Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

ФІнансове планування на промислових пІдприЄмствах донецькоЇ областІ

В умовах переходу до ринкової економіки фінансове плануваня набуває нового значення.Адже воно являє собою не тільки процес розробки системи фі- нансових планів і планових показників, а є інструментом управління економі- кою підприємства, який забезпечує підвищення її ефективності, забезпечення успіху на ринку, здійсненню матеріального стимулювання працівників.

З-поміж  вітчизняних фахівців ,  які досліджують питання  фінансового

планування слід назвати І.О.Бланка, М.Д.Білика, М.Я.Коробова та інших. Ме- тою моєї статті є аналіз основних проблем фінансового планування на проми- слових підприємствах Донецької області і пошук можливих шляхів покращення зазначеного процесу. Адже Донецька область є однією з найрозвинутіших про- мислових областей України. На частку промисловості цієї області припадає

90\% валової продукції її господарства. Тут зосереджена велика кількість підпрємств паливно-енергетичної, хімічної, машинобудівної промисловості. Переконатись зі значимістю цієї області можна, розглянувши таблицю 1 [3]. Але, на жаль, багато промислових підприємств Донецької області є збитковим, що можна побачити з таблиці 2 [3].

Із вищевикладеного матеріалу можна зробити висновок,що вдосконален- ня діяльності підприємств промисловості в Донецькій області є актуальним пи-

 

танням. Можливим варіантом вирішення цього завдання є саме вдосконалення фінансового планування.

Сутність терміну „фінансове планування” трактується вченими по- різному. На думку Г.О.Крамеренко , „Фінансове планування представляє собою процес розробки системи фінансових планів і планових показників для забезпе- чення  розвитку  підприємства  необхідними  фінансовими  ресурсами  і підвищення ефективності його фінансової діяльності у перспективі”[2].

Таблиця 1.- Частка Донецької області у виробництві продукції по

Україні

 

 

Продукція

Вироблено у 2006 р.

Область

у \% до

У-ни

 

В Україні

В Дон. облсті

Електроенергія,млрд.кВт.год

193,4

25,8

13,3

Готове вугілля,млн.т.

61,7

27,6

44,7

у т.ч. для коксування

23,1

16,6

71,9

Чавун,млн.т.

32,9

14,9

45,4

Сталь,млн.т.

41,6

19,3

46,4

Готовий прокат чорних металів,млн.т.

22,4

10,2

45,4

Кокс,млн.т.

19,2

9,5

49,5

Сірчана кислота,тис.т.

1492,6

305,3

20,5

Холодильники,тис.шт.

1068,5

1048,4

98,1

Сіль,млн.т.

6,0

3,6

59,7

 

Таблиця 2. Питома вага збиткових підпрємств за деякими видами промислової діяльності,\%

 

Промисловість

 

2004 р.

 

2005 р.

 

2006 р.

Добувна

36,7

37,5

36,9

Переробна

34,9

35,4

35,5

Легка

34,7

34,1

31,7

 

Виробництво коксу

 

25,0

 

35,3

 

25,0

Хімічна і нафтохімічна

34,2

32,6

39,4

Металургійне виробництво

31,4

36,8

35,2

Машинобудування

32,1

32,4

33,0

З позиції В.М.Гриньової та В.О.Коюди „...фінансове планування-це скла-

дова управління фінансовими ресурсами, процес оцінки потреб у коштах для забезпечення поточного виробництва і подальшого виробничого та соціального розвитку , а також визначення джерела цих потреб”[1]. Отже, можна сказати , що немає єдиного законодавчо закріпленного поняття „фінансового плануван- ня” , що вже породжує проблему у розумінні сутності цього процесу.

 

Що  ж  до  проблем  фінансового  планування  на  промислових підприємствах Донецької області, то їх теж досить значна кількість.Адже фінансове планування в Україні під час перехідного періоду довго залишалося поза увагою , що призвело до низки негативних наслідків.

