Економічна безпека держави - матеріали науково-практичної конференції

Ризик, як фактор впливу на економІчну безпеку держави

Економічна діяльність держави у всіх її формах пов’язана з багатьма ризиками, ступінь впливу яких на рівень економічної безпеки зростає з переходом до ринкової економіки.

Процес глобалізації світової економіки поступово впливає на Україну, її економічну безпеку та все більшою мірою підпадає під вплив зовнішніх та внутрішніх ризиків, що вказує на актуальність даної теми.

Проблему ризиків останнім часом досліджували багато українських та зарубіжних вчених. Проблемою виникнення фінансових ризиків держави є наслідок неефективних управлінських рішень.

Під ризиком розуміють можливість або загрозу відхилення результатів конкретних рішень або дій від очікуваних. Ризик не є якоюсь абстракцією, він цілком реально виникає та існує саме під час здійснення тих чи інших економічних процесів в державі та в світі.

Економічна безпека держави означає надійну захищеність національно-державних інтересів в сфері економіки від внутрішніх та зовнішніх факторів. Безпека держави розглядається як складна система, на яку впливають фінансові ризики, а саме: ризик інфляції, валютний ризик, інвестиційний ризик, політичний ризик.

Фінансовий ризик за своєю природою передбачає невизначеність, тому його оцінка не може бути ідеальною.

Ризик інфляції розглядається з точки зору реальної купівельної спроможності грошей, у знеціненні та зростанні їх обсягу. Він характеризується можливістю знецінення реальної вартості капіталу, а також очікуваних доходів від здійснення фінансових операцій в умовах інфляції. Інфляційні процеси тією чи іншою мірою властиві більшості економічних систем. 

Валютний ризик полягає в ймовірності збитків від зміни обмінних курсів у процесі зовнішньоекономічної діяльності, а також при одержанні експортних кредитів. Занижений валютний курс дозволяє одержати додаткові вигоди при експорті і сприяє припливу іноземного капіталу.

Інвестиційний ризик розглядає можливість виникнення фінансових втрат в процесі здійснення інвестиційної діяльності, а саме вкладання коштів у різні проекти. У відповідності до видів цієї діяльності розділяють і види інвестиційного ризику – ризик реального інвестування і ризик фінансового інвестування.

Політичний ризик виникає у процесі змін в курсі політики уряду, змін законодавства, можливо погіршення національного політичного клімату та добробуту населення.

Найбільшої уваги в Україні на сьогоднішній день привертає політичний ризик. Складовою політичного ризику є державний ризик. Погіршення політичної ситуації в державі призводить до нестабільності і загрози економічної безпеки держави. А. Матвійчук розглядає політичний ризик як «ризик виникнення фінансових втрат у зв’язку зі зміною політичної системи, розміщення політичних сил у суспільстві, політичної нестабільності»

Ризики мають певні джерела походження, певні чинники, процеси та явища, які спричиняють невизначеність та конфліктність. Рівень ризику характеризує ймовірність його виникнення під дією певних факторів ризику. Існує низка об’єктивних факторів, що обумовлюють необхідність впровадження системи управління ризиками для зниження рівня ризикових ситуацій. Як економічна система процес управління ризиками являє собою сукупність взаємопов’язаних і взаємозалежних елементів.

Фінансові ризики держави проявляються у сфері формування державних доходів і видатків та в основному супроводжують всі напрями фінансової діяльності держави. Зазвичай, коли з’являються ризики є декілька варіантів їх уникнення. Необхідно вибирати альтернативне рішення, яке б забезпечило стабільну економічну ситуацію в державі.

Виявити ризики допомагає їх класифікація. На сьогоднішній день в економічній літературі відсутня єдина загальноприйнята класифікація як фінансових ризиків, так і ризиків узагалі.

Аналізуючи різноманітні схеми управління ризиками, створені для збору, аналізу та переробки інформації, з’явилась можливість виділити два головних етапи управління ризиком. На першому забезпечується прийняття рішень, на другому – їх реалізація.

Аналіз ризику використовується для прийняття економічно ефективних управлінських рішень, а саме для вибору найбільш вигідних рішень та розробки комплексу заходів, спрямованих на зниження або компенсацію ризику.

В економічній науці, на жаль, не вироблені загальновизнані теоретичні положення про ризик. Недостатньо розроблені методи оцінки ризику стосовно тієї чи іншої ситуації, відсутні відпрацьовані, перевірені рекомендації про шляхи та способи зменшення й запобігання ризику.

Необхідно розробити і запровадити ефективну та адекватну модель управління фінансовими ризиками та мінімізувати їх вплив на економічну безпеку держави.