Міжнародні інформаційні системи - Навчальний посібник

8.5. проблеми безпеки internet

Підключення комп'ютера до Internet само собою не створює проблеми забезпечення інформаційної безпеки, відмінних від тих, які виникають при роботі двох комп'ютерів через модем. Проблема одна і та ж, тільки змінюється ступінь її важливості. Якщо працюєш в Internet, то інформаційний злочинець зможе зробити спробу прорватися через порт інтерактивного терміналу, порт пересилки файлів, порт електронної пошти тощо.

Безпека мережі полягає в правильному відношенні до цієї проблеми. Охорона інформації - зобов'язання кожної робочої станції, але аж ніяк не функція мережі. Постачальник мережі може обмежити перелік осіб, які зможуть користуватися вашим підключенням. Безпека в Internet забезпечується загальними зусиллями. Один з методів, які злочинці взяли на озброєння, полягає в прориві в ланцюжку комп’ютерів (наприклад, вломитися в комп'ютер А, звідки в комп’ютер В, потім з допомогою В прорватися в С і т.д.). Це дозволяє їм замітати сліди з великою обережністю.

Якщо хтось думає, що його старенький комп'ютер на може стати об'єктом насильства, то глибоко помиляється. Навіть, якщо в комп'ютері немає нічого цінного, його цілком природно можливо використати для злому іншої, більш важливої та серйозної системи. Є такі "комп'ютерні мисливці", які роблять зарубки на клавіатурі свого комп'ютера, де підраховують кількість комп'ютерів, до яких вони зламали доступ.

Для рішення задач безпеки, усунення можливих проблем, пошуку рішення і інформування, уряд США фінансує організацію під назвою CERT (Computer Emergency Response Team - аварійна бригада по комп'ютерам). CERT виконує цілий ряд функцій і займається вивченням проблем, пов'язаних з безпекою, працює з фірмами-виробниками над їх усуненням та розповсюджує відповідну інформацію. Крім цього, ця організація виробляє засоби, які дозволяють користувачам оцінювати ступінь захисту своїх комп'ютерів.

Співробітники CERT охоче контактують з тими, хто відповідає за безпеку та в аварійних ситуаціях відповідають на запитання будь-яких користувачів.

Якщо кому-небудь необхідно обговорити проблему безпеки, можливо зв'язатися з CERT по електронній пошті: cert@cert.sei.cmu.edu.

Є чотири джерела виникнення загрози для мережевих комп'ютерів, перерахованих в порядку зменшення їх ймовірності:

1. Вибір законним користувачем невдалого паролю.

2. Імпорт руйнуючого програмного забезпечення.

3. Проникнення в систему незаконних користувачів, яке відбувається внаслідок помилок в конфігурації програмних засобів.

4. Проникнення в систему незаконних користувачів, яке відбувається внаслідок дефектів в засобах забезпечення безпеки операційних систем (ОС).