Міжнародні інформаційні системи - Навчальний посібник

10.4. прикладні програми

Прикладні програми - це частини програмного забезпечення, які дозволяють задовольнити запити користувача по передачі інформації. Такі програми складають ще один рівень програмного забезпечення, надбудований над сервісом ІР/TCP. Прикладні програми надають користувачеві засоби для розв’язання конкретної задачі.

Діапазон прикладних програм дуже широкий: від саморобних до патентованих, що розробляються великими фірмами-розробниками. В Internet є чотири стандартні прикладні програми:

1.віддалений доступ (TELNET)

2.пересилка файлів (FTP)

3.електронна пошта (E-mail)

4.телеконференція (USENET).

Крім цих програм, є ще інші програми, що широко використовуються, але це не стандартизовані програми.

Коли мова заходить про прикладні програми, потрібно врахувати ще одну особливість. Команди, повідомлення, запрошення і т.п., що з’являються на екрані комп’ютера, можуть дещо відрізнятися від тих, що наводяться в документації. Але не потрібно хвилюватися, тому що більшість прикладних програм надходять з досить солідними довідковими підсистемами, що допомагають знайти відповідну команду.

Система TELNET використовується для виходу в інші комп’ютери, що підключені до мережі Internet. Забезпечує доступ до великої кількості відкритих серверів, включаючи бібліотечні каталоги та інші види баз даних.

Система FTP (File transfer protocol - протокол передачі даних) переміщує файли з місця на місце. Вона є найбільш ефективною для пошуку файлів у відкритих архівах в середині Internet.

Система електронна пошта (e-mail) дозволяє пересилати повідомлення.

Система USENET дозволяє читати і відправляти повідомлення, що пересилаються відкритим "інформаційним групам". Також це можуть називати "електронні дошки оголошень" або "телеконференції". USENET - є найбільшою системою електронних об’єктів (bulletin board system-BBS).