Проекти КПК та проблеми сучасного стану кримінально-процесуального законодавства - Матеріали науково-практичного семінару

Принципи кримІнального судочинства в аспектІ концепцІЇ реформування кримІнальноЇ юстицІЇ украЇни

 

В Україні на даний час відповідно до Проекту концепції реформування кримінальної юстиції України, розробленого у 2007 році Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права, існує нагальна об’єктивна потреба у реформуванні системи кримінальної юстиції, до якої зокрема належить й кримінально-процесуальне законодавство. Метою даної концепції є визначення засад становлення в Україні системи кримінальної юстиції, що функціонує за принципом верховенства права, забезпечує ефективне запобігання і протидію злочинності та гарантує додержання прав та основоположних свобод людини. Кримінальне судочинство має забезпечувати неухильне дотримання прав та свобод особи в ході діяльності органів, уповноважених розслідувати кримінальні справи, та судів відповідно до вимог Конституції України та міжнародних договорів з прав людини.

Забезпечення прав, як і будь-яка соціальна діяльність, заснована на певних принципах, що утворюють її внутрішню структуру. Без твердого підґрунтя забезпечення прав людини є ненадійним. І, навпаки, воно буде успішним, якщо підпорядковуватиметься генеральним ідеям, принципам. А тому у всіх галузях чинного законодавства повинні отримати нормативне закріплення принципи, за допомогою яких забезпечуються права та свободи людини. Поза сумнівом, існуючі фундаментальні засади набувають особливого значення в кримінальному судочинстві, оскільки органи державної влади мають право застосовувати заходи кримінально-процесуального примусу, пов’язані з обмеженням особистого життя, прав та свобод людини. Законність їх застосування прямо пов’язана з дотриманням цими органами та їх посадовими особами процедури кримінального судочинства, зокрема дотримання принципів кримінально-процесуальної діяльності.

Одним із недоліків законотворчої техніки в галузі кримінально-процесуального права України є те, що принципи, як вихідні положення, не зосереджені в конкретному розділі або главі чинного Кримінально-процесуального кодексу. Вони закріплені не лише в різних частинах цього кодифікованого акту, але й в різних нормативно-правових актах без належної конкретизації в КПК України. Наприклад, принцип презумпції невинуватості закріплений лише в статті 62 Конституції України без належної конкретизації в Кодексі. Не містить КПК й самого поняття «принцип кримінального процесу». Проте, Проект нового Кримінально-процесуального кодексу України за станом на 21 травня 2007 року певним чином долає цей недолік, закріпивши принципи в главі 2 та визначив їх як засади кримінального провадження.

Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист, як і здійснення цього права, на мою думку, не є самостійним і окремим принципом кримінального процесу, втім, як і деякі інші положення КПК України, зокрема повага честі та гідності особи, недоторканність особи, недоторканність житла, таємниця листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень. Все це важливі складові частини принципу забезпечення прав та свобод людини в кримінальному судочинстві. Є й інші елементи даного принципу. Наприклад, захист прав і законних інтересів потерпілого і інших учасників кримінального процесу, право на оскарження процесуальних дій і рішень тощо. Ця обставина нітрохи не зменшує їх значення, зокрема порушення чи недотримання цих елементів на практиці неприпустимо і буде порушенням відповідного принципу кримінального процесу.

Зміст принципової засади забезпечення прав та свобод людини включає: повагу прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального процесу; обов’язок посадових осіб, які здійснюють провадження по кримінальній справі, роз’яснити даним учасникам їх права і законні інтереси; надання цим учасникам можливості реалізовувати свої права, свободи і законні інтереси; охорону даних прав, свобод і законних інтересів.