Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

Курс на партнерськІ вІдносини з платниками податкІв – можливІсть наближення до ЄвростандартІв

Одним із показників ступеня цивілізованості громадських відносин в країні є рівень добровільно сплачених податків і зборів. Очевидно, що чим вищий  цей  показник,  тим  держава  менше  витрачає  адміністративних  і

 

фінансових ресурсів на виконання функцій і процедур податкового контро- лю. Тому поряд з іншими механізмами стимулювання добровільної сплати податків податківці широко використовують масово - роз’яснювальну роботу серед платників податків. Законодавче підкріплення такої роботи визначено Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.

З огляду на нові вимоги, поставлені перед податковою службою, підрозділи масово- роз’яснювальної роботи направляють зусилля на пропа- ганду поваги до податкового законодавства, своєчасне роз’яснення його по- ложень, забезпечення платника об’єктивною, доступною та різноманітнішою інформацією з питань оподаткування.

В          Красноармійській      ОДПІ  з           платниками    податків          ведеться

багаторівневий системний і систематичний діалог. В рамках такого діалогу податкова служба не диктує умови податкової поведінки, а прислуховується до судження платників податків з нагальних питань оподаткування, підприємницької діяльності та  власне  діяльності податкових органів, аналізує і враховує в роботі позитив. Платники у ході спілкування вислов- люють свої зауваження та побажання, надають конкретні і досить цікаві пропозиції по покращенню взаємин між владою і бізнесом.

Це не лише прогресивно, але й перспективно, - адже таким чином здобувається довіра платників, залучається громадськість до участі у подат- кових процесах, і, як наслідок суттєво зростає рівень добровільної сплати податків і сумлінності платників.

Головне завдання полягає у створенні потужної системи обслуговуван- ня платників податків, яка б передбачала такі напрямки, як просвітницька

робота з населенням, розповсюдження форм податкової звітності та рекомендацій щодо її заповнення, підготовка та розповсюдження податкової інформації, надання консультацій платникам податків по телефону та на осо- бистому прийомі, розгляд письмових звернень платників податків у тому числі й у мережі Інтернет.

Так пропаганда необхідності повної та своєчасної сплати податків про- водиться шляхом інформування населення про основні напрямки витрат бюд- жетних коштів. Наводяться приклади конкретного спрямування коштів дер- жавного та місцевого бюджетів, донарахованих сум по результатам податко- вих перевірок, наприклад, на ремонт шкіл, придбання медичного обладнання до  лікарні,  ремонт  об’єктів  комунальної сфери  і  т.д.  Доречи,  чим конкретніша інформація, тим більшу зацікавленість викликає вона у насе- лення.

Широко висвітлюються виявлені факти приховування доходів від опо- даткування, особлива увага приділяється причинам виникнення податкових порушень.

Податки і збори (обов’язкові платежі) скрізь і завжди сплачують без задоволення і збирати їх повністю ніколи не вдається. Однак у розвинутих країнах уже знайдені досить ефективні методи вирішення цих проблем. В

 

основі їх – досягнення розумної збалансованості у взаємовідносинах між дер- жавою   та   платниками   податків.   З   огляду   на   це   в   Україні   виникла необхідність розробки податкової системи, побудованої на новому рівні зацікавленості та відповідальності сторін податкових відносин. Саме це зро- бить масове ухилення від сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) неможливим. При цьому мова йде не лише про те, щоб збирати усе, що на- лежить державі, а й навчитись переконувати платників податків у необхідності виконання ними свого громадянського обов’язку.

Вирішення цього завдання потребує підготовки об’єктивних передумов

і пов’язане з ефективністю податкової політики держави, що має позначитися на формах і методах організації роботи органів державної податкової служ- би. Проведення цілеспрямованої постійної діяльності для досягнення “податкової грамотності” населення передбачає:

 формування громадської думки про необхідність повної і чесної сплати податків як виконання свого громадянського обов’язку;

 проведення   опитування    серед   населення       для      визначення    рівня обізнаності про податкову систему;

 розміщення    на        телебаченні    і           радіо    навчальних    передач           з           питань податкової політики держави і податкового законодавства;

 підготовка та розміщення в засобах масової інформації статей і виступів працівників податкової служби з питань оподаткування;

 проведення   регулярних     зустрічей         спеціалістів     податкових     служб  з працівниками підприємств та громадськими організаціями;

 проведення системної роботи серед потенційних платників податків в навчальних закладах середньої та вищої школи.

