§ 2. правові основи використання тваринного світуВ Україні використання тваринного світу здійснюється на підставі права власності та права користування. Форми права власності на об’єкти тваринного світу за- кріплені у ч. 5 ст. 5 Закону України «Про тваринний світ»: державна, комунальна, приватна.
1 Тихий П.В. Еколого-правове регулювання спеціального викорис- тання дикої фауни: Автореф. дис. … к.ю.н.: 12.00.06. – Х., 2000. – С. 9-10.
України «Про тваринний світ»). Згідно зі ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» об’єкти тваринного світу, вилучені із стану природної волі, розведені (отримані) у напіввільних умовах чи в неволі або набуті іншим не забороненим законом шляхом, можуть пе- ребувати у приватній власності юридичних та фізичних осіб. Законність набуття у приватну власність об’єктів тва- ринного світу (крім добутих у порядку загального викорис- тання) повинна бути підтверджена відповідними докумен- тами, що засвідчують законність вилучення цих об’єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які вида- ються в установленому законодавством порядку. У передбаченому законом порядку права власників об’єктів тваринного світу можуть бути обмежені в інтер- есах охорони цих об’єктів, навколишнього природного се- редовища та захисту прав громадян. Підставами припинення права приватної власності на об’єкти тваринного світу законодавець визначив наступні: жорстоке поводження з дикими тваринами; встановлення законодавчими актами заборони щодо перебування у при- ватній власності окремих об’єктів тваринного світу; інші випадки, передбачені законом. Право приватної власності на об’єкти тваринного світу при виникненні вищезазначених підстав може бути при- пинено в судовому порядку за позовами органів контролю в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу або прокурора (ст. 8 Закону України «Про тваринний світ»). Використання об’єктів тваринного світу на праві корис- тування здійснюється у загальному та спеціальному по- рядку.
має наступні особливості: - гарантується громадянам; - реалізується для задоволення життєво необхідних по- треб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних тощо); - характеризується безоплатністю; - здійснюється без вилучення об’єктів тваринного світу з природного середовища (за винятком любительського і спортивного рибальства у водних об’єктах загального користування в межах встановлених законодавством обсягів безоплатного вилову). У порядку загального використання об’єктів тваринно- го світу здійснюється використання корисних властивос- тей життєдіяльності тварин – природних санітарів серед- овища, запилювачів рослин тощо, а також використання об’єктів тваринного світу в наукових, культурно-освітніх, виховних, естетичних та інших цілях, не заборонених за- коном. Під час здійснення загального використання об’єктів тваринного світу забороняється знищення тварин, руйну- вання їхнього житла та інших споруд (нір, хаток, лігв, гнізд, мурашників, бобрових загат тощо), порушення середовища існування тварин і погіршення умов їх розмноження (ст. 16 Закону України «Про тваринний світ»). Для спеціального використання об’єктів тваринного світу на підставі статей 17, 18 Закону України «Про тва- ринний світ» характерне: - вилучення (добуванням, збиранням) об’єктів тварин- ного світу із природного середовища; - одержання відповідних дозволів чи інших докумен- тів, що видаються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ця вимога поширюється також на власників чи користувачів земельними ділянками, на
- сплата відповідного збору. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про тваринний світ» право спеціального використання об’єктів тваринного світу припиняється в разі: - закінчення строку, на який було надано відповідний дозвіл чи інший документ на право їх використання; - добровільної відмови підприємств, установ, організа- цій та громадян від використання об’єктів тваринного світу; - припинення діяльності підприємств, установ, органі- зацій та громадян, які використовували об’єкти тва- ринного світу; - порушення встановленого законодавством порядку та умов спеціального використання об’єктів тваринного світу. За умови додержання вимог Закону України «Про тва- ринний світ» та інших нормативно-правових актів можуть здійснюватися такі види використання об’єктів тварин- ного світу: - мисливство; - рибальство, включаючи добування водних безхребет- них тварин; - використання об’єктів тваринного світу в наукових, культурно-освітніх, виховних та естетичних цілях; - використання корисних властивостей життєдіяльнос- ті тварин – природних санітарів середовища, запилю- вачів рослин тощо; - використання диких тварин з метою отримання про- дуктів їх життєдіяльності; - добування (придбання) диких тварин з метою їх утри- мання і розведення у напіввільних умовах чи в неволі.
