Тексты и упражнения - Материалы к курсу латышского языка (Д. Нитиня, А. Лацхази)

PiecpadsmitĀ stunda

 

Несклоняемые имена существительные и прилагательные.

Страдательные причастия настоящего времени.

Глагольные приставки. Приставки имён существительных и прилагательных.

 

1.

Kurzemes hærcōgiste (1561–1795)

Kurzemes hærcōgiste izveiduojās 16. gs. vidū pēc Livōnijas kara un pas- tāvēja 234 gadus. Par tās galvaspilsæ¯ tu kļuva Jælgava. Vislielākuo uzplaukumu Kurzemes hærcōgiste sasniedza hærcōga Jæ¯ kaba laikā (1642–1682). Viņa laikā Kurzemē strauji attīstījās manufaktūras. Kurzemnieki auda audæklus un gobe- lēnus, kala naglas, ænkurus, ieruočus un naudu. Kurzemē ražuoja papīru un dægvīnu.  Væntspilī  uzcēla  kuģu  būvæ¯ tavu  un  40 gadu  laikā  te  uzbūvēja

44 karakuģus un 79 tirdzniecības kuģus. Kuģus pārdeva ārzemēs, un hærcōgs Jæ¯ kabs nuopirka arī kolōnijas: Tobago salu pie Dienvidamerikas un Andreja salu pie Gambijas upes Rietumāfrikā.

Pēc tam valdīja hærcōga Jæ¯ kaba dæ¯ ls — Frīdrihs Kazimirs. Viņš bija pa- visam cita rakstura cilvæ¯ ks un rūpējās tikai par savām izpriecām. Frīdriham Ka- zimiram bija græzns galms, dārgi zirgi un itāļu ōpera Jælgavā.

Interesants Kurzemes hærcōgistē bija Ærnesta Bīrōna valdīšanas laiks

18. gs. Kurzemes hærcōgs Bīrōns veicināja tirdzniecību ar ārzemēm un uzcēla pilis Rundālē un Jælgavā. Viņš bija Krievijas ķeizarienes Annas Joanovnas fa- vorīts. Pēc viņas nāves Bīrōns kļuva uz īsu laiku pat par Krievijas valdnieku.

Taču valdīja tikai 22 dienas līdz galma apvæ¯ rsumam.

 

2.

Latvijas væ¯ sture (17.–19. gs.)

Miers Livōnijā ilga tikai 18 gadus. Pēc tam puoļu un zviedru kara laikā, kas ilga 29 gadus, Baltija tika stipri izpuostīta. Kad izmuocītajā zemē beidzuot iestājās miers, tā  bija nuo jauna sadalīta (1629. g.). Dienvidigaunija un Vidzeme piederēja Zviedrijai. Puolija paturēja Latgali, kuo sāka saukt par Inflantiju.

Zviedriem bija vajadzīga Baltijas maize. Zviedru valdība pirka labību arī Krievijā un izveda tuo caur Baltijas uostām. Latvijas zemnieki pārdeva rudzus un kļuva turīgi. Zviedru karalis Kārlis XI iegūst zemnieku cieņu tāpēc, ka viņš izdeva likumus, kas ieruobežuoja vācu muižnieku tiesības. Šajā laikā vācu mā- cītājs Gliks tulkuoja latviešu valuodā Bībeli. Tās iespiešanai zviedru karalis deva 10 tūkstuošus dālderu.

17. gs. beigās vājināt Zviedrijas lielvalsts varu bija ieinteresētas Dānija, Krievija un Puolija. Pēteris I gribēja iegūt izeju uz Baltijas jūru, „luogu uz

Eirōpu“, tāpēc krievu karaspæ¯ ks iebruka Vidzemē. Rīga padevās 1710. gadā, un pilsæ¯ tā ienāca krievu cars. Kad 1721. gadā nuoslēdza mieru ar Zviedriju, krievi jau bija labi nuostiprinājušies Vidzemē un Igaunijā. Krievija vēl vairāk nuostip- rināja savas pozīcijas, kad tā 1795. gadā anektēja Kurzemi un Lietuvu un pie- dalījās  Puolijas galīgajā  sadalīšanā. 18. gs.,  kad  nuotika  Latvijas iekļaušana Krievijas impērijā, bija ļuoti smags un nežēlīgs. Latvija tika sadalīta Kurzemes, Vidzemes, Vitebskas un Pleskavas guberņās.

1817. gadā atcēla dzimtbūšanu Kurzemē un divus gadus væ¯ lāk Vidzemē. Taču Latgalē, tāpat kā Krievijā, tas nuotika tikai 1861. gadā.

