Міжнародні інформаційні системи - Навчальний посібник

14.4. сервісні режими роботи internet

Режим TELNET. Цей режим використовується для входу в інші комп’ютери, що підключені до мережі Internet. Також забезпечує доступ до великої кількості відкритих серверів, включаючи бібліотечні каталоги та інші види баз даних. Таким чином, TELNET - це протокол віддаленого доступу для Internet. Він дозволяє користувачу, що знаходиться за клавіатурою одного комп’ютера, входити по мережі у віддалену (іншу) систему. Зв’язок може встановлюватися з комп’ютером, що стоїть в цій же кімнаті, в цьому ж місті або у віддаленому куточку земної кулі. Коли зв’язок встановлений, можливо працювати так, ніби ваша клавіатура підключена безпосередньо до віддаленого комп’ютера.

Можливо користуватися усіма засобами, які віддалений комп’ютер виділяє своїм локальним терміналам:

проводити звичайний діалоговий сеанс;

отримувати доступ до множини спеціальних сервісних засобів;

продивлятися бібліотечні каталоги;

читати газети та журнали;

ознайомлюватися з репертуарами театрів та кінотеатрів тощо.

Користуватися режимом TELNET дуже просто. Необхідно тільки взнати ім’я хост-комп’ютера, з яким ви хочете встановити зв’язок (увійти до нього), а також його вхідне ім’я. Потім вводиться наступна команда:

telnet [host name]

Після з’єднання з комп’ютером може з’явитися вимога вводу вхідного імені. Необхідно ввести одне з імен, що розпізнаються, а не маючи вхідного імені, просто ввести своє власне ім’я. Інколи навіть не потрібно вводити вхідне ім’я, так як комп’ютер дозволяє працювати, не виконуючи ніякого контролю.

В Internet є проста система меню, що називається Gopher (піди - подай, бабак), яка допомагає знайти станції TELNET та з’єднатися з ними.

Система Gopher виконує пошук станції telnet у своєму величезному Gopher- просторі.

Інколи перед запуском сесії TELNET з’являється запит на введення типу терміналу. Найбільш розповсюдженим типом терміналу, з яким працюють практично всі системи, є термінал VT 100 або термінал VT102.

Розглянемо деякі основні команди системи TELNET:

open [hostname] - запуск системи telnet;

close - закриває з’єднання з системою telnet, коли виникло зависання системи;

? - виводить список команд TELNET;

Z - команда дає можливість призупинити сесію telnet, щоб потім повернутися назад;

q або quit - команда переходу в оболонку ОС UNIX та інші.

Режими переміщення файлів (file transfer protocol), або ще називають протокол передачі файлів FTP. Як видно із назви, цей режим виконує переміщення файлів із одного комп’ютера в інший. При цьому не має значення, де ці комп’ютери розташовані, як вони з’єднані між собою, чи вони працюють в одній операційній системі, чи ні. Коли обидва комп’ютери використовують мову протоколу FTP і мають доступ до Internet, існує можливість пересилати файли з допомогою команд FTP.

FTP - складна програма, оскільки існує багато різних способів обробки файлів та файлових структур. Способи зберігання файлів (в двійковому або байтовому форматі, в стисненому або нестисненому вигляді тощо) створюють нові проблеми, для рішення яких можуть знадобитися додаткові зусилля.

В деяких випадках існує можливість проникнути в інші системи без дозволу. Деякі системи відкриті для всіх, будь-який споживач може ввійти в них і взяти ті файли, які системний адміністратор зробить відкритими для всіх. Цей спосіб називається анонімним FTP, так як для входу в комп’ютер не потрібно вхідне ім’я і можна просто входити в комп’ютер як анонім (анонімно). В якості пароля як правило вводиться своя поштова адреса.

Для найбільш швидкого надходження файлів використовуватися програма Archie.

В багатьох системах не люблять користувачів, які хочуть зробити доступ в робочі години серверів. В них можна входити увечері або під час перерви. Тому деякі станції FTP виділяють для доступу визначений або виділений час.