«Про тваринний світ»). Прийняття 22 лютого 2000 року Верховною Радою України Закону «Про мисливське господарство та по- лювання» є суттєвим кроком на шляху створення юри- дичних засад для припинення подальшої деградації популяцій мисливських тварин і сприяння їх відтво- ренню1. Згідно зі ст. 1 вищезазначеного Закону мисливство –це вид спеціального використання тваринного світу шляхом до- бування мисливських тварин, що перебувають у стані при- родної волі або утримуються в напіввільних умовах у межах мисливських угідь. Право на полювання в межах визначених для цього мис- ливських угідь відповідно до ст. 12 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» мають громадяни України, які досягли 18-річного віку і одержали відповідні документи, що засвідчують право на полювання. На підставі ст. 14 Закону України «Про мисливське гос- подарство та полювання» документами на право полюван- ня є: - посвідчення мисливця; - щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита; - дозвіл на добування мисливських тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо);
1 Лазаренко Я. Використання та відтворення тваринного світу: стан і перспективи правового регулювання // Право України. – 2007. – № 11. – С. 49.
Зазначені документи мисливець зобов’язаний мати під час здійснення полювання, транспортування або перене- сення продукції полювання і пред’являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мислив- ського господарства та полювання. Посвідчення мисливця та щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання ви- даються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання або його територіальними органами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рибальством вважається добування риби та водних безхребетних. На території України відповідно до законо- давства може здійснюватися промислове, любительське та спортивне рибальство (ст. 25 Закону України «Про тва- ринний світ»). Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про тваринний світ» використання об’єктів тваринного світу, які перебувають у стані природної волі, в наукових, культурно-освітніх, виховних та естетичних цілях здійснюється підприєм- ствами, установами, організаціями та громадянами без- оплатно і без відповідних дозволів чи інших документів, якщо при цьому об’єкти тваринного світу не вилучаються (в тому числі тимчасово) із природного середовища; тва- ринам та середовищу їх існування не завдається шкоди; не порушуються права власників та користувачів природних ресурсів. Використання корисних властивостей життєді- яльності тварин – природних санітарів середовища, запилювачів рослин тощо допускається тільки без їх ви-
Використання диких тварин з метою отримання продуктів їх життєдіяльності на підставі ст. 30 Закону України «Про тваринний світ» допускається тільки без ви- лучення та знищення тварин і без погіршення середовища їх існування. Відповідно до ст. 31 Закону України «Про тваринний світ» підприємствам, установам, організаціям і громадянам дозволяється добування (придбання) диких тварин з ме- тою утримання і розведення у напіввільних умовах чи в неволі для використання цих тварин та отриманих про- дуктів їх життєдіяльності. Тварини, вилучені з природного середовища за відпо- відним дозволом чи іншим документом та за визначену у встановленому законодавством порядку плату, є власністю підприємств, установ, організацій та громадян, яким цей дозвіл чи інший документ було видано. Дикі тварини, що утримуються підприємствами, уста- новами, організаціями та громадянами у напіввільних умо- вах чи в неволі без відповідного дозволу чи інших доку- ментів на право вилучення їх з природного середовища, що засвідчують законність їх набуття, вважаються незаконно набутими. Правила добування диких тварин, а також їх утримання і розведення у напіввільних умовах чи в неволі встановлю- ються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього при- родного середовища за погодженням з спеціально уповно- важеними центральними органами виконавчої влади з пи- тань мисливського господарства та полювання і рибного господарства.
|