19. gs. visā Eirōpā  jūtams nemiers. Tautas (grieķi, bulgāri, serbi, ungāri,

čehi u. c.), kas dzīvuoja nebrīvē, vēlējās iegūt brīvību un neatkarību. Ap gad- simta vidu spēcīgs nacionālisma vilnis pārņēma arī latviešu tautu. Sākās tautas

atmuoda, un pirmie bija latvieši, kuri studēja Tæ¯ rbatā. Viņi saprata, ka jārūpējas par tautas kultūru un izglītību, jāveicina nacionālā pašapziņa un jāpanāk ekonōmiskā neatkarība. Iev¯æruojamākie 19. gs. 50.–60. gadu jaunlatviešu dar-

binieki bija Krišjānis Valdemārs, Juris Alunāns, Atis Kronvalds, Krišjānis Ba-

ruons u. c.

19. gs. 80. gaduos sākās jauna inteliģences kustība Latvijā, kuru sauca par Jaunuo strāvu. Jaunstrāvnieki akcentēja sociāluos, politiskuos un saimnieciskuos jautājumus. Šuo kustību cara valdība apspieda un daudzus jaunstrāvniekus, piemæ¯ ram, dzejnieku Raini, arestēja un izsūtīja trimdā.

 

3. Sigulda

Sigulda ir Latvijas pilsæ¯ ta pie Gaujas. Sigulda vienmæ¯ r ir skaista: gan pa- vasarī, kad zied ievas, gan vasarā, liepu ziedu laikā. Rudenī tā ir jauka ar savām dzæltænajām un sarkanajām lapām, bet ziemā — ar sniega baltumu. Sevišķi skaista upes senleja izskatās, ja brauc pāri Gaujai ar trošu ceļu. Siguldas tuvumā ir vairākas alas. Pazīstamākās nuo tām: Gūtmaņala un Vælnala.

Siguldā un tās apkārtnē ir daudz kultūras un væ¯ stures pieminekļu: Sigul- das pils, Krimuldas pils, Turaidas pils u. c. Turaida lībiešu valuodā nuozīmē Dieva dārzs.

 

4. Turaidas Ruoze

Turaidā zem væcas liepas rædzama mælna marmora plāksnīte ar uzrakstu:

„Turaidas Ruoze 1601–1620“. Stāsts par Turaidas Ruozi ir skaistākā Gaujmalas teika.

Meitenīte tika atrasta kaujas laukā pēc smagas cīņas ar zviedriem. Tas nuotika maijā, tāpēc meitenīti nuosauca par Maiju. Viņa izauga jauka un skaista,

un cilvæ¯ ki sāka viņu saukt par Turaidas Ruozi. Viņa iemīlējās Siguldas pils dārzniekā Viktorā Heilā. Taču pēc skaistās meitenes tīkuoja arī puoļu karaspæ¯ ka alguotnis Jakubovskis.

Kad Maija viņu nuoraidīja, Jakubovskis nuosūtīja meitenei viltus ziņu, ka

Viktors viņu gaida pie Gūtmaņalas. Maija atnāca uz alu, bet tur viņu gaidīja Ja- kubovskis. Meitene nuoņēma savu lakatiņu un teica, ka tam ir burvju spæ¯ ks: kurš apsien lakatiņu, kļūst neievainuojams. Maija apsēja Viktora dāvātuo laka- tiņu ap kaklu un teica Jakubovskim, lai viņš pārbauda burvju spæ¯ ku ar zuobænu. Jakubovskis cirta, un tā gāja buojā Turaidas Ruoze.

Mūsdienās daudzi jaunlaulātie savā kāzu dienā brauc uz Siguldu un nuo- liek ziedus uz Turaidas Ruozes kapa. Pēc šīs teikas motīviem Rainis ir uzrakstī- jis traģēdiju „Mīla stiprāka par nāvi“.

 

 

 

1. Ответьте на вопросы.

УПРАЖНЕНИЯ

1. Kad izveiduojās Kurzemes hærcōgiste? 2. Kuo jūs zināt par Jælgavu? 3. Kāda nuozīme Kurzemes attīstībā bija hærcōgam Jæ¯ kabam? 4. Par kuo interesējās hærcōga Jæ¯ kaba dæ¯ ls? 5. Kad valdīja un kuo paveica hærcōgs Bīrōns? 6. Kas nuotika puoļu un zviedru kara laikā? 7. Kā sāka saukt Latgali? 8. Kas nuotika Vidzemē zviedru laikuos? 9. Kas tulkuoja latviešu valuodā Bībeli? 10. Kuo gri-

bēja Pēteris I? 11. Kad krievu cars ienāca Rīgā? 12. Kādās guberņās tika sadalīta Latvija? 13. Kad atcēla dzimtbūšanu? 14. Kad sākās pirmā tautas atmuoda Lat- vijā? 15. Kuri bija ievæ¯ ruojamākie jaunlatviešu kustības darbinieki? 16. Kāpēc cara valdība izsūtīja trimdā dzejnieku Raini? 17. Kāda ir Sigulda? 18. Kas bija Turaidas Ruoze? 19. Kā gāja buojā Maija, meitene, kuru sauca par Turaidas Ruozi?

 

2. Проанализируйте грамматическую форму подчёркнутых слов.

 

3. Найдите в текстах урока те слова, в которых произносятся откры-

тые əe, ə¯e. Объясните ваше решение.