Уже давно почався і постійно починає здійснюватися процес реформу- вання податкової служби, у ході якого підтримується курс на позицію максимальної лояльності до платника податків.

Проведена модернізація податкової служби України висуває підвищені вимоги до працівників державної податкової служби в частині дотримання етичних норм і моралі. Сьогодні основними характеристиками в оцінці діяльності податкового інспектора є компетентність, досвід, уміння аналізувати, приступність і тактовність у спілкуванні, повага до особистості,

допомога громадянам у рішенні проблем. Професійні і моральні якості службовців – один з найважливіших факторів створення ефективної системи державної влади, що відповідає стандартам правової країни.

Сьогодні  платника  податків  повинний  зустрічати  не  тільки професіонал, що знає користь у податковому законодавстві, а і розсудлива і тактовна людина з високими морально етичними якостями. Саме так створюється соціальний імідж нашої служби, підвищується її авторитет у суспільстві.

Державні  службовці  повинні  забезпечити  довіру  громадян  до податкової служби, інакше ми не будемо мати підтримки своєї діяльності в

 

суспільстві. Незалежно від займаної посади, віку, світогляду, кожен податко- вий інспектор повинний дотримувати принципів Кодексу честі податківця і відповідати високому званню – представник держави. І це не ідеалізація особистості, це прийнята в усьому світі повсякденна норма.

У рамках креативних партнерських відносин з власниками бізнесу в Красноармійській ОДПІ відбулася ціла низка тематичних публічних заходів, направлених на залучення платників до добровільної сплати податків, поси- лення віри громадськості у професійність і прозорість роботи Красноармійської ОДПІ, упередження порушень чинного податкового зако- нодавства, роз’яснення законодавства з питань оподаткування та навчання платників.

Друковані ЗМІ мають значний вплив на формування свідомості грома- дян щодо виконання конституційного обов’язку сплачувати податки. Завдяки пресі проблеми, які виникають при застосуванні податкового законодавства, піддаються громадському обговоренню і завдяки “акулам пера” якнайшвид- ше знаходяться шляхи вирішення проблем. У більшості громадян існує підвищена ступінь довіри до надрукованого тексту, як до документу.

Не менш значимою формою є виступи на телебаченні та радіо працівників податкових органів в ЗМІ з матеріалами, в яких розповідається про повсякденну роботу податкової служби, про методи і результати їх робо- ти. Так, на сьогоднішній день Красноармійська ОДПІ встановила творчі зв’язки з 9 друкованими видавництвами: “Маяк”, “Орбіта плюс”, “Телескоп”, “Наш городок”, “Наша зоря”, “Інформатор”, “Будні Новогродівки”, “Шкільний журнал”, “Красноармійська вітрина” та з 3- ма телекомпаніями :

КТВ Орбіта, ТБ Капрі, ТК Інфо-Центр. З початку 2007 року опубліковано в пресі та пролунало в ефірі телебачення 503 матеріали на податкову тематику, з яких 225 було присвячено іміджевим акціям. Широко використовується се- лекторний зв’язок на центральному ринку м.Красноармійська.

Суттєву допомогу у навчанні платників податків надають публікації в журналі “Вісник податкової служби України” під рубрикою “Ви запитували на семінарі”. Завдяки інформації у даному журналі одночасно з суб’єктами підприємницької діяльності підвищується рівень професійних знань і податківців.

Так, за 11 місяців 2007 року було проведено 10 зустрічей керівництва з редакторами місцевих ЗМІ з питань співробітництва.

Під час проведення розмови докладно розповідалось про те, якими про- блемами живуть податківці , що непокоїть та викликає труднощі , і які є здо-

бутки , чим можуть допомогти, сказати своє слово засоби масової інформації.

