Тексты и упражнения - Материалы к курсу латышского языка (Д. Нитиня, А. Лацхази)

DivpadsmitĀ stunda

 

Правила употребления закрытых e, ē. Действительные причастия прошедшего времени. Система перфекта, аналитические формы времён. Функции причастий, причастные обороты.

 

1.

Latvijas væ¯ sture (līdz 13. gs. sākumam)

Baltu ciltis ienāca tagadējās Latvijas teritōrijā ap 2. gadu tūkstuoti pirms mūsu ēras. Kurši dzīvuoja Kurzemē, Zæmgalē — zæmgaļi, Latgalē — latgaļi, bet pie Daugavas — sēļi. Baltu ciltīm kaimiņuos Ziemeļkurzemē, Rietumvidzemē un pie Daugavas ietækas jūrā dzīvuoja lībieši. Šurp jau nuo 12. gs. sāka braukt vācu tirguotāji. Viņiem līdzi brauca arī mūki, kas sāka sludināt katuoļu ticību. Taču galvænais vāciešu nuolūks bija šīs teritōrijas iekaruošana. Vācieši puostīja, laupīja, dedzināja laukus un ciemus. Iekaruotās zemes nuosauca par Livōniju.

Ap 1164. gadu lībiešu zemē kuopā ar vācu tirguotājiem ieradās mūks

Meinhards. Viņš iemācījās lībiešu valuodu un sāka sludināt kristīguo ticību starp lībiešiem. Væ¯ lāk Meinhards salīga mūrniekus nuo Gotlandes un lībiešu ciemā Ikšķilē lika uzcelt baznīcu un pili. Taču pēc Meinharda nāves (1196. g.) baznīca atzina, ka pievērst lībiešus kristīgajai ticībai ar miermīlīgu misijas darbu neva- rēs. Pirmuos krustnešus braucienam uz baltu un lībiešu zemēm sapulcināja cis- terciešu abats Bærtolds, kuru lībieši sadursmēs nuogalināja.

Livōnijas trešais bīskaps Albærts panāca, ka pāvæsts 1199. g. izsludināja uotru  krusta  karagājienu uz  Livōniju. 23 kuģi  un  500 krustneši izbrauca  uz Livōniju. Pēc tam, kad Albærts bija ielūdzis visus kristītuos lībiešu væcākuos uz dzīrēm, viņš saņēma tuos par ķīlniekiem un turēja gūstā, līdz tie apsuolīja zemi nuocietinātas apmetnes būvei. Līgumu ar lībiešiem nuoslēdza 1200. g., un tā blakus lībiešu ciemam apmæ¯ ram 15 km nuo jūras radās Rīgas pilsæ¯ ta.

2. Latvijas nuovadi

Latvijā ir vairāki nuovadi. Rietumuos atruodas Kurzeme, kas kuopā ar tās austrumuos æsuošuo Zæmgali veiduoja kādreizējuo Kurzemes hærcōgisti. Rīga atruodas Vidzemē, kas ir nuovads Latvijas vidienē. Vistālāk uz austrumiem Lat- vijā ir Latgale. Nuovadu Daugavas kreisajā krastā, kur kādreiz dzīvuoja sēļi, mæ¯ dz saukt par Sēliju.

Latvijas galvænie kultūrvæ¯ sturiskie nuovadi ir Kurzeme, Zæmgale, Vid-

zeme un Latgale. Tuo īpatnības var apskatīt Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas

muzejā. Brīvdabas muzeju atklāja 1932. gadā. Tas atruodas 12 km nuo Rīgas centra un aizņæm gandrīz 100 hektāru lielu teritōriju Juglas æzæra krastā.

 

Vidzeme

Vidzemes vidū ir Gaiziņkalns. Tas ir augstākais kalns Latvijā. Vidzemes vidū atruodas arī apvidus, kuru sauc par Piebalgu. Te ir dzimuši daudzi rakst- nieki un atruodas daudz muzeju. Vidzemē ir lielas pilsæ¯ tas — Valmiera un Cē- sis. Valmierā ir teātris, bet Cēsīs var apskatīt sænas pilsdrupas. Ar Vidzemes apvidu Lielvārdi saistās teikas par spæ¯ kavīru Lāčplēsi.

