Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

Працевлаштування молодІ - одне Із направлень реалІзацІЇ державноЇ молодІжноЇ полІтики у м. артемІвську

Першим регіоном нашої держави, в якому було започатковано запровад- ження спеціального режиму інвестиційної діяльності для окремих територій пріоритетного розвитку, стала Донецька область.

Указом Президента України від 18.06.98 р. N 650/98 "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" на територіях міст: Вугледар, Горлівка, Дзержинськ, Димитрів, Добропілля,  Донецьк,  Єнакієве,  Жданівка,  Кіровське,  Красноармійськ, Макіївка, Маріуполь, Новогродівка, Селидове, Сніжне, Торез, Шахтарськ, а та- кож Волноваського та Маріїнського районів у пріоритетних галузях (підгалузях), виробництвах на 30 років запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності.

Законами України від 15.07.99 р. N 984-XIV та від 22.09.99р. N 1097-XIV "Про внесення зміни до Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" цей перелік значно розширено: згідно з першим до таких територій включено місто Костян-

тинівку та Костянтинівський район, згідно з другим - міста Артемівськ, Крама- торськ, Красний Лиман, Слов'янськ, Амвросіївський та Слов'янський райони.

Спеціальний режим у цьому регіоні запроваджено з метою залучення ін- вестицій у пріоритетні галузі виробництва для створення нових робочих місць і працевлаштування працівників, які вивільняються у зв'язку із закриттям, рест- руктуризацією гірничодобувних та інших підприємств, для впровадження но- вих технологій, модернізації діючих виробництв, розвитку зовнішньоекономіч- них зв'язків, збільшення поставок на внутрішній ринок високоякісних товарів

 

та послуг, створення сучасної виробничої, транспортної та ринкової інфрастру- ктури, ефективного використання природних ресурсів.

Отже, на сьогодні статус територій пріоритетного розвитку надано 22 мі- стам та 5 районам області у тому числі місту Артемівську.

Артемівськ  - місто обласного підпорядкування, одне з міст в Донецькій області, яке має потужний промисловий і науково-культурний потенціал, з на- селенням 108,1 тисяч чоловік.

Основними цілями розвитку території є:

  Побудова інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки з ме- тою забезпечення високих темпів економічного зростання;

  Підвищення рівня державних соціальних стандартів;

  Удосконалення системи оплати праці;

  Стимулювання зайнятості та створення  нових робочих місць з метою підвищення рівня життя населення;

  Створення умов для всебічного гармонійного розвитку людини;

  Розвиток підприємництва та створення рівних умов для суб’єктів гос- подарювання.

Сучасний Артемівськ  - це   багатогалузеве промислове місто. Основу економічного потенціалу міста становить промисловість. Економіка міста пред- ставлена такими галузями промисловості як добувна, харчова,  металургія, ви- робництво машин та обладнання. На промислових підприємствах міста добу-

вають гіпс, поварену сіль, виготовляють запчастини для гірничошахтного об- ладнання, збірний залізобетон, є виробництво гіпсокартону і сухих сумішей, виробництво по унікальній технології виноградних вин і виробництво соків і нектарів безалкогольних напоїв з натурального соку.

Приоритетні галузі промислового комплексу :

         Металургія

         Добувна промисловість

         Харчова промисловість

Швидкий розвиток промислових технологій, зростання обсягів виробництва потребують висококваліфікованих кадрів. Дефіцитом на ринку праці сьогодні є висококваліфіковані працівники робочих професій (токарі, фрезерувальники, електрики, машиністи кранів, водії, робітники будівельних професій).

Одним з напрямків в системі державних гарантій є забезпечення населен- ня робочими місцями. Розроблена державна програма «Про вдосконалення державного регулювання у сфері зайнятості населення та ринку праці в Україні», а також міська «Програма зайнятості населення, яке мешкає на території Артемівської міської ради, на 2008-2009 р.р». У заходах програми, яка розроблена з урахуванням пріоритетних напрямів, визначені шляхи збільшення

рівня зайнятості населення, створення нових робочих місць,   спрямовані на стабілізацію ринку праці, створенню належних умов для гідної праці як основи

 

зростання добробуту населення, розвитку трудового потенціалу , зниженню соціальної напруги у суспільстві.

