Шляхи розвитку оперативно-розшукової діяльності в сучасних умовах - Збірник (Клочко А.М.)

Фінансовий моніторінг в україні

Фінансовий контроль як економічна категорія знаходиться в постійному розвитку і трансформується відповідно до змін параметрів навколишнього фінансово-економічного середовища. Підтвердженням тому служить поява його нового вигляду – фінансового моніторингу, що грає важливу роль в підвищенні прозорості функціонування національних фінансових систем і реалізації державних пріоритетів соціально-економічного розвитку.

З інституційної точки зору фінансовим моніторингом є діяльність уповноваженого органу – Держфінмоніторингу і його територіальних структур по аналізу інформації, що поступає з фінансового сектора економіки; виявленню порушників фінансового законодавства і взаємодії з правоохоронними органами по питаннях ухвалення до них заходів примусової дії з метою мінімізації тіньових фінансових потоків.

З функціональної точки зору фінансовим моніторингом є процес безперервного збору, аналізу і обробки інформації, що поступає з фінансового сектора економіки, виявлення на підставі певних критеріїв і ознак – індикаторів відхилень (порушень, спотворень, зловживань) у фінансовій системі як окремо узятої країни, так і глобальної економіки, з метою подальшого усунення виявлених диспропорцій або їх запобігання.

Для скорочення деструктивної (кримінальною) складової тіньової економіки необхідною умовою є реалізація системи заходів, серед яких важливу роль покликаний виконувати фінансовий моніторинг, що припускає протидію легалізації злочинних доходів. Разом з тим, легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом, є сполучною ланкою між відкритою економікою і кримінальним сектором тіньової економіки. На практиці легалізація тіньових доходів є багатоетапним процесом, в ході якого злочинці використовують різні прийоми, щоб відірвати наявні доходи і інше майно від джерела їх отримання, спотворити природу їх первинного походження.

Існує безліч способів легалізації незаконних доходів (з використанням операцій з банківськими векселями; від реалізації продукції тіньового; шляхом інвестицій в зарубіжну нерухомість; з використанням банківських рахунків громадської організації; через підставних юридичних осіб – нерезидентів; від незаконної торгівлі наркотичними засобами; від будівельної діяльності з використанням фіктивної страхової діяльності Договір перестраховки; з використанням офшорних юрисдикцій; у вигляді викрадених грошових коштів з державного бюджету; від розкрадання ПДВ при здійсненні експортних операцій; від шахрайських схем незаконного відшкодування з бюджету ПДВ та ін.). Тому для кожної держави питання боротьби з відмиванням коштів є питанням національної безпеки. Україна є молодою державою. З моменту проголошення незалежності було вжито ряд послідовних заходів у напрямку боротьби з відмиванням незаконних доходів.

Державний комітет фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг України), як спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань фінансового моніторингу, посідає центральне місце в національній системі протидії відмиванню коштів та боротьби з фінансуванням тероризму.

У своїй діяльності Держфінмоніторинг України керується Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом».

Та здійсненого на даний момент не зовсім достатньо. На нашу думку необхідно здійснити наступний ряд заходів для зменшення відмивання коштів в Україні, стабілізації фінансового стану країни та покращення становища України на міжнародній арені:

1. Убезпечення фінансової системи України щодо її використання з метою відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.

2. Утворення ефективних регіональних систем протидії легалізації (відмиванню) кримінальних доходів та фінансуванню тероризму шляхом координації дій державних органів,організацій на регіональному рівні.

3. Розширення єдиного інформаційного простору електронної взаємодії державних органів учасників національної системи боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

4. Імплементація в національне законодавство міжнародних стандартів у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, зокрема, списку Сорока та Дев’яти Спеціальних Рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів протидії відмиванню коштів (РАТР) та III Директиви Європарламенту та Ради запобігання та протидію легалізації фінансової системи для відмивання коштів та фінансування тероризму.

5. Затвердження Україною статусу надійного партнера міжнародної спільноти у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, в таких міжнародних організаціях, як Група з розробки фінансових заходів протидії відмиванню коштів (ГАТР), Рада Європи, Егмонтська група.

З метою підвищення якості процесу обробки та аналізу інформації, завданнями Держфінмоніторингу України є:

• удосконалення інформаційно -аналітичної системи та нормативної бази для повної автоматизації процесу інформаційного обміну з фінансовими посередниками;

• удосконалення механізму блокування операцій, пов’язаних з фінансуванням тероризму. У зв’язку із цим здійснюється подальше вдосконалення законодавчої та державних нормативної бази. А саме підготовлені такі проекти: про порядок формування «чорного списку» осіб, причетних до фінансування тероризму; про зміни до базового Закону стосовно права фінансових посередників і Держфінмоніторингу України блокувати операції осіб, причетних до фінансування тероризму;

• створення надійного та достовірного списку осіб, причетних до фінансування тероризму.

Перераховані заходи звичайно ж необхідно здійснювати в комплексі з іншими реформами, адже надто м’яке кримінальне законодавство, безправ’я правоохоронних органів, корумпованість бюрократичного апарату влади завжди будуть заважати досягти стабільності в фінансовій системі, та здобути авторитет надійної країни у світовому співтоваристві.