Банківське право України - Навчальний посібник (Фомін Г.Ф.)

§4. відповідальність за дії, пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом

Особи, винні у порушенні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність. Такі особи можуть бути позбавлені права проводити певні види діяльності.

Юридичні особи, які здійснювали фінансові операції з легалізації доходів або фінансували тероризм, можуть бути ліквідовані за рішенням суду.

За невиконання або неналежне виконання банками вимог законодавства та нормативно-правових актів НБУ щодо запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, Національним банком передбачено відповідні заходи впливу, зокрема штрафні санкції за кожне порушення. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про підозрілі операції кваліфікується як службова недбалість, за що згідно зі ст. 367 КК України передбачена адміністративна або кримінальна відповідальність.

Кримінальна відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та протидії легалізації доходів застосовується відповідно до статей 198, 209 та 306 Кримінального кодексу України.

Відповідно до ст.198 КК України, заздалегідь не обіцяне придбання або отримання, зберігання чи збут майна, завідомо одержаного злочинним шляхом, за відсутності ознак легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.

У ст. 209 КК України «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом» визначено, що вчинення фінансової операції чи укладення угоди з коштами або іншим майном, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких коштів або іншого майна чи володіння ними, прав на такі кошти або майно, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, а так само набуття, володіння або використання коштів чи іншого майна, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та з конфіскацією майна.

Вищевказані дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або у великому розмірі, караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та з конфіскацією майна.

Якщо зазначені дії вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, тоді вони караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та з конфіскацією майна.

Доповненою до КК України ст. 2091 визначено, що повторне умисне неподання інформації про фінансові операції або повторне умисне подання завідомо недостовірної інформації про фінансові операції, які підлягають внутрішньому або обов’язковому фінансовому моніторингу, спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу, карається штрафом від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. А незаконне розголошення у будь-якому вигляді інформації, яка надається спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу, особою, якій ця інформація стала відома у зв’язку з професійною або службовою діяльністю, карається штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За рішенням суду доходи, які можуть бути отримані злочинним шляхом, підлягають конфіскації в доход держави або повертаються їх власнику, права чи законні інтереси якого були порушені, або відшкодовується їх вартість.

Суб’єкти фінансового моніторингу, їх посадові особи та інші працівники не несуть відповідальності за шкоду, заподіяну юридичним і фізичним особам у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків під час проведення фінансового моніторингу, якщо вони діяли у межах вимог закону. А шкода, заподіяна юридичній або фізичній особі незаконними діями державних органів внаслідок проведення ними заходів протидії легалізації доходів, відшкодовується з Державного бюджету України.