Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

Застосування ІнструментІв програмування для розв’язання економІчних завдань

Фахова компетентність економістів формується у період навчання у ви- щому навчальному закладі шляхом засвоєння певної суми теоретичних знань і набуття практичних навичок розв’язання економічних задач. Навчальний про- цес побудовано таким чином, щоб головній меті отримання якісної професійної освіти були підпорядковані цілі нижчих рівнів, серед яких велику роль відіграє встановлення структурно-логічних зв’язків між окремими курсами. Від того, як скоординовано змістовне наповнення загальнонаукових, фундаментальних та спеціальних економічних дисциплін залежить успішність засвоєння навчально-

 

го матеріалу студентами, а також ефективність використання ними часу на ау- диторні заняття та самостійну підготовку. Таким чином, в сучасних умовах приєднання вищої школи в Україні до Болонського процесу особливої актуаль- ності набувають питання оптимізації використання навчального часу, зокрема, організації самостійної роботи студентів та проблеми ефективного використан- ня інструментарію сучасних інформаційних технологій для вирішення фахових завдань. Саме таку спробу застосування методів програмування для розв’язання економічних задач здійснено в даній роботі.

Студенти напрямів підготовки “Економіка підприємства” та “Менедж- мент” вивчають курс основ інформатики циклу загальнонаукових дисциплін протягом перших двох семестрів навчання. У другому семестрі вони вивчають

дисципліну “Мікроекономіка” циклу загальноекономічної підготовки, яка є фундаментальною основої для подальшого набуття знань зі спеціальних дисциплін та виконання відповідних курсових робіт. Навчальною програмою курсу “Основи інформатики” передбачено освоєння студентами такої мови програмування, як Visual Basic у другому семестрі. З огляду на це, видається доцільним використання можливостей цієї мови з прикладною метою розв’язання задач з мікроекономіки. Це дозволить більш якісно і з меншими витратами часу опанувати обидві дисципліни.

В даній роботі пропонується приклад використання Visual Basic для розв’язання найбільш типових задач, метою яких є визначення оптимальних обсягу виробництва та розміру прибутку підприємства за умов функціонування на конкурентному ринку, коли окрема фірма не має можливості контролювати ринкову ціну продукції.

Вихідні умови для такого типу задач містять дані про обсяги виробництва товарів (у натуральному або вартісному виразі), величину витрат виробництва для кожного з цих обсягів, а також значення ціни продукції, яке не змінюється зі зміною обсягу виробництва. Цільова функція в даній задачі має вигляд:

π = TR – TC = (Р*Q – TC) → max,

де π – валовий прибуток підприємства, грн.;

TR=f (Q) – сукупний дохід, грн., TC=f (Q) – сукупні витрати, грн; Q – обсяг виробнитва, натур.од; Р– ціна продукції, грн.

Критерієм оптимальності виступає максимум цільової функції. Необхідно визначити  такий   обсяг   виробництва   продукції,   при   якому  підприємство отримає максимальний прибуток, а також розрахувати величину цього прибут-

ку.

Програма може мати такий вигляд:

Private Sub Calc() Const nmax = 255

Dim Q(1 To nmax) As Long

Dim TC(1 To nmax) As Long

 

Dim PI(1 To nmax) As Long

Dim P As Long

Dim N As Byte

Dim pi_max As Long Dim q_opt As Long Rem

Rem Введення масивів Q,TC,PI та змінних N, P Rem

i = 1

pi_max = PI(i) q_opt = Q(i) For i = 2 To N

PI(i) = P * Q(i) - TC(i) If PI(i) > pi_max Then pi_max = PI(i)

q_opt = Q(i) End If

Next i

Rem

Rem Виведення pi_max, q_opt

Rem

End Sub

Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що використання інструментів су- часних мов програмування для розв’язання економічних задач сприяє не тільки досягненню навчальних цілей, але й має практичну цінність, оскільки вихідні дані грунтуються на емпіричних даних діяльності сучасних підприємств, які студенти отримують під час проходження виробничої практики.

П р и д а т ь к о С . П.