Увійшли у традицію зустрічі керівників та провідних спеціалістів ін- спекції з представниками ЗМІ шляхом проведення прес-конференцій та бри- фінгів з актуальних питань оподаткування. Так, за 11 місяців 2007 року про- ведено 12 брифінгів та прес-конференцій, де приймали участь перші керівни- ки податкової інспекції, місцевої виконавчої влади, Пенсійного фонду, Асо-

 

ціації платників податків, Красноармійського центру зайнятості. Брифінги були присвячені підведенню підсумків роботи КОДПІ, налагодженню парт- нерських відносин з бізнесом та створенню сприятливих умов для діяльності чесних бізнесменів та інвесторів.

Формою дійового роз’яснення платникам податків особливостей за- стосування податкового законодавства є засідання так званих “круглих столів”. Так, за 11 місяців 2007 року проведено 8 таких “столів” з питань діяльності Красноармійської ОДПІ та 6 – з питань податкового законодавст- ва. За підсумками роботи “круглих столів” розробляється план суспільних

дій представників податкової служби та учасників “круглого столу” по удо- сконаленню системи оподаткування, розробляються пропозиції до законо- давчих актів. Активну участь приймає Красноармійська ОДПІ в “круглих столах” , які проводить Красноармійський центр роботодавців.

З метою оперативного вирішення злободенних питань керівниками КОДПІ щомісячно проводяться телефонні сеанси “гарячих ліній”. На питан- ня платників податків відповідають керівники Красноармійської ОДПІ. Так, з початку року проведено 27 таких “ліній”, результати яких висвітлювалися у пресі.

Однією із форм донесення до платників податків податкового законо- давства та змін до нього є семінар – як інформація з перших рук. На даний момент  особлива  увага  приділяється  підвищенню  якості  проведення семінарів  для  платників  податків,  тому  до  участі  залучаються  керівники

структурних підрозділів та висококваліфіковані фахівці з достатнім досвідом роботи в Красноармійській ОДПІ, проводиться аналіз звернень громадян, після чого найактуальніші питання виносяться на порядок денний.

Податківці готові до спілкування та обговорення з питань якості та ефективності семінарів. На семінарах проводиться анкетування з метою з’ясування питань, які найбільш турбують платників, а також відбувається соціологічне дослідження відносно думки громадян про якість роботи податкової служби та ступінь довіри до неї з боку населення.

З початку поточного року проведено 43 семінарських заняття, де кількість присутніх складала 1966 слухачів, в тому числі 1 – спільно з терко- мом працівників вугільної промисловості ДП “Селидіввугілля”, 1- з Селидівським торговим відділом, та 1 – спільно з Донецькою філією журналу “Вісник податкової служби України”.

Крім того, в Красноармійському міськрайонному управлінні юстиції відбувся семінар з юристконсультами підприємств, установ , організацій м. Красноармійська та Красноармійського району.

За бажанням платників проводяться тематичні семінари для вузького кола платників. Для безробітних, які вирішили створити власну справу, про- водяться семінари - консультації.

Вдосконалюючи партнерські відносини між податковою службою і громадськістю, певний акцент робиться на формування податкової культури

 

підростаючого  покоління,  залученні  дітей  до  освоєння  податкових  знань, знань про діяльність податкової служби, її місце і роль у державі.

Особлива увага приділяється роботі з такою важливою категорією, як старшокласники. Податківці регулярно зустрічаються з учнями загальноосвітних шкіл, гімназії, ліцею, читають тематичні лекції з право- знавства, податкового законодавства, застосовують активні форми і методи навчання. З початку року в навчальних закладах прочитано 61 лекцію. Школярі відвідують податкову інспекцію, знайомляться з основними функціями, напрямками в роботі служби, проводяться Дні відчинених две- рей.

Доброю          традицією       стала   організація      та         проведення    конкурсів        –

виставок “Таланти про податки” та “Податки очима дітей”.

Крім того, Красноармійська ОДПІ співпрацює з всеукраїнським ху- дожньо – публіцистичним виданням для школярів “Шкільний журнал”, який засновано на базі ЗОШ № 5 м. Красноармійська. Видають журнал випускни- ки даної школи. Це видання завоювало чималу популярність серед юнацтва, оскільки на його сторінках публікуються статті школярів, вчителів, директорів про шкільне життя. В той же час публікації фахівців Красноармійської ОДПІ “Академія Державної податкової служби України”, “Вступайте до лав волонтерів ДПС”, “Історія податків”, “Роль податків у на- шому житті” допомагають формувати особистість із здоровим образом жит- тя, високою мораллю та податковою культурою.

