Девіантна поведінка - Матеріали круглого столу

Особливості агресивної поведінки неповнолітніх

Дослідження особливостей агресивної поведінки неповнолітніх проводилось у 2007 року в Сумської та Харківської області, в якому прийняло участь 60 неповнолітніх віком від 14 до17 років. До першої групи увійшли 20 підлітків які стоять на обліку в КМСН, до другої – 20 підлітків які навчаються в школі-інтернат для дітей сиріт та до третьої групи 20 підлітків які навчаються в середній загальноосвітній школі.

Об’єктом дослідження є агресивність неповнолітніх. Мета дослідження – виявити форми агресивної поведінки неповнолітніх за допомогою опитувальника Басса-Дарки. Провівши дослідження особливостей агресивної поведінки неповнолітніх нами отримані результати, які наведені у таблиці 1.

Таблиця 1

Виразність агресивності в групах неповнолітніх (у \%)

Види агресії

Перша група

Друга група

Третя група

Низ.

Серед.

Вис.

Низ.

Серед.

Вис.

Низ.

Серед.

Вис.

Фізична

20\%

70\%

10\%

35\%

55\%

10\%

10\%

70\%

20\%

Косвена

60\%

40\%

 

50\%

50\%

 

40\%

60\%

 

Роздра­тування

70\%

30\%

 

40\%

35\%

25\%

30\%

65\%

5\%

Нега­тивізм

100\%

 

 

100\%

 

 

80\%

20\%

 

Образа

30\%

70\%

 

40\%

60\%

 

30\%

70\%

 

Підозр­ілість

20\%

80\%

 

20\%

75\%

5\%

15\%

75\%

10\%

Верба­льна

10\%

40\%

50\%

10\%

50\%

40\%

5\%

45\%

50\%

Почут­тя вини

30\%

70\%

 

30\%

65\%

5\%

5\%

90\%

5\%

Проаналізуємо всі три групи по видам агресивності. Фізична агресія в першій групі на низькому рівні складає 20\%, в другій 35\%, а в третій 10\%. Середній рівень фізичної агресії самий вищий в першій та третій групі – 70\% респондентів. Високий рівень фізичної агресії нами виявлено в третій групі респондентів – 20\%. Ми припускали, що самий високий відсоток цієї агресії буде у підлітків, які стоять на обліку КМСН, але результати це заперечують і говорять про те, що самий високий відсоток фізичної агресії нами виявлено у неповнолітніх які навчаються в звичайній школі, де вважається, що діти найменш агресивні і більш соціально захищені.

Косвена агресія в низькому рівні найменше проявляється в першій групі. На середньому рівні найбільший відсоток займає третя група – 60\% респондентів. Високого рівня прояву нами не виявлено в жодній із груп, що говорить про невисокий рівень косвеної агресії в цілому. Але дивлячись на отримані дані можна сказати, що найбільш виражена косвена агресія в третій групі, що також не характерно для звичайної школи.

Аналізуючи роздратування, ми побачили такі результати: на низькому рівні самий високий відсоток виявлено в першій групі – 70\% респондентів. На середньому рівні самий високий відсоток займає третя група – 65\%. Це вказує на загально-низький рівень роздратування в першій групі, тому що високий рівень в цій групі відсутній. В третій групі високий рівень роздратування складає 5\% респондентів, а в другій групі – найбільше 25\%.

Негативізм як вид агресивності особистості в цілому є на рівні низького прояву. У третій групі нами виявлено 80\% респондентів на низьким рівні і 20\% на середньому.

Образу на низькому рівні нами виявлено в другій групі у 40\% респондентів. Середній рівень виразності у першій та третій групі досліджених однаковий – 70\% респондентів. Високий рівень прояву невиявлене нами не в одній з груп досліджуваних.

Підозрілість як вид агресивності виражена на середньому рівні у всіх досліджених. Прояв підозрілості на високому рівні в першій групі відсутній, в другій групі він складає 5\%, а в третій групі 10\%.

Вербальна агресія нами виявлена в основному на середньому та високому рівні прояву у всіх досліджених неповнолітніх. Найбільший відсоток респондентів на середньому рівні виявлено в другій групі – 50\%. На високому рівні найбільший прояв вербальної агресії в третій групі та в першій групах досліджених – по 50\% респондентів. Мабуть неповнолітні дуже часто використовують вербальні засоби спілкування не тільки для співпраці, але і тоді коли вони сваряться між собою та дорослими.

Почуття вини на середньому рівні самий значний серед трьох груп, тому що високий рівень займає невеликі відсотки: в другій групі 5\%, в третій групі 5\%, а в першій групі він зовсім відсутній.

З проведеного нами дослідження ми з’ясували, що в першій групі досліджених самий низький рівень виразності займає негативізм, але вони мають виражений високий рівень вербальної агресії – 50\% респондентів. Фізична агресія з’ясована нами у 10\% респондентів. Більш високого рівня не займає жоден з видів агресії.

В другій групі досліджуваних, як і в першій, є низький рівень негативізму – 100\%. На другому місці стоїть косвена агресія, а на третьому образа. Самий високий рівень займає вербальна агресія, за ним йде роздратування. В цілому у другій групі досліджених нами виявлено високий рівень агресивності.

При розгляді третьої групи самий низький рівень займає негативізм, але не такий як у попередніх двох групах. На другому місці стоїть косвена агресія, а на третьому роздратування та образа. Самий високий рівень нами виявлено у вербальній агресія – 50\% та фізичній агресії – 20\% респондентів.

Розглядаючи все це ми побачили, що третя група досліджених учнів загальноосвітньої школи відрізняється від двох інших груп. В цій групі середній рівень агресивності набагато вищий, розвинена вербальна та фізична агресія. Можливо це пов’язано зі зниженням соціального контролю за поведінкою зі сторони батьків та керівництва закладу середньої освіти.

Література

Фетискин Н. П., Козлов В. В., Мануйлов Г. М. Социально-психологическая диагностика развития личности и малых групп. – М., Изд-во Института Психотерапии. 2005. – 490 с.