Шляхи розвитку оперативно-розшукової діяльності в сучасних умовах - Збірник (Клочко А.М.)

Взаємодія оперативних підрозділів при оперативному розпізнаванні

Питання взаємодії у діяльності оперативних підрозділів особливо актуальне, що пов’язано необхідністю упорядкування, взаємозв'язку, узгодженості спільних дій оперативних працівників різноманітних оперативних підрозділів ОВС, відповідної підпорядкованості та маневру силами і засобами .

На даний час правова наука не виробила єдиного підходу до понять «взаємодія», «форми взаємодії» тощо. Зазначені поняття не визначені також у правових актах, хоча досить часто в них зустрічаються. Практичні працівники оперативних підрозділів також не мають достатньо чіткої уяви про сутність та форми взаємодії. Так, 32\% респондентів із працівників правоохоронних органів пояснили, щодо взаємодії вони відносять будь-які службові контакти; 44 \% – розглядали взаємодію тільки на рівнях оперативно-розшукової діяльності та досудових стадій кримінального процесу; 24 \% – вважають, що взаємодія повинна бути тільки в системі оперативних підрозділів на регіональному, державному, міждержавному рівнях. Загальноприйнятим у науковому товаристві є те, що при вирішені суперечливих та широких за змістом питань необхідно спиратися на визнану в теорії права ідею взаємозалежних підходів -філософського, спеціально-юридичного і соціологічного.

Так, у філософському розумінні взаємодія означає категорію, що відображає процеси впливу різноманітних об'єктів один на одного, їх взаємну обумовленість, зміну стану, взаємоперехід, а також породження одним об'єктом іншого. Взаємодія як філософська категорія відображає процеси дії об'єктів одного на інший, їх взаємну обумовленість. У філософії Канта це категорія відношення, яка породжує єдність речей і процесів чуттєвого світу. Таким чином, для категорії «взаємодія» з філософської точки зору характерно: по-перше, наявність фактичних та стійких зв'язків; по-друге, таких зв'язків, що дозволяють об'єктам впливати один на одного; по-третє, наявність самого впливу, у результаті якого відбувається взаємна зміна взаємодіючих сторін.

У військовій справі під взаємодією прийнято розуміти погоджені за завданням, напрямком, рубежем і часом дії підрозділів... різних видів збройних сил в інтересах досягнення мети бою. Розрізняють взаємодію тактичну, оперативну і стратегічну.

З точки зору науки соціального управління та кібернетики, взаємодія – це одна з форм спрямованого виливу для досягнення конкретної мети, а також процесу обміну інформацією.

У галузі кримінального процесу та криміналістики взаємодія оперативних підрозділів з органами прокуратури формулюється як погоджені щодо мети, місця і часу спільні дії.

Спеціально-юридичний підхід дозволяє зробити аналіз нормативно-правових актів, що діяли і діють у сфері взаємодії правоохоронних органів, зокрема оперативних підрозділів. Таким чином, спеціально-юридичний підхід до поняття взаємодії показує, що його сутність не зводиться тільки до спільної діяльності суб'єктів, а містить у собі більш широке коло зв'язків і контактів (обмін інформацією, узгодження самостійних дій, планування роботи).

Під взаємодією – на думку О. М. Порубові – слід розуміти співробітництво, яке ґрунтується на спільності мети і організоване таким чином, що дії слідчого і експерта взаємно узгоджуються для досягнення найбільш ефективного результату в здійсненні завдань кримінального судочинства. У підручнику «Криміналістика» за редакцією Р. С Бєлкіиа взаємодія визначається як узгоджена діяльність у процесі встановлення істини у кримінальній справі. У роботах Р. С Бєлкіна взаємодія також визначається як одна із форм організації розслідування злочину, що являє собою засноване на законі співробітництво слідчого з органами дізнання, спеціалістами, експертами. Це співробітництво погоджене за цілями, місцем та часом . Визначення поняття «взаємодія», яке відображає погляди харківської школи криміналістів, наведено В. Ю. Шенітьком. Взаємодія, за його визначенням, ‑‑ це процес безпосереднього або опосередкованого впливу об'єктів (суб'єктів) один на одного, що породжує їх взаємозумовленість і зв'язок.

Термін «взаємодія» несе дуже багато смислових навантажень. Це пояснюється як складністю та багатозначністю даного терміна, так і різноманітністю аспектів його вивчення. Спільною рисою майже всіх наведених визначень поняття «взаємодія» є те, що автори тлумачать взаємодію як узгоджену діяльність, спрямовану на досягнення мети, виконання завдань або досягнення результату.

Отже, під взаємодією в оперативно-розшуковій діяльності розуміється заснована на законах і підзаконних нормативних актах погоджену за цілями, місцем, і часом діяльність незалежних один від одного підрозділів чи окремих працівників щодо поєднання можливостей, сил, методів і засобів, які є у їх розпорядженні для успішного проведення комплексу процесуальних, оперативно-розшукових, організаційно-технічних, профілактичних і інших заходів боротьби зі злочинністю.