Однією  з  форм  роботи  є  надання  соціальної  реклами,  а  саме  :біля кожної статті податківців в газеті “Орбіта – плюс розміщено логотип – кар-

тинку з надписом “Ми платимо податки для щасливого майбутнього”. На логотипі зображена символіка податкової служби та щаслива сім’я з усміхаючимися дітьми. Дана реклама допомагає усвідомити громадську ко- ристь від сплати податків. Тільки дотримуючись принципу “Я турбуюсь про державу, а  вона  турбується про  мене”, можливо побудувати багату економічно розвинуту країну.

Даний логотип          розміщено       у          телефонному  довіднику

Красноармійського регіону біля телефонів податкової служби.

Вагоме значення в діяльності податкової служби приділяється роботі з громадськими організаціями. На зустрічах розглядаються питання удоскона- лення податкового законодавства, погашення заборгованості по заробітній платі платниками податків, боротьбі з платниками, котрі ухиляються та мінімізують сплату податків, надають звіти з прочерками, являються поруш-

никами податкового законодавства та боржниками, а також розглядаються питання модернізації податкової служби України та співробітництво по об- говоренню регуляторних актів.

Однією із форм роботи є виготовлення друкованої продукції. З початку року Красноармійською ОДПІ було розроблено, виготовлено та розповсюд- жено 29 видів друкованої продукції загальним тиражем 515 екземплярів. Ця

 

робота, як вид надання консультаційної допомоги, надає платникам податків можливість краще розібратися в податковому законодавстві та мати під ру- кою наочні матеріали.

Серед першочергових завдань, що вирішуються сьогодні органами державної податкової служби, є робота зі зверненнями громадян, своєчасне реагування на проблемні питання, підняті у зверненнях, та вжиття заходів щодо об’єктивного розгляду скарг на діяльність податкових органів.

Красноармійською об’єднаною державною податковою інспекцією проводиться   наступна   робота:   ведуться   особисті   та   виїзні   прийоми

керівниками; надаються кваліфіковані консультації по телефону та особисто громадянам під час відвідування інспекції; проводиться аналіз звернень гро- мадян та його результати висвітлюються в засобах масової інформації. За

2007 рік платникам надано 5114 консультацій.

З метою з’ясування відношення платників податків до податківців та податкової служби в цілому, на 1 поверсі Красноармійської ОДПІ розміщено скриньку  для  листів,  заяв,  скарг  та  пропозицій  громадян  та  платників податків.

Постійно функціонують на території Красноармійського регіону 2 консультаційних пункти, на яких розміщено стенди з корисною інформацією щодо оподаткування.

Податківці щоденною працею демонструють: податкова служба нової формації – служба для платника податків. Напрям податкової служби – рух

назустріч платникам та створення комфортних умов для кожного платника податків. Для забезпечення належного рівня обслуговування платників при виконанні ними зобов’язань перед бюджетом, Красноармійською ОДПІ про- водиться акція “Чергам – НІ”. Завдання – упередження утворення черг, пов’язаних з поданням платниками податкової звітності. Крім того, у даний період посилено роз’яснювальну і навчальну роботу.

Кожен платник повинен знати, що двері податкової служби всіх рівнів для нього відкриті. “До нас звертаються – значить нам довіряють і сподіваються на те, що скоординованими спільними зусиллями будуть розв’язані  проблеми,  які  хвилюють  людей”,  -  це  базовий  принцип спілкування з громадянами. І досвід посвідчує його правильність. Разом з постійним зростанням надходжень до бюджету разюче змінилося ставлення до   сплати   податків   і   до   податківців.   Платники   податків   мали   змогу

пересвідчитися: сплачені ними податки працюють на державу і людей. А громадяни, поспілкувавшись з працівниками ДПС, переконалися – в центрі уваги податківців – людина, її інтереси і проблеми, які максимально врахо- вуються при здійсненні справи наповнення державної казни.

 

С м и р н о в С . М .