Sænatnē Vidzemē dzīvuoja divas tautas: lībieši un latgaļi. Vidzemes zie-

meļuos latgaļiem bija stipra valsts, kuru sauca par Tālavu. Tur valdīja Tālivaldis. Lībiešiem bija vairākas valstis. Stiprākā bija Turaida. Tur valdīja Kaupō.

 

3. Latvijas daba

Latvijas daba ir skaista un daudzveidīga. Lielu daļu (41 \%) nuo valsts aizņæm meži ar dažādām kuoku sugām un bagātu faunu. Lielākie meži ir Kur- zemes ziemeļuos un Ziemeļvidzemē. Daudz Latvijā ir priežu mežu. Ļuoti jaukas ir bæ¯ rzu birzis. Latvijas mežuos bieži var sastapt egli. Te aug arī apses, uozuoli, liepas, alkšņi u. c. kuoki un krūmi. Kuokmateriāli ir Latvijas zaļais zælts. Lat- vijas mežuos dzīvuo aļņi, brieži, stirnas, lapsas, vilki, mežacūkas, vāveres, zaķi, eži, čūskas, piemæ¯ ram, uodzes, u. c. dzīvnieki. Ļuoti maz Latvijā tagad ir lūšu. Arī brūnuo lāci mūsu dienās Latvijā var sastapt ļuoti ræti.

Latvijas bagātība ir krāšņās dabas ainavas, tūkstuošiem æzæru un upju, kūdra, dolomīts, kaļķakmens, grants, smilts, minerālūdeņi, ārstnieciskās dūņas. Latvijā ir apmæ¯ ram 3000 æzæru. Vislielākie æzæri ir Lubāns (Lubānas æzærs), Rāznas æzærs, Burtnieku æzærs, Usmas æzærs, Alūksnes æzærs.

Latvijas klimatu un dabu ietekmē jūra. Latvijā ir piejūras klimats ar mit- rām, diezgan maigām ziemām un samæ¯ rā væ¯ sām vasarām. Latvijā bieži līst lie- tus, samæ¯ rā maz ir saulainu dienu.

УПРАЖНЕНИЯ

 

1. Объясните, почему в следующих словах произносятся закрытые e, ē. tagadējais, teritōrija, ēra, bet, sēļi, Kurzeme, ziemeļi, dedzināt, celt, nevarēs, krustneši, trešais, seši, apmetne, muzejs, centrs, egle, te, ūdens, apses, adrese, Amerika, apelsīns, apetīte, apmesties, apsēsties, arhitektūra, desmit, atbilde, atcerēties,   ēdiens,   ābece,   basketbols,   bēdīgs,   bibliotēka,   biļete,   bufete, ceļuojums, cepetis, cerība, dejuot, deviņi, pulkstenis, debess, dialekts, drēbes, dzērieni, tu esi, ģimene, iespējams, interese, izvēlēties, kaļķakmens, es ķeru, es ķēru, es ķeršu, ķert.

 

2. Ответьте на вопросы.

1. Kādas ciltis dzīvuoja kādreiz tagadējās Latvijas teritōrijā? 2. Kad uz baltu un lībiešu zemēm sāka braukt vācu tirguotāji un mūki? 3. Kāds bija viņu (vāciešu)

nuolūks? 4. Kad lībiešu zemē ieradās mūks Meinhards un kuo viņš šeit darīja?

5. Kuo jūs varat pastāstīt par cisterciešu abatu Bærtoldu? 6. Kuo un kad panāca bīskaps Albærts? 7. Cik Latvijā ir nuovadu un kādi tie ir? 8. Kuo jūs zināt par

Latvijas Etnogrāfiskuo brīvdabas muzeju? 9. Kas atruodas Vidzemē?

 

3. Ответьте на вопросы.