Одним з приоритетних напрямів програми є працевлаштування молоді віком до 35 років. У 2007 році цей показник складає 55\% від загальної кількості осіб, які були забезпечені роботою. З метою надання  реальної допомоги грома- дянам, які потребують соціального захисту, щорічно рішенням виконкому Артемівської міської ради бронюються робочі місця для молоді даної категорії. На протязі 2007 року було працевлаштовано 1300 чол. за рахунок дотаційних та заброньованих робочих місць.

Послідовна реалізація заходів програми зайнятості населення на території міської ради протягом останніх років дозволила збільшити рівень зайнятості

молоді, розширити сферу застосування праці за рахунок створення нових робо- чих місць. Поступово відбувається зменшення кількості безробітного населення на фіксованому ринку праці. Щорічно чисельність безробітних зменшується в

1,1 рази.

Молодь міста може отримати освіту в 14 навчальних закладах міста, освоїти професії по 81 спеціальності, як на денному відділенні так і на заочно- му, як на бюджетній  формі навчання так і на контрактній. Головним вищим навчальним  закладом  є  Українська  інженерно-педагогічна  академія  з підготовки спеціалістів для міста і регіону.

Працевлаштуванню молоді сприяє розвиток інвестиційної політики у місті. На території Артемівської міської ради затверджено 9 інвестиційних проектів, з них реалізується 6, на загальну суму 85,3 млн. доларів США.

Значна кількість підприємств міста розширюють та відновлюють вироб-

ництво, виробляють високоякісну продукцію за рахунок інвестицій. Наприклад, Артемівський завод по обробці кольорових металів, АТЗТ «Артемівський м’ясокомбінат»,  «Форте-Україна»,  ТОВ  «Екопродукт»,  ТОВ  ЕВП  «ES Полімер», ТОВ «КНАУФ ГІПС ДОНБАС». Головним напрямком підвищення ефективності виробництва у 2008-2012 роках має стати його масштабне технічне й  технологічне оновлення. З цією метою на основі визначених  на підприємствах, установах, організаціях міста заплановано впровадження ряду заходів щодо інноваційного розвитку.

Підприємствами, організаціями, установами розташованими на території Артемівської міської ради, згідно Плану  інноваційного розвитку  на 2008-2012 роки передбачено 56 заходів інноваційного розвитку. Загальна сума витрат на реалізацію запланованих заходів складе 566289,2 тис. грн.

Інноваційна політика            промислових підприємств міста потребує високої

кваліфікації фахівців. До виробництва необхідно залучати молоді кадри. Їх підготовка ведеться в професійних ліцеях та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації.

В зв'язку з цим прогнозується зростання потреби у фахівцях сучасних технологій, організаторів наукоємких виробництв, фахівців з систем експлуатації     високотехнологічного     устаткування,     по      металообробці,

 

кошторисників і проектувальників в будівництві, фахівців електронних і комунікаційних систем.

Створення 60 нових робочих місць на ТОВ „Артемівський метизний за- вод”, 180 нових робочих місць на заводі по розливу соків у м. Артемівську за рахунок впровадження інвестиційного проекту, ухваленого Радою з питань спеціальних економічних зон і спеціального режиму інвестиційної діяльності дасть можливість частково вирішити питання працевлаштування молоді.

Запровадження інвестиційних проектів    дало можливість створити 942 нових робочих міста та зберегти 647.

Рішенням проблеми працевлаштування молоді займаються також громадські організації міста. Так, жіночий соціальний еколого-правовий центр проводить тренінги для безробітної молоді.

Тільки об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін дає можливість вирішувати проблеми працевлаштування молоді міста.

Д я ч е н к о Н. І .