Економічна безпека держави - матеріали науково-практичної конференції

АналІз балансу пІдприЄмства як складова економІчноЇ безпеки

Економічна безпека є важливою передумовою успішного ведення господарської діяльності, формує імідж господарюючого суб’єкта, визначає подальший розвиток підприємства. Саме тому підприємствам всіх форм власності та господарювання необхідно постійно дбати про економічну безпеку та вживати заходів стосовно її зміцнення.

Економічна безпека досягається налагодженням ритмічної та ефективної роботи підприємства, завдяки вмілому управлінню виробництвом, засобами підприємства та джерелами їх формування. Цьому сприяють: розроблення економічно обґрунтованого бізнес плану, контроль і аналіз за діяльністю підприємств, впровадження конкретних заходів щодо фінансового-господарської стабілізації.

Поняття економічної безпеки підприємства можна розглядати з декількох позицій. З позиції підприємства оцінка економічної безпеки полягає у визначенні рівня захищеності його потенціалу (виробничо-технічного, фінансового, соціального) і тенденцій його зміни.

З позиції різних агентів ринку, що взаємодіють з підприємством (споживачів, суміжників, податкових, кредитних установ) оцінка повинна дати відповідь на питання, наскільки надійне підприємство як партнер в економічних відносинах, і чи доцільно продовжувати ці відносини.

Саме тому у контексті економічної безпеки економічному аналізу баланса підприємства, на наш погляд, має відводитися особлива роль, оскільки основним його змістом є комплексне, системне дослідження механізму формування, використання капіталу з метою забезпечення фінансової стабільності та економічної безпеки підприємства. Крім того, аналіз балансу підприємства дає змогу правоохоронним органам виявити економічні злочини, скоєні на підприємстві, та слугувати засобом їх попередження.

Важливим принципом аналізу баланса є комплексний підхід для погодження мети діяльності підприємства з його ресурсами та можливостями, і визначення шляхів її досягнення в результаті максимального використання потенційних можливостей підприємства та резервів виробництва.

Кінцева мета аналізу баланса підприємства – розробка аналітичних програм, що є вихідним пунктом, передумовою планування виробництва, оскільки вони дають змогу визначити оптимальну структуру (номенклатуру, асортимент та ефективність виробництва), а отже певним чином забезпечити його економічну безпеку.

Керівництво підприємства повинно чітко уявляти, за рахунок яких джерел ресурсів воно буде здійснювати свою діяльність і в які сфери діяльності буде вкладати свій капітал. Від того, який капітал є в розпорядженні суб’єкта господарювання, настільки оптимальна його структура і наскільки доцільно він трансформується в основні та оборотні фонди, залежить економіна безпека підприємства і результати його діяльності.

Саме в процесі аналізу балансу економічно обґрунтовується потреба підприємства у капіталі для забезпечення виконання прогнозованих планом обсягів господарської діяльності, яка обов’язково ув’язується з наявними та реальними для залучення джерелами фінансування, та створюються передумови фінансової безпеки.

Комплексний аналіз балансу дає змогу одержати цілий ряд найважливіших характеристик фінансового стану підприємства. До них належать:

– загальна вартість майна підприємства;

– вартість іммобілізованих активів, тобто основних засобів та інших необоротних активів;

– вартість оборотних (мобільних) засобів;

– вартість нематеріальних активів;

– величина дебіторської заборгованості (включаючи аванси, видані постачальникам та підрядникам);

– сума всіх коштів підприємства (включаючи цінні папери й короткострокові фінансові вкладення)

– сума власного капіталу;

– величина позикового капіталу;

– величина довгострокових кредитів і позик, призначених, як правило, для формування основних засобів та інших необоротних активів;

– величина короткострокових кредитів і позик, призначених, як правило, для формування оборотних активів;

– величина кредиторської заборгованості.

Оцінювання економічної безпеки підприємства також ґрунтується на системі фінансових коефіцієнтів, що характеризують структуру джерел формування капіталу його розміщення, рівновагу між пасивами та активами підприємствва, ефективність використання капіталу, ліквідність та якість активів, його інвестиційну привабливість. Тому в процесі аналізу, на нашу думку, необхідно:

– вивчити склад, структуру і динаміку джерел формування капіталу підприємства;

– установити фактори зміни їх величини;

– визначити вартість окремих джерел капіталу, його середньозважену ціну і фактори її зміни;

– оцінити зміни, що відбулися у пасиві балансу з погляду підвищення рівня фінансової стабільності підприємства;

– обґрунтувати оптимальний варіант співвідношення власного і позикового капіталу.

Структуру і зміст аналізу балансу підприємства зображено на рис. 1 та рис. 2.

 

Рис. 1. Основні напрями аналізу активів балансу підприємства

Рис. 2. Комплексна оцінка пасиву балансу підприємства

Таким чином, у ринкових умовах конкурентоспроможність підприємств, зміцнення його позиції на ринку товарів та послуг, правильний вибір виду господарської діяльності й уміння забезпечити економічну безпеку підприємства, значним чином залежать від правильного аналізу балансу підприємства.

Проте слід зауважити, що аналіз балансу є лише одним з розділів комплексного економічного аналізу, що використовується для визначення економічної безпеки підприємства.