Шляхи розвитку оперативно-розшукової діяльності в сучасних умовах - Збірник (Клочко А.М.)

Здійснення контролю шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень в різних країнах

В Україні право здійснювати контроль шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень надається підрозділам, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 р.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 [1] контроль за листуванням, телеграфною та іншою кореспонденцією полягає в огляді поштових відправлень, їх копіюванні.

Проектом змін до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», запропонованому МВС України [2], контроль шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень визначено як перегляд поштових відправлень, телеграфної та іншої кореспонденції особи з метою виявлення даних про її причетність до протиправної діяльності та одержання іншої інформації в інтересах вирішення завдань оперативно-розшукової діяльності.

Для негласного контролю поштових повідомлень і відправлень може застосовуватися переносна (у тому числі портативна) малогабаритна рентгеноскопічна або рентгенотелевізійна апаратура, ознаками якої є її малі габарити [3].

У Росії, відповідно до п. 9 ст. 6 Федерального закону «Про оперативно-розшукову діяльність» від 12.08.1995 р. цей захід має назву контроль поштових відправлень, телеграфних та інших повідомлень – це спосіб отримання інформації про злочинну діяльність підозрюваних осіб шляхом негласного перегляду (перлюстрації) поштової, телеграфної та іншої кореспонденції, яка передається по мережах електричного та поштового зв’язку [4].

Контролю може бути піддана кореспонденція, адресована конкретній особі, або кореспонденція, яка відправляється від неї, або кореспонденція, що поступає на яку-небудь адресу чи відправляється з даної адреси. Така кореспонденція (повідомлення) може бути або просто прочитана, або прочитана і з неї знята копія, або в окремих випадках, встановлених Законом «Про оперативно-розшукову діяльність», не буде відправлена одержувачеві [5].

У разі виявлення в поштових відправленнях предметів і речовин, заборонених до пересилки, організації федерального поштового зв'язку незалежно від проведення оперативно-розшукового заходу мають право затримувати такі поштові відправлення [6].

Відповідно до п. 1 Указу Президента Російської Федерації № 891 «Про впорядкування організації і проведення оперативно-розшукових заходів з використанням технічних засобів» від 01.09.1995 р. контроль поштових відправлень, телеграфних та інших повідомлень на користь органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, покладається на органи федеральної служби безпеки [7].

Результати контролю поштових відправлень оформлюються довідками посадових осіб оперативних підрозділів, які його проводили [8].

У США проведення цього оперативно-розшукового заходу частково врегульовано в Інструкції Генерального прокурора «Про порядок розслідування справ щодо загальнокримінальних злочинів, рекету та тероризму». Зокрема, існує заборона на здійснення цього заходу на стадії попереднього розслідування [9, Section II (B) (5) (a)]. Крім того, контроль шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень врегульовано Зводом законів Сполучених Штатів.

У Великобританії цей захід входить до так званого перехоплення комунікацій [10].

Слід зазначити, що провадження контролю шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень поступово втрачає свою актуальність, оскільки з розвитком комп’ютерних технологій люди все більше спілкуються за допомогою електронної пошти. Перехоплення електронної пошти не входить до цього заходу, а більше стосується зняття інформації з каналів зв’язку.

Нині у Верховній Раді України знаходяться три законопроекти № 4042 «Про моніторинг телекомунікацій», внесений Кабінетом Міністрів України, № 4042-1 «Про перехоплення телекомунікацій», внесений народним депутатом України В. Лебедівським, та № 4042-2 «Про перехоплення телекомунікацій», внесений народним депутатом України Ю. Кармазіним. Ці законопроекти передбачають створення нового порядку зняття інформації з каналів зв’язку, але не враховують контроль шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень. На нашу ж думку, в Україні такі оперативно-розшукові заходи як контроль шляхом відбору за окремими ознаками телеграфно-поштових відправлень та зняття інформації з каналів зв’язку доцільно об’єднати в єдиний захід – перехоплення комунікацій, як це зроблено у Великій Британії. Це дозволить встановити єдині правила та процедури для проведення перехоплення комунікацій та зняти нині існуючу невизначеність, яка може виникати при перехопленні тої чи іншої комунікації. Крім того, об’єднання таких заходів цілком узгоджуватиметься зі світовою тенденцією щодо переходу від конкретних норм права до абстрактних.