чого засновники видають їм письмове зобов’язання про продаж відповідної кількості

акцій. Засновники ВАТ повинні бути держателями акцій на суму не менше 25 \% статутного капіталу і строком не менше 2-х років.

До дня скликання установчих  зборів новоствореного АТ особи, які передплатили акції, повинні внести з урахуванням попереднього внеску  не менше 30 \% номінальної вартості  акцій, що підтверджу- ється тимчасовими свідоцтвами.

Акції оплачуються грошовими  коштами  в національній чи іно- земній валюті або шляхом  передавання майна і можуть бути вида- ні покупцеві  лише після повної сплати їх вартості, яку він повинен здійснити  у строки, встановлені установчими зборами, але не пізні- ше року після реєстрації акціонерного  товариства.

Зміни статутного капіталу.  Господарське (в т.ч. акціонерне) товариство  може змінювати  розмір статутного  капіталу  згідно з рі- шенням  загальних  зборів акціонерів  (учасників). У бухгалтерсько- му обліку ці зміни отримують відображення тільки після державної реєстрації нового розміру статутного капіталу. Збільшення статут- ного капіталу  акціонерного  товариства  не більше, ніж на 1/3  може бути здійснено за рішенням правління за умови, що таке передбаче- но статутом.

Збільшення статутного  капіталу  може здійснюватись лише піс- ля повної оплати всіх раніше емітованих акцій за вартістю, не нижче номінальної.

Збільшення статутного  капіталу  може  здійснюватись такими шляхами  (які не можна одночасно поєднувати):

-           випуску нових акцій тієї ж номінальної вартості;

-           збільшення номінальної вартості акцій;

-           обміну облігацій на акції.

Зазвичай, підприємство створюється з метою отримання при- бутку. Реалізувати цю мету воно може лише за умови збереження свого власного капіталу. Згідно з фінансовою концепцією збережен- ня капіталу, прибуток заробляється підприємством (відповідно, на- рощується  його власний  капітал),  тільки якщо сума чистих активів на кінець періоду перевищує  суму чистих активів  на початок пері- оду після вилучення будь-яких  виплат власникам або внесків влас- ників протягом  цього періоду. Чисті активи  підприємства – це під- сумкова балансова вартість активів, зменшена на суму зобов’язань (отже дорівнює балансовій  оцінці власного капіталу підприємства).

Схема  представлення основних показників звіту про власний капітал наведена в таблиці:

 

 

Стаття

Статутний капітал

Пайовий  капітал

Додатковий вкладений капітал

Інший додатковий  капітал

Резервний капітал

Нерозподілений прибуток

Неоплачений капітал

Вилучений капітал

Разом

Залишок на початок року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коригування:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміна облікової політики

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виправлення помилок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші зміни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоригований залишок на початок року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Переоцінка активів:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка (уцінка) основних засобів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка (уцінка) незавершеного будівництва

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка (уцінка) нематеріальних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток) за звітний період

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розподіл прибутку:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виплати власникам (дивіденди)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спрямування прибутку до статутного капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування до резервного капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інше

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Внески учасників:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Внески до капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Погашення  заборгованості з капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вилучення капіталу:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Викуп акцій (часток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перепродаж викуплених акцій (часток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Анулювання викуплених акцій (часток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вилучення частки в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зменшення номінальної вартості акцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Продовження

 

Інші зміни  в капіталі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Списання невідшкодованих збитків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безкоштовно отримані активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інше

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом зміни в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишок на кінець року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отже, за формами утворення власний капітал поділяється на:

-           інвестований власний капітал

-           нерозподілений (реінвестований) прибуток

За рівнем відповідальності власний капітал поділяється на:

-           статутний  капітал, сума якого визначається в установчих  доку- ментах і підлягає  обов’язковій  реєстрації  у державному  реєстрі господарських одиниць;

-           додатковий  капітал  (незареєстрований) – це додатково  вкладе- ний капітал, інший додатковий капітал, резервний капітал та не- розподілений прибуток.