1. Cik Latvijā ir  mežu un  kādi tie  ir?  2. Kādi kuoki aug Latvijas mežuos?

3. Kādi dzīvnieki dzīvuo Latvijas mežuos? 4. Kādas dabas bagātības ir Latvijā?

5. Kādus æzærus un kādas upes Latvijā jūs zināt? 6. Kuo jūs varat pastāstīt par

Latvijas pilsæ¯ tām? 7. Kāds ir Latvijas klimats?

4. Вставьте  в  предложения формы  действительных причастий про-

шедшего времени, образованных от данных ниже глаголов.

1. Mans (pieaudzis) brālis strādā ārzemēs. 2. (Pagājis) gadā Jānis beidza univer- sitāti. 3. (Izplaucis) ruozes es ieliku vāzē. 4. Darbā (nuoguris) sieviete gribēja

atpūsties. 5. Kur dzīvuo tava (pieaudzis) meita? 6. Dārzā ir daudz (nuoziedējis) ķiršu un ābeļu. 7. Māte skatījās uz savu (aizmidzis) bæ¯ rnu. 8. Ilze bieži atcerējās savu (miris) tæ¯ vu.

 

5. Вставьте в предложения формы времен данных глаголов.

а) сложного настоящего

1. Vai jūs (būt) Rīgā? 2. Kad (dzimt) tava māte? 3. Šuo grāmatu es jau (lasīt).

4. Jānis vēl (pamuosties — pamuodās ‘проснуться’). 5. Mēs jau (iepazīsties).

б) сложного прошедшего

1. Es (aizbraukt) uz laukiem. 2. Mēs (aiziet) uz mežu. 3. Væcmāmiņa (izvārīt — izvārīja ‘сварить’) zupu un (izcept — izcepa ‘поджарить’) gaļu. 4. Bæ¯ rni (pa- muosties). 5. Kad es atnācu, mani væcāki jau (piecelties).

в) сложного будущего

1. Jāni, kuo tu darīsi, kad (pabeigt) darbu? 2. Anna, kad tu man atduosi grāmatu?

— Tad, kad es tuo (izlasīt — izlasīja ‘прочитать’). 3. Jānītis brauks pie væcmā- miņas tad, kad viņš (pabeigt) skuolu. 4. Kad mēs (paēst) vakariņas, iesim gulēt.

голов.

1. Brāli, vai tu (paēst)? — Nē, es vēl (paēst). 2. Ilze, kur tu (nuolikt) grāmatu?

— Es tuo nuoliku uz galda. 3. Kur tavs tæ¯ vs (strādāt) agrāk (‘раньше’)? — Viņš strādāja skuolā. 4. Vai jūs (lasīt) šuo grāmatu? — Jā, es tuo (lasīt). 5. Māsiņ, vai tu jau (nuomazgāties)? — Nē, es vēl (nuomazgāties). 6. Mans vīrs vēl (piecelties

— piecēlās ‘встать’). 7. Viņš jau (pamuosties). 8. Stunda (beigties). 9. Mana māsa (piecelties) un jau (apģērbties). 10. Vai tu (nuopirkt) šuo jaunuo grāmatu?

11. Vai jūs (ielūgt) uz kāzām visus radus? 12. Vilciens diemžæ¯ l jau (aiziet).

13. Annas vectētiņš jau (mirt).

 

7. Образуйте от глаголов действительное причастие прошедшего вре-

мени и вставьте его в нужной форме.

1. (Pabeigt) universitāti, Anna sāka strādāt par skuoluotāju. 2. (Nuopirkt) gaļu,

māte devās uz mājām. 3. (Pabeigt) darbu, viņš gāja uz kinō. 4. (Izlasīt) grāmatu, Dace tuo nuolika grāmatu skapī. 5. (Nuovilkt — nuovilka ‘снять’) mēteli, viņš sēdās pie galda. 6. (Nuomazgāt) ruokas, Anita gāja uz virtuvi gatavuot vakari- ņas. 7. (Paēst) vakariņas, visi gāja gulēt.

 

8. Расскажите по-латышски о своей стране (её территория, население, важные города, горы, реки, озёра, природа, животные, климат, вре- мена года и т. д.).