Актуальні проблеми екомічного і соціального розвитку регіону - Збір- ник матеріалів регіональної науково-практичної конференції

Вплив податкового навантаження на фІнансовий стан І дІяльнІсть пІдприЄмств

Становлення і розвиток податкової системи України свідчать про її пере- важну роль у формуванні та розподілі фінансових ресурсів держави. Однак найбільш суттєвий вплив система оподаткування має на функціонування і ділову активність підприємств, тобто на ту ланку господарської діяльності, де створюється податковий потенціал країни. Але нестабільність умов господарю- вання,  прагнення  до  поповнення  бюджету,  недотримання  принципу економічної обґрунтованості податкових реформ призвели до надмірного по- даткового навантаження на виробників. Сьогодні у податковому законодавстві відсутні  положення,  які  б   чітко   і   однозначно  регламентували  механізм реалізації цілей і завдань податкової політики, що гальмує розвиток підприємницьких структур.

В Україні останнім часом виникає така ситуація, коли податкове наван- таження лягає на плачі платників непосильним тягарем. Сумарні податки, що стягуються з юридичних осіб, часом сягають 70 – 75\% від заробленого. [ 1, с.72] Велике навантаження на платників створює перешкоди для впровадження ними інвестиційних програм, а також погіршує їхній фінансовий стан. При цьому податки виконують, переважно, фіскальну функцію. Стимулюючий же потенціал податкової політики, який сьогодні реалізується у наданні пільг і преференцій, майже не використовується.

Збільшення податкового тиску призводить до зростання протиріччя між державою та платниками, спричиняє зменшення надходжень до бюджетів. [2 , с.77] Влада зобов’язана забезпечити надходження коштів до державного бюд- жету в необхідному обсязі й вигадує різні види податків і змінює їх ставки. Од- нак, введення владою кожного нового податку спричиняє пошук платниками податків шляхів, які дозволять якщо не уникнути, то зменшити податкові вип- лати.

Серед  найбільш         проблемних   аспектів          податкового   навантаження підприємств слід відзначити оподаткування прибутку юридичних осіб та опо-

 

даткування фонду заробітної плати, оскільки саме вони призводять до того, що підприємства починають приховувати свої реальні доходи.

Політика оподаткування прибутку, яка сьогодні проводиться в Україні, має низку вад. Серед них слід особливо відзначити:

- велику кількість нормативних документів й нестабільність податкового законодавства з питань оподаткування прибутку;

- наявність двох паралельних обліків – бухгалтерського та податкового;

- безсистемне, необґрунтоване надання пільг тощо.

Ще однією досить важливою проблемою оподаткування прибутку є збит- ковість вітчизняних підприємств. [3, с.40]Однак, слід зауважити, що частіше мова йде про їх штучну збитковість, бо більшість таких підприємств працюють

збитково для себе протягом років. Це свідчить про створення штучної збитковості, причому різними шляхами: приховується реальна виручка, штучно вивищуються валові витрати, тощо.

Крім  того,  політика  оподаткування  прибутку  підприємств  в  нашій державі майже зовсім не стимулює підприємства до інвестиційної та інноваційної діяльності, що гальмує розвиток як самих підприємств, так й економіки країни в цілому.

Значна питома вага оподаткування від фонду заробітної плати теж при- зводить до переходу господарюючих суб’єктів на подвійний бухгалтерський та податковий облік. Значна кількість відрахувань та зборів робить процес утри- мання із заробітної плати складним і значним при оподаткуванні та впливає на збільшення собівартості виробництва. Висока собівартість виробництва, в свою чергу, призводить до зниження як виручки від реалізації продукції підприємств,

так і їх прибутковості.

Посилює податкове навантаження також збільшення кількості загально- державних та місцевих податків і зниження простоти нарахування та сплати платежів.

За таких умов потрібні зміни в оподаткуванні, які будуть спрямовані на оптимізацію податкового навантаження та скорочення кількості податкових платежів. Зниження податкового тиску забезпечить стабілізацію фінансового становища підприємств і розвиток економічних процесів країни. Виникає по- треба у проведенні трансформації діючої податкової системи, тому що вона об- тяжена значною кількістю податкових платежів та податковим тягарем на платників, що призводить до тінізації економіки і незаконних дій.

Що стосується оптимізації оподаткування фонду заробітної плати, то ефективним  буде  застосування  одного  соціального  податку  нарахувань  на

заробітну плату з нижчим відсотком оподаткування, ніж діючий сьогодні. Це спростить порядок нарахувань і буде сприяти прозорості процесу оплати праці, а також дасть змогу хоча б часткового виведення капіталу з “тіні”.

Важливим напрямом удосконалення податкової системи має стати пере- гляд чинних податкових пільг. Податкові пільги мають надаватися підприємствам, які вкладають кошти у розвиток виробництва, здійснюють за-

 

ходи з реінвестування, впроваджують інновації, забезпечують високу якість виготовленої продукції, тощо.

Зниження податкового навантаження позитивно вплине на фінансове становище підприємств, за рахунок звільнення фінансових ресурсів, які зали- шаються після оподаткування. Залишки фінансових ресурсів доцільно направи- ти на розвиток виробництва, що надасть можливість отримання прибутку у майбутньому.

Однак, у зв’язку зі скороченням податкового навантаження повинна зро- сти і відповідальність платників за ухилення від оподаткування. Раціональне

використання фіскальних функцій зі стягнення податкових платежів та підвищення платіжної дисципліни можливо забезпечити контролюючим орга- нам при обов’язковому притягненні платників до відповідальності.

Таким чином, можна зробити висновок, що податкове навантаження має знизитися  до  оптимально  допустимого  як  в  інтересах  платників,  так  і  в інтересах держави. Повинна скоротитись загальна кількість податків для спро- щення ведення підприємствами податкового обліку.

Крім того, підприємства і самі можуть регулювати податкове наванта- ження, використовуючи податкове планування. Це дозволить зменшувати податкові нарахування підприємства і оптимізувати його податковий портфель.

Результати зниження податкового тиску максимально ефективними бу- дуть за умов всебічних заходів держави з легалізації “тіньового” капіталу і на- правлення його на розвиток інвестиційних програм та можливості використан-

ня його у оподаткуванні надалі.

Зменшення податкового навантаження буде привабливим для впровад- ження інвестицій з іноземних і вітчизняних джерел, що позитивно вплине на розвиток українських підприємств та економіки країни в цілому.

Література

1. Панченко.В.І. Податкове навантаження як засіб впливу на економічні процеси країни //

Актуальні проблеми економіки. – 2005р. - №9 – С.70-75

2. Еріс Л.М. Податкове планування як засіб збільшення фінансових ресурсів підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2004р. - №2 – С.76-86

3. Паєнтко.Т.В. Гармонізація прибуткового оподаткування // Фінанси України. – 2005р. - №3

– С.37-43.

П о л и вя н а І . М .