Економічна безпека держави - матеріали науково-практичної конференції

Застосування проектного пІдходу в сферІ освІти як засІб пІдвищення рІвня економІчноЇ безпеки

Підвищення рівня економічної безпеки передбачає комплексний підхід до вирішення соціальних проблем. Сфера освіти завжди потерпала від недофінансування. в передбачає підвищення рівня життя громадян, що не встигає за економічним зростанням. Основна складова доходів населення – це заробітна плата, яка складає більше 40\%. Номінальна заробітна плата у січні 2008 року порівняно з січнем 2007 року зросла на 36,8 відсотка і становила 1521 грн., що на 140,3 відсотка перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи по Україні (633 грн.).

Підвищення розміру заробітної плати у січні 2008 року порівняно з січнем 2007 року відбулось за всіма видами економічної та промислової діяльності. При цьому залишаються низькими заробітна по таких видах економічної діяльності: рибальство, рибництво; сільське господарство; охорона здоров’я та надання соціальної допомоги та охорона здоров’я [1].

Для переходу до інноваційної моделі розвитку потрібно більше уваги приділяти системі освіти. Сучасна економіка потребує модернізації системи освіти. Зміни повинні забезпечити якість освіти у відповідності до новітніх досягнень науки, культури і соціальної політики. Структура підготовки робочої сили є ще однією проблемою. Працездатне населення, що було раніше задіяне в сфері виробництва, зараз працює в торгівлі, втрачаючи свої професійні навички. Абітурієнти не поспішають оволодівати виробничими спеціальностями через досить невисоку заробітну плату в цьому секторі. До того ж небагато випускників вищих навчальних закладів працюють за отриманою спеціальністю.

Останнім часом напрямком інноваційної діяльності для закладів системи освіти різного рівня в Україні став пошук позабюджетних джерел фінансування. В умовах економічної нестабільності цим закладам гарантоване мінімальне фінансування з державного бюджету, в основному на заробітну плату та часткову оплату комунальних послуг. Тому питання про допоміжне ресурсозабезпечення для є дуже актуальним. Ведучи пошук альтернативних джерел, необхідно звернути увагу на технологію фандрейзингу. Дана технологія досить успішно вже використовується бібліотеками, які оновлюють свої літературні фонди за рахунок використання саме фандрейзингу.

Коло організацій та осіб, які можуть скористатися фандрейзингом як досить потужним інструментом залучення позабюджетних коштів, є ширшим; воно може складатися як з представників громадських організацій, так і урядовців органів місцевого самоврядування, працівників бюджетних установ та громадян, які беруть участь у процесах місцевого розвитку, для підтримки соціальних, освітніх і культурних програм.

У фандрейзингу головне не кошти, а цілі, досягнення яких потребує підтримки.

Тому основними завданнями фандрейзингу є:

– залучення ресурсів для реалізації цільових програм;

– аналіз ефективності діяльності організації;

– накопичення нових ідей для майбутніх програм;

– підвищення іміджу організації та зміцнення довіри громадськості до неї;

– інформування громадськості щодо проблем, які вирішує організація.

Визначенням, що узагальнює наведене вище є наступне тлумачення терміну: «фандрейзинг – це діяльність по залученню фінансових, матеріальних та людських ресурсів для роботи неприбуткових організацій та реалізації їх проектів, які ставлять перед собою соціально значущі цілі».

Одна з основних проблем полягає у тому, що більшість організацій недостатньо обізнані щодо правил подачі заявок на фінансування. Мало хто має досвід звернення до фондів на рівні західних професійних стандартів. Тому організації не в змозі отримувати гранти для здійснення своїх проектів, що, в свою чергу, негативно відображається на ритмі соціальних змін.

Крім того, ще одна складність у проведенні етапів роботи з фандрейзингу – відсутність професійного підходу до питання залучення благодійної допомоги. Найчастіше зустрічаються дві ситуації: заявник не знає, як правильно звертатися до даного фонду чи навіть не дізнався про відповідність даного проекту пріоритетам фонду, тобто чи надає донор кошти на такий вид діяльності. Отже, перехід до інноваційної моделі розвитку освіти у комплексі вирішення соціальних проблем шляхом залучення позабюджетних коштів є актуальним напрямом підвищення рівня економічної безпеки.

ЛІТЕРАТУРА: 1. МОНІТОРИНГ показників заробітної плати за січень 2008 року – Режим доступу: https://www.mlsp.gov.ua/