4. Вставьте в предложения подходящие страдательные причастия на-

стоящего времени.

1. Šī grāmata ir viegli (lasīt). 2. Man šuodien veikalā jānuopæ¯ rk (mazgāt) pul- veris (‘порошок’). 3. Jānis vakar satika (pazīt) meiteni. 4. Viņa tæ¯ vs ir (cienīt) cilvæ¯ ks. 5. Pa luogu ir (redzēt) iela. 6. Istabā bija (dzirdēt) mūzika. 7. Kur, lū- dzu, ir (uzgaidīt) tælpa? 8. (Dzīvuot) istaba ir plaša un gaiša. 9. Mans kaimiņš ir (ievæ¯ ruot) rakstnieks. 10. Vai šīs sēnes ir (ēst)? 11. Šis ūdens bez vārīšanas nav (lietuot). 12. Jums jāizkāpj (nākt) pieturā. 13. Kāds rīt (gaidīt) laiks? 14. Kuo tu darīsi (nākt) gadā? 15. Šis darbs ir (padarīt). 16. Šis slimnieks ir īpaši (kuopt).

 

5. Вместо точек напишите подходящие приставки.

а) 1. Cikuos ...iet vilciens uz Rīgu? 2. Rīt nuo Rīgas ...brauks mani væcāki.

3. Mūsu kaimiņi bieži ...meklē teātri. 4. Cikuos ...nāk vilciens nuo Budapeštas?

5. Es jau æsmu tev ...rakstījusi divas væ¯ stules. 6. Vai tavs dæ¯ ls jau ...beidzis universitāti? 7. Oficiants ...lēja glāzēs šampanieti. 8. Kuo tu man ...saki ...sūtīt pusdienās? 9. Vai tu jau esi ...lasījis šuo grāmatu? 10. ...mazgā, lūdzu, traukus!

11. Istaba ir væ¯ sa. Jāni, lūdzu, ...ver luogu! 12. Marta ...suolīja man ...līdzēt mā- cīties ungāru valuodu.

б) 1. Kad tu ...duosi man naudu? 2. Mēs ...dāvinājām mātei dzimšanas dienā

jaunu kuostīmu. 3. Lūdzu, ...gaidi mani! Es drīz nākšu. 4. Kristīn, ...pērc un

...nes, lūdzu, nuo veikala maizi! 5. Istabā ...nāca mūsu viesi. 6. Kad ...radīsies ciemiņi nuo Ungārijas? 7. Pavasarī ...kūst sniegs. 8. Diemžæ¯ l šīs puķes ir jau

...ziedējušas. 9. Šuorīt es ...cēluos væ¯ lu. 10. Vai Ilze ...pruot ungāru valuodu?

11. Viņi ...lūdza mūs uz vakariņām. 12. Šī krāsa tev ļuoti ...stāv.

 

6. Напишите предложения с пятью бесприставочными глаголами. По- том с помощью словаря выберите приставочные формы этих глаго- лов. Напишите предложения с ними.

 

7. Вместо точек напишите подходящую приставку.

1. Mūsu kaimiņu ...vārds ir Kalniņi. 2. Mana tæ¯ va mati ir jau ...sirmi. 3. Pēteris uzdāvināja savai sievai dzintara ...ruoci. 4. Ilzes vīra væcāki dzīvuo ...daugavā.

5. Šis nazis ir ...ass. 6. Jau ...vakarē viņi atgriezās mājās. 7. Šajā ...vidū ir daudz

æzæru. 8. Nuo visiem gadalaikiem Annai vislabāk patīk ...vasaris. 9. Mēs nuo- runājām satikties pie ...ejas metrō.

8. Переведите на латышский язык.

1. Елгава была столицей Курляндского герцогства. 2. Там находился двор герцога и итальянская опера. 3. Герцог Бирон построил дворцы в Рундале и

Елгаве. 4. Вентспилс — латвийский порт. 5. Во времена герцога Екаба там построили судоверфь. 6. Во время польско-шведской войны Балтия была сильно опустошена. 7. Латвийские крестьяне продавали шведам хлеб  и

становились зажиточными. 8. В XVII веке немецкий священник Глюк пе- ревёл Библию на латышский язык. 9. Пётр I хотел получить выход к бал- тийскому морю. 10. XVIII век, когда произошло включение Латвии в Рос- сийскую империю, был очень тяжёлый и жестокий. 11. В XIX веке во всей

Европе началось национальное пробуждение (греков, болгар, сербов, венг- ров, латышей и др.). 12. В 80-е годы XIX века в Латвии началось новое движение интеллигенции, которое называли Новой Струёй. 13. Очень кра-

сиво старое русло Гауи у Сигулды. 14. В Турайде находится Турайдский замок и могила Турайдской Розы. 15. В предании о Турайдской Розе рас- сказывается о девушке Майе, которая жила в XVII веке и из-за любви по-

гибла у пещеры Гутманьала.