Міжнародні інформаційні системи - Навчальний посібник

14.3. основні технологічні операції системи wais

1.Отримання доступу.

Для отримання доступу необхідний комп`ютер, що може виконувати програму-клієнт WAIS. Можна встановити цю програму-клієнт на своєму комп`ютері, робочій станції або звернутися до комп`ютера, де ця програма уже встановлена.

Існують багато програм-клієнтів системи WAIS для більшості стандартних операційних систем та комп`ютерів: MS DOS, Macintosh, X Window, UNIX і т.д.

Програми-клієнти розкладаються на дві групи:

стрічно-орієнтовані (MS DOS, Macintosh)

віконно-орієнтовані ( для X Window, UNIX).

2.Формування питань для пошуку.

На відміну від звичайних баз даних ( d BASE 3, Fox Pro) при роботі в системі WAIS необхідно з максимальною ефективністю покластися на саму систему і дозволити їй розглядати списки документів.

Після запуску системи (для X Window) в головному меню програми WAIS- клієнта ведуть дві бібліотеки: бібліотеку запитань та бібліотеку джерел інформації.

3.Аналіз результатів пошуку.

Результати пошуку виводяться на екран монітора в спеціальному вікні “Результуючі документи” або “Знайдені документи” з відповідними балами. З допомогою програми управління ( клавішею або “мишкою ) можна вибрати ту чи іншу статтю для детального перегляду на екрані або надрукувати на принтері.

Алгоритм процедури пошуку системи WAIS.

1. Виберить каталог-сервер, що зберігає список усіх WAIS-бібліотек.

Каталог-сервер називається directory-of-servers.

2. Задайте загальне запитання для пошуку усіх бібліотек, що мають відношення до вашої теми.

3. Виберіть бібліотеки, які на вашу думку, представляють інтерес.

4. Задайте конкретне запитання для пошуку статті (чи інших джерел інформації), які Вам потрібні.

5. Коли результати Вас не влаштовують, конкретизуйте пошук з допомогою подібного зворотного зв`язку для отримання нової множини питань та статей.

Із практики відомо, щоб сформувати добрий WAIS-пошук - досить складна задача, але з часом користувач набирає досвіду і успішно її вирішує.