Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

УкраЇна у глобальних вимІрах

На даний час глобалізація, суть якої полягає у посиленні міжнародних зв’язків, економічної взаємозалежності країн, поширенні новітніх технологій та єдиних стандартів життя, стає одним з вирішальних факторів впливу на динаміку та характер розвитку окремих країн, здатність втримувати економічну рівновагу та формувати власну економічну політику.

Україна знаходиться під впливом процесів глобалізації і є активним їх учасником. Сьогодні існує нагальна необхідність визначення місця країни в міжнародних вимірах, ступеню відставання від провідних розвинених країн та потенціалу розвитку.

Серед 62-х найбільш глобалізованих країн світу за індексом Глобалізації Україна займає 39 місце. Відповідно до індексу глобальної конкурентоспроможності (далі - ІГК) (використано розрахунки Всесвітнього

Економічного Форуму для 2006-2007 рр.) серед 125 країн світу Україна займає лише 78 місце. Найменші конкурентні переваги Україна має за такими складо- вими конкурентоспроможності, як рівень розвитку інституцій, охорони здо- ров’я та початкової освіти, технологічна готовність, а також ефективність ринків. Розвиток бізнесу та макроекономічне середовище не виступають визна- чальними чинниками переваг чи недоліків, що впливають на загальний рівень міжнародної конкурентоспроможності України. Для того, щоб в майбутньому Україна могла посісти чільне місце поміж інших країн світу, потрібно провести ряд ефективних системних реформ, які будуть сприяти підвищенню конкурентоспроможності національних інституцій, інфраструктури, покращен- ню якості охорони здоров`я, освіти, активізації впровадження інновацій.

У глобалізованому світі освіта і наука вже давно стали визначальним фактором    економічного    розвитку.    Повноцінним    учасником    глобальної

економіки може бути лише та країна, в якій інтелектуальні професії стали ма- совими, а інвестиції у розвиток людського потенціалу – вагомими і ефективни- ми.

Виміром вироблення інформації та знань в країнах є індекс К-суспільства (Ік), який оцінює рівень доступу до якісної освіти, мережі Інтернет, викори- стання інтелектуального потенціалу та високих технологій. За цим індексом з- поміж  45  кращих  країн  світу  Україна  посідає  лише  40-е  місце.  Тобто  на сьогодні для України немає альтернативи збільшенню інвестицій в людський розвиток.

 

У зв’язку з загостренням міжнародної конкуренції, очікуваним у 2007 році вступом України до СОТ, посиленням інтеграції з країнами ЄС і євразійського простору та прагненням України зайняти чільне місце на світових ринках й у світових рейтингах конкурентоспроможності існує нагальна необхідність концентрації зусиль та ресурсів на тих напрямах діяльності, де формуються перспективні конкурентні переваги України, а також модернізації інституційного середовища і ринкової інфраструктури з урахуванням досвіду розвинутих країн та успішних країн з перехідною економікою.

В майбутньому зростаючий освітній потенціал суспільства, активне впровадження новітніх виробничих та інформаційних технологій, підвищення спроможності до впровадження ефективних управлінських рішень дозволять

скоротити відставання у темпах та якості розвитку економіки України і істотно наблизитися (увійти до перших 50 країн рейтингу, який визначає глобальну конкуренцію) до рівня життя населення розвинутих країн світу. Забезпечення відповідного рівня конкурентоспроможності є однією із ключових вимог щодо членства України в Європейському Союзі.

У першому півріччі 2007 року активізовано роботу, спрямовану на ство- рення передумов, необхідних для вступу України до СОТ та інтеграції до Європейського Союзу.

Подальшому розвитку співробітництва з Європейським Союзом сприя- ли як окремі фактори зовнішньої політики ЄС (розширення ЄС зі вступом Болгарії та Румунії, запровадження Європейського інструменту співробітництва та партнерства в рамках Європейської політики сусідства), так і досягнення ряду важливих домовленостей щодо посилення двосторон-

нього діалогу.

У 2007 році започатковано переговори щодо укладення нового договору між Україною та ЄС. Проводяться неформальні робочі консультації стосовно перспектив створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. 18 червня підписано  угоди  про  спрощення  оформлення  віз  та  реадмісію  осіб  між Україною та ЄС, що є першим кроком на шляху запровадження безвізового ре- жиму з Європейським Союзом.

Завершується реалізація першого етапу Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС, розпочато роботу щодо визначення цілей та завдань другого етапу.

Започатковано реалізацію в Україні перших проектів програми Twinning (у сферах цивільної авіації та регулювання ринку електроенергії). У найближчі роки планується розпочати реалізацію близько 50-ти проектів програми Twin-

ning обсягом близько 60 млн. євро.

Станом на 1 серпня 2007 р. проведено 16 офіційних засідань Робочої гру- пи (РГ) з розгляду заявки України про вступ до СОТ. Проект звіту РГ узгодже- но на 99 відсотків. Завершено переговори з доступу до ринку товарів і послуг із

49  членами  Робочої  групи.  Триває  процедура  узгодження  зазначених документів з Киргизькою Республікою.

 

31 травня 2007 року Верховною Радою схвалено 11 законів, що стосу- ються приведення законодавства України у відповідність до норм СОТ.

Проведено друге засідання Комітету з питань економічного співробітництва, який є складовою частиною Українсько-Російської міждержавної комісії, одним з найбільш важливих результатів якого стало прийняття Програми економічного співробітництва України і Російської Федерації на 2008-2010 роки та Заходів до неї.

Поряд з цим, існує ряд проблем, які негативно впливають на розвиток країни. За нинішньої структури економіки її подальший швидкий розвиток – а

тільки так можна скоротити відставання від розвинутих країн – багато у чому обмежений кон'юнктурними перспективами сировинного, матеріало- та капіталомісткого експорту, недостатнім розвитком обробної промисловості, внаслідок чого задоволення найважливіших споживчих та інвестиційних потреб покладається на імпорт. Залишається неприпустимо високою енергоємність ви- робництва та побутової сфери.

Таким чином, стратегічні пріоритети розвитку України на сьогодні визна- чаються її активним залученням до політико-економічного простору Європи, де наша країна, зважаючи на наявний потенціал, має відігравати одну з провідних ролей. На шляху до цієї мети перед Україною постає кілька складних завдань, пов’язаних, перш за все, із наближенням до європейських стандартів життя через істотне підвищення темпів соціально-економічного розвитку держави.

П р о с о л е н к о О . М .