Національні та міжнародні механізми захисту прав людини - Матеріали міжнародної науково-практичної конференції

І. в. гловюк, асистент каф. кримінального процесу одеської національної юридичної академії

ПРАВО НА ЗАХИСТ ТА РОЗГЛЯД СУДДЕЮ ПОДАНЬ ПРО УСУНЕННЯ ЗАХИСНИКА ВІД УЧАСТІ У СПРАВІ

Одним із заходів кримінально-процесуального примусу, який частково застосовується суддею у досудовому провадженні, є усунення захисника від участі у справі. Новела КПК щодо усунення захисника від участі у справі окремими науковцями була оцінена як недопустиме втручання посадових осіб у стосунки між адвокатом і громадянином, які існують у зв’язку з укладеним договором на надання правової допомоги (Т.В. Варфоломеєва); з іншого боку, Я.П. Зейканом було зроблено висновок, що добре, що розв’язання цього питання віднесено до компетенції судді, а не слідчого й прокурора. Усунення конкретного захисника від участі у справі є  обмеженням права обвинуваченого на захист, оскільки особа позбавляється, як правило, обраного нею захисника, на професійну допомогу якого вона розраховує, а для заміни захисника потрібен час, потрібен час і на встановлення із ним робочого психологічного контакту.

Слід зазначити, що у КПК України детально не урегульовано процедуру розгляду суддею подання про усунення захисника від участі у справі, не встановлено форму подання, прав та обов’язків учасників розгляду тощо.

Відповідно до ч.2 ст.611 КПК, за  поданням  особи,  яка  провадить  дізнання, слідчого питання про усунення захисника від участі у справі вирішує суддя за місцем провадження розслідування. Суддя розглядає подання  про  усунення  захисника  від  участі  у  справі,  вивчає матеріали,  якими  обґрунтовується подання, вислуховує прокурора і захисника, при необхідності опитує підозрюваного, обвинуваченого, особу,  у провадженні якої знаходиться справа, після чого виносить мотивовану постанову про усунення захисника від участі у справі чи про  відмову в цьому.

На нашу думку, ця процедура є недосконалою. Так, у КПК не встановлено, що суб’єктом внесення подання може бути прокурор. КПК не встановлює вимогу про необхідність узгодження подання із прокурором, незважаючи на те, що усунення захисника від участі у справі – це дія, яка значно обмежує конституційне право особи на захист, і тому необхідний й прокурорський нагляд при внесенні подання. Із змісту норми КПК неможливо зрозуміти, чи необхідно надавати судді для вивчення усю кримінальну справу, або окремі матеріали. На нашу думку, слід надавати судді усю кримінальну справу, оскільки вчинення лише всієї кримінальної справи дасть змогу визначити, чи дійсно є підстави для усунення захисника від участі у справі.  При розгляді подання суддя при необхідності опитує підозрюваного, обвинуваченого, особу, у провадженні якої знаходиться справа. На нашу думку, суддя зобов’язаний у кожному випадку опитувати підозрюваного, обвