Економічна безпека держави - матеріали науково-практичної конференції

КонтролІнг як Інструмент управлІння економІчною безпекою пІдприЄмства

У сучасних умовах процес успішного функціонування й економічного розвитку українських підприємств багато в чому залежить від удосконалення їхньої діяльності в напрямку забезпечення економічної безпеки.

Слід зазначити, що сьогодні не всі керівники підприємств готові повною мірою оцінити необхідність створення надійної системи економічної безпеки. У суспільній свідомості усе ще сильні стереотипи, згідно яким економічна безпека ставиться до сфери компетенції держави й спеціальних органів. Внаслідок цього, в практичній діяльності керівники обмежуються створенням на підприємстві тільки охоронних структур, майже повністю ігноруючи організаційні, економічні, управлінські, технічні й правові методи та засоби зміцнення економічної безпеки підприємства.

Економічна безпека підприємства – це стан захищеності важливих інтересів підприємства від внутрішніх і зовнішніх негативно впливаючих факторів небезпеки, шляхом реалізації системи захисту правового, економічного, організаційного, технічного й психологічного характеру.

У цьому визначенні слід наголосити на такі моменти:

– стан захищеності носить динамічний характер;

– небезпека, внутрішніх ризиків, які виходять з самого підприємства, не менш небезпечні, чим зовнішні ризики;

– система економічної безпеки підприємства є складовою економічної безпеки держави й взаємодіє з нею на правовій основі

Основна діяльність в сфері економічної безпеки спрямована на забеспечення досягнення цілей підприємства із мінімізацією шкідливого впливу мікро і макро середовища. Інструментом забезпечення економічної безпеки підприємства є управління у сфері економічних відносин.

Зміцнення економічної безпеки пов’язано з двома протилежними чинниками. По-перше, це – прискорення ринкових перетворень і зацікавленість держави й суб’єктів господарювання в підвищенні ефективності виробництва і безпечному економічному розвитку. Другим чинником є те, що сучасна господарська діяльність відзначається посиленням монополізму, криміналізацією суспільства, шахрайства і корупції, незахищеністю бізнесу від кримінального середовища [1].

Результатом забезпечення економічної безпеки підприємства є надійність його функціонування та сталий прогресивного розвиток, прибутковість, особиста безпека персоналу.

Надійне існування й зміцнення економічної безпеки підприємства потребує розробки відповідного інструментарію. Серед заходів забезпечення економічної безпеки підприємства пропонується запровадити систему контролінгу .

Саме за допомогою використання інструментів контролінгу може бути досягнутий сталий розвиток підприємства та підвищено рівень економічної безпеки підприємства.

Слово контролінг англійського походження (to control – контролювати, керувати), яке в свою чергу пішло від французького слова, що означає «реєстр, перевірочний список». Термін «контролінг» майже не використовується в англомовних джерелах: у Великій Британії та США укоренився термін «управлінський облік» (managerial accounting, management accounting). Термін «контролінг» використовується у Німеччині, звідки він і прийшов у Росію, а згодом і в Україну. Німці позначили ним якісно нове явище в теорії та практиці управління підприємством (die Controlling). В Україні використовуються обидва терміни (контролінг, управлінський облік) тому що вітчизняна термінологія ще не устоялася. Але термін «контролінг» більш інформаційно ємкий, ніж управлінський облік – він передає характер цього сучасного явища в управлінні та включає до себе не тільки облікові функції, а й увесь спектр управління процесом досягнення кінцевих цілей та результатів підприємств. Працівників, які займаються веденням управлінського обліку називають «контролерами» (controller). Контролер – фінансовий службовець корпорації, який здійснює контроль за бухгалтерським обліком, аудитором, складанням бюджетів і плануванням доходів корпорації, складанням фінансових звітів та сплатою податків корпорацією [2].

Завдання контролінгу полягають у тому, щоб шляхом підготовки й надання необхідної управлінської інформації орієнтувати керівництво на прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Головне завдання контролінгу складається в синтезі функцій планування, контролю й регулювання. З основного завдання випливають специфічні завдання контроллингу, до яких можна віднести наступні:

– координація та раціональність управління підприємством;

– інформаційне забезпечення процесу прийняття управлінських рішень.

Таким чином, контролінг виконує функції консультування й обслуговування, підготовки, прийняття й реалізації управлінських рішень. Ці спеціальні завдання контролінгу поширюються як на підприємство в цілому, так і на його окремі підрозділи.

Система контролінгу – це з'єднання в єдиному цілому елементів обліку, аналізу, контролю, планування, реалізація яких забезпечує вироблення альтернативних підходів при здійсненні оперативного і стратегічного управління процесом досягнення кінцевих цілей і результатів діяльності підприємства [3].

Метою системи контролінгу на підприємстві є формування у менеджерів сучасних вимог з концептуальних основ управління фірмою на базі інтегрування та спрямування діяльності різних служб підприємства на досягнення оперативних і стратегічних цілей розвитку фірми.

Необхідність запровадження контролінгу в управліцнні підприємством пояснюється наступними причинами:

–  аїні поквартально в 2008 році.фері забезпечення внутрішньої безпеки держави: адміністративно-правові засади. з’являються нові додаткові вимоги до системи контролю за діяльністю на підприємствах, бо нестабільність зовнішнього середовища підвищується;

– з контролю минулого акцент переноситься на аналіз майбутнього;

– структура підприємства ускладнюється і вимагає створення механізму координації в системi її контролю;

– об’єктивна необхідність у створенні системи дій по забезпеченню безпеки її діяльності та антикризовому управлінню;

– зміни, що відбуваються в зовнішньому і внутрішньому середовищах підприємства, необхідно безперервно відстежувати;

– необхідність створення спеціальної системи інформаційного забезпечення;

Таким чином, запропонована в роботі система контролінгу сприятиме підвищенню рівня економічної безпеки підприємства.

ЛІТЕРАТУРА: 1. Висящев В.А., Гладченко Т.М. Государственное регулирование экономической безопасности предпринимательской деятельности // Менеджер. – 2003. – № 3(25).– С.112-115. 2. Гудмен Р. Функции контролеров и козначеев // Контроллинг.. – 1991.-№3. – С..42-49. 3. Петренко С.Н. Контроллинг. – Учебное пособие. – К.: Ника-Центр. – 2003.