Економіка туристичного бізнесу - Навчальний посібник (Дядечко Л.П.)

3.5. комерційний розрахунок у системі економічного управління підприємствами

Економічне управління суб'єктами підприємницької діяльності потребує використання комерційного розрахунку, сутність якого полягає у визначенні прибутку як мети підприємництва.

Комерційний розрахунок є, з одного боку, економічною категорією, а з іншого - методом підприємницької діяльності.

Як економічна категорія комерційний розрахунок являє собою систему економічних відносин, що виникають у процесі виробництва й реалізації благ (товарів, робіт, послуг) між окремими (самостійними) суб'єктами ринку, між суб'єктами ринку і державою (регіоном), а також в підприємницькій структурі: між окремими її підрозділами, між самою структурою і її трудовим колективом, між власниками капіталу і найманими працівниками із приводу порівняння витрат з доходами, виявлення, розподілу та використання прибутку.

Як метод підприємницької діяльності комерційний розрахунок є складовою частиною економічного механізму функціонування підприємства, способом розрахунків прибутку та пошуків резервів його збільшення шляхом максимізації доходів і мінімізації витрат.

Комерційний розрахунок передбачає порівняння доходів з витратами, що дозволяє обчислити прибуток як мету підприємництва. Ринкові відносини, будучи основою комерційного розрахунку, визначають принципи його функціонування.

Принципом, який відкриває можливість застосування комерційного розрахунку, є економічна самостійність підприємницької структури (фізичної чи юридичної особи).

Оскільки економічно самостійними в умовах ринкових відносин можуть бути тільки прибуткові (рентабельні) суб'єкти підприємництва, то другим принципом комерційного розрахунку є прибутковість. Без прибутку не може бути комерційного розрахун-ку так само, як і підприємницької діяльності.

Одержання прибутку стає основним інтересом діяльності підприємців і найманих працівників. Інтерес до одержання прибутку визначає такий принцип комерційного розрахунку, як економічна зацікавленість. Зацікавленість в одержанні прибутку має не тільки підприємець, його працівники, а й держава, тому що через оподаткування прибутку формує доходи державного бюджету. Наймані працівники можуть одержувати премії і соціальні виплати за рахунок прибутку, а власники капіталу (акціонери) - дивіденди. Підприємницька структура в цілому зацікавлена в прибутку, бо може розвиватися за рахунок його реінвестування.

Принцип самостійності суб'єктів підприємництва породжує принцип матеріальної відповідальності. В умовах ринкових відносин підприємницькі структури не можуть навіть мріяти про те, що хтось простить їм економічну заборгованість (борг) або надасть безоплатно кошти. Важелями примусу підприємців до виконання економічних зобов'язань виступають штрафи, пені, неустойки та визнання банкрутами. Принцип матеріальної відповідальності в системі комерційного розрахунку стосується не тільки підприємців (підприємств), а й окремих працівників. Працівники відповідають за довірені їм матеріальні цінності і фінансові кошти, підприємство несе відповідальність за винагороду праці й капіталу, а власник - за борги.

Комерційний розрахунок не може здійснюватися без контролю. Контроль як принцип комерційного розрахунку виступає у формі внутрішнього і зовнішнього. Зовнішній контроль діяльності підприємців є важливим інструментом державного регулювання економіки юридично самостійних підприємницьких структур. Держава контролює дотримання законів, правомірність підприємницької діяльності, правильність сплати податків та інших обов'язкових платежів державі, місцевим органам і спеціальним фондам.

Усі принципи комерційного розрахунку використовуються в процесі економічного управління, тобто при плануванні різних показників підприємницької діяльності, починаючи з формування капіталу для відкриття підприємства і закінчуючи оцінкою ефективності його використання.

Чітке дотримання принципів комерційного розрахунку забезпечує високу ефективність планування всіх показників підприємницької діяльності суб'єктів ринкових відносин.

Комерційний розрахунок передбачає не тільки самоокупність (покриття отриманими доходами витрат), а й самофінансування розвитку підприємств, відшкодування витрат, пов'язаних з розширеним відтворення, за рахунок чистого прибутку.

Основними формами комерційного розрахунку є повний і неповний розрахунок. Повний комерційний розрахунок охоплює підприємницьку структуру в цілому, а неповний, який по-іншому називається внутрішнім, стосується структурних підрозділів, що входять до складу юридичної особи. Внутрішній комерційний розрахунок стосується завдань і показників, які використовуються в економічних відносинах в середині підприємств.

Контрольні запитання і завдання

Дайте визначення поняття «економічна стратегія».

Яка роль підприємницької стратегії в розвитку туристичного бізнесу?

Охарактеризуйте об'єкти стратегії економічного управління діяльністю туристичного підприємства.

У чому полягають особливості розробки стратегії розвитку суб'єктів туристичного бізнесу?

Чим визначаються види базових економічних стратегій та яка їх роль у плануванні?

Які заходи забезпечують перехід до вищого рівня економічної стратегії діяльності підприємств?

Розкрийте сутність стратегії стабілізації та охарактеризуйте заходи її забезпечення.

В чому проявляється зв'язок стратегії розвитку підприємства з життєвим циклом туристичних послуг?

Перерахуйте специфічні особливості окремих груп стратегій розвитку підприємств туристичного бізнесу.

Що є основою стратегії концентрованого росту економіки підприємства?

Чим визначається стратегія інтегрованого розвитку туристичної діяльності?

Яке місце посідає диверсифікація в економічній стратегії розвитку підприємства?

Яку роль відіграє стратегія якості туристичних послуг у діяльності підприємств?

Перерахуйте етапи розробки економічної стратегії діяльності підприємства.

Що враховується при оцінюванні діючої економічної стратегії підприємств?

Перерахуйте та прокоментуйте внутрішні й зовнішні фактори розвитку туристичного бізнесу.

Яке значення має розробка стратегічних альтернатив при визначенні базової економічної стратегії діяльності підприємств?

Які функціональні стратегії використовуються при обґрунтуванні базової економічної стратегії туристичної діяльності?

Дайте визначення сутності економічного управління та документів, в яких фіксуються управлінські рішення.

Охарактеризуйте систему планів і методичних особливостей їх складання.

Яка роль державних програм розвитку туризму в плануванні діяльності суб'єктів туристичного бізнесу?

За якими етапами формується модель економічного управління підприємством?

На чому ґрунтується ефективне планування туристичної діяльності підприємств?

Розкрийте сутність методів планування туристичної діяльності.

Запропонуйте методи та засоби контролю за виконанням планів туристичної діяльності.

Як використовується комерційний розрахунок в системі економічного управління підприємством?

На яких принципах ґрунтується комерційний розрахунок?

Чим визначається ефективність планування підприємницької діяльності суб'єктів туристичного бізнесу?