Однією з головних проблем фінансового планування на промислових підприємствах Донецької області є необґрунтованість фінансових планів, що викликано, зазвичай, заниженими термінами погашення дебіторської заборгованості, необґрунтованими даним щодо збуту і питомої ваги коштів у розрахунках.   Першою   причиною   цього   є   функціональна   роз’єднаність

підрозділів , що беруть участь у формуванні фінансових планів. Друга причина цієї проблеми має корені ще в адміністративному підході до цього питання , що полягає у приципі „щоб отримати певну величину необхідно вимагати на декілька  порядків  більше”.  Особливо  це  характерно  для  державних підприємств. Такий підхід викликає багато негативних наслідків. По-перше, використання цього підходу при фінансовому плануванні призводить до необґрунтованості  прийнятих  зобов’язень  ,  що  ,  у  свою  чергу,  викликає недовіру до  даних підприємств з  боку споживачів їх  продукції.  По-друге ,

„перебільшення” , покладене в основу фінансового планування , викликає пере- кручування планових економічних показників, і ефективне управління матеріальними і трудовими ресурсами стає неможливим. Другою проблемою фінансового планування на деяких промислових підприємствах Донецької області є відрив довгострокових фінансових планів від короткострокових. Ад-

же,   безумовно,  стратегічне,  оперативне  і  поточне  фінансове  планування повинні бути об’єднані у один нерозривний ланцюг. І тільки тоді може йти мо- ва про ефективне фінансове планування.

Іншою проблемою є те, що фінансові плани на багатьох підприємствах спізнюються до планового терміну через складну процедуру їх узгодження і тривалий процес передачі фінансових планів із відділу до відділу. Тому за та- ких умов навіть достовірний фінансовий план втрачає свою цінність.

Щє однією проблемою є те, що на більшості промислових підприємств плановими показниками є виручка, собівартість і прибуток. Не аналізуються такі  показники  як  рентабельність  активів  і  власного  капіталу,  темп економічного зростання, запас фінансової міцності підприємства, що знижує ефективність управління підприємством,

Отже, фінансове планування на промислових підприємствах Донецької

області поки що не забезпечує виконання на належному рівні управлінської функції.

Основним напрямами поліпшення справ в сфері фінансового планування мають бути:

1.Розгляд  фінансового  плану  не   як   директиви,  а   як   процесу,  що забезпечує підприємству економічну автономію.

 

2.Поєднання у нерозривний ланцюг стратегічного, оперативного і поточ- ного фінансового планування на промислових підприємствах, де провідну роль відіграє фінансова стратегія.

3.Розробка чіткої системи підготовки і передачі планової інформції з відділу до відділу, спрощення процедури узгодження фінансових планів на промислових підприємствах.

4.Включення до ключових планових показників на промислових підприємствах таких, як рентабельність власного капіталу, рентабельність активів, темп економічного зростання, запас фінансової міцності.

5.Розроблення і застосування на промислових підприємствах такого пла- нового  управління, яке  б  враховувало зміни  стану ринкового середовища  і

потенціал підприємства. А також поступова трансформація фінансового плану в план-прогноз фінансово-економічної діяльності підприємства.

Також треба зазначити, що фінансове планування може бути ефективним тільки тоді, коли на підприємстві запроваджена ефективна контролююча сис- тема моніторінгу виконання фінансового плану. Ця система повинна включати в себе контрольні точки моніторінгу ходу виконання фінансового плану, проміжні фінансові та інші звіти .Саме контроль дозволяє відповісти на головне питання фінансового планування- коли необхідно здійснити корегування дій та внести зміни у фінансовий план.

Отже, звісно, якщо підприємство не має потенціалу працювати прибутко- во, тільки завдяки впровадженню системи фінансового планування навряд чи почне ефективно функціонувати. Але фінансове планування може стати дієвим інструментом підвищення ефективності діяльності підприємства і забезпечити

йому успіх на ринку.

Отже, можна зробити висновок, що удосконалення фінансового плану- вання на промислових підприємствах Донецької області може поліпшити їх фінансовий стан. І, можливо, питома вага збиткових промислових підприємств у їх загальній кількості може не значно, але все ж таки зменшиться.

Перелік посилань

1. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств:Навч. посіб.- 2-ге вид., перероб. і доп.-

К.:Знання, 2004.-с.175

2. Крамеренко Г.О.Фінансовий аналіз і управління.- К.: Центр навчальної літератури, 2003.-

123с.

3. Статистичний збірник „Промисловість Донецької області в 2006 році” Головне управління статистики в Донецькій області

 

4.ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ У СВІТОВІ ТА РЕГІОНАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ СТРУКТУРИ

І г о ш и н а М . Є . , Пр и х о д ч е н к о Т. А.