Шляхи розвитку оперативно-розшукової діяльності в сучасних умовах - Збірник (Клочко А.М.)

Профілактична діяльність органів внутрішніх як протидія фінансуванню тероризму

Важливе місце в діяльності правоохоронних органів щодо протидії тероризму, зокрема, виявлення засобів фінансування цієї злочинної діяльності, займає профілактика. Російський вчений Петрищев В.Є. звертаючи увагу на питання профілактики зазначає, що в основі будь-якого злочину проти держави лежить певний конфлікт, протиріччя соціально-політичної властивості (між державами й спецслужбами, які проводять їх політику, різними партіями й рухами, інтересами держави й ціннісними орієнтаціями певних соціальних груп населення або окремих громадян і т. д.). З моменту виникнення цього протиріччя до спроби його вирішення злочинним шляхом протікає процес наростання погрози, який включає формування злочинного наміру, пошук шляхів і варіантів його реалізації, підшукання засобів вчинення протиправного акту, наростання психологічної готовності потенційного злочинця вчинити ті чи інші протиправні, кримінально карні дії.

У практиці суб’єктів оперативно-розшукової діяльності попередження злочину, запобігання й припинення його «назрівання» припускає оперативно грамотний вплив чи на особистість потенційного правопорушника, чи на обставини, що сприяють виникненню, розвитку й реалізації злочинних задумів, або на те й інше одночасно.

Підстави й форми профілактичного реагування держави на виникнення погроз його безпеці повинні бути законодавчо закріплені й доведені до населення у відкритому нормативному акті. Зрозуміло, дати вичерпний перелік таких підстав у чинність унікальності й неповторності кожної криміногенної ситуації неможливо. Разом з тим можна й потрібно визначити якийсь загальний формалізований критерій «включення» механізму профілактики. Як представляється, підставою для застосування заходів профілактичного реагування повинне стати виявлення: а) факторів, що відтворюють злочини, і б) криміногенних проявів, що вчиняються окремими особами або їх групами, які мають явну тенденцію наближення до вчинення злочину.

Попередження вчинення злочинів завжди було, є і буде ефективним напрямом боротьби зі злочинністю. Чільне місце в цьому процесі посідає і оперативно-розшукова профілактика. Під оперативно-розшуковою профілактикою Д.Никифорчук розуміє цілісну систему оперативного контролю та профілактичного впливу на осіб, які мають стійку кримінальну орієнтацію, на криміногенну обстановку (ситуацію) та інші антигромадські прояви, а також на попередження вчинення злочинів з використанням оперативно-розшукових сил, засобів та методів. Оперативно-розшукова профілактика, як і будь-яка інша профілактична робота має свій об’єкт впливу. У нашому випадку таким об’єктом буде виступати терористське формування джерела його існування. Для здійснення реальних профілактичних заходів, спрямованих на попередження виникнення терористських формувань, зокрема, їх джерел фінансування, сьогодні навряд чи в повному обсязі можуть бути використані вже існуючі форми профілактичної роботи, які були розроблені правовою наукою в минулому (загальна та індивідуальна профілактика, попередження злочинної діяльності за допомогою та при залученні до цього представників громадськості, адміністрації підприємств, установ, організацій і такого іншого).

Їх треба застосовувати в комплексі вважає Д.Никифорчук, разом із заходами оперативно-розшукового характеру. При цьому, на нашу думку, головним напрямом в оперативно-розшуковій профілактиці щодо терористських формувань повинно бути попередження інцидентів виникнення та формування терористських груп – рання профілактика, яка є одним із найбільш складних та мало досліджених напрямів оперативно-профілактичної роботи правоохоронних органів. У цілому це обумовлено характером протиправної діяльності та особливостями мотивації поведінки злочинців, що об’єднуються у терористські формування, значним рівнем конспіративності їх протиправної діяльності, помилками в роботі оперативних працівників тощо.

Все це призводить до того, що виявлення кримінальних об’єднань терористської спрямованості на ранній стадії їх формування здійснюється не завжди вчасно. Разом з тим, визначення оперативно-профілактичних заходів, які спрямовані на попередження виникнення терористських формувань, сьогодні неможливе без з’ясування загальних, типових закономірностей, що об’єктивно існують у механізмі формування подібних кримінальних об’єднань. Узагальнюючи матеріали практики, Д.Никифорчук прийшов до висновку, що правоохоронні органи останнім часом одержують в багатьох випадках первинну інформацію про діяльність терористських формувань вже на завершальній стадії їх створення та переходу до активних дій. Про це свідчать отримані, за результатами нашого дослідження, емпіричні дані Росії, які вказують на те, що значна більшість терористських формувань була виявлена вже в період їх активної діяльності. Серед них: формування, що діяли до 3 місяців становили 10 \%, такі, що вчиняли злочини понад 6 місяців – 35 \%, більше року – 55 \%. З цього можна зробити висновок і про те, що нині відсутня чітка система оперативно-розшукових заходів, які спрямовані на попередження виникнення терористських формувань на ранній стадії. А все це призводить до різного роду утруднень в практичній діяльності оперативних підрозділів правоохоронних органів та негативного впливу на стан боротьби зі злочинністю.

З метою профілактики та запобігання зростання в Україні тероризму в різних його формах прояву, пропонуємо наступні оперативно-технічні шляхи його протидії:

– корупційні дії чиновників за допомогою законодавства зробити кримінально карними, використавши при цьому досвід Федерального Антикорупційного законодавства США, особливо застосування закону «RІСО», який дав змогу майже повністю знищити італійський злочинний синдикат у межах всієї країни; впровадити в практику, враховуючи досвід США, а саме – вимоги Виконавчого наказу №12674 стосовно принципів поведінки службових осіб, а також стандартів поведінки, викладених у частині 2635, де американським посадовцям та службовим особам дозволено отримувати від урядів інших держав подарунки на суму, яка не перевищує 245 доларів США. Окрім того, американське законодавство забороняє начальнику приймати подарунки від підлеглих, вартість яких перевищує 10 доларів США, а також подарунки від підлеглих, заробітна плата яких є меншою за його; слід звернути увагу на створення інституту винагороди стосовно особи, яка надасть інформацію щодо терористичних актів чи діяльності організованих злочинних груп, або інформацію, яка сприятиме розкриттю злочину в подальшому (такий інститут винагород існує в США в Зведені Законів Федерального Кримінального права). При цьому гарантувати конфіденційність та безпеку особі, яка надала інформацію.

Зазначені заходи протидії не є вичерпними, на наш погляд, саму проблему тероризму та шляхи боротьби з ним слід розглядати в комплексі, а саме: законодавче та технічне забезпечення, вивчення тероризму як на кримінально-правовому, тактико-спеціальному рівні, вироблення комплексу дій в цивільній обороні серед населення, оперативно-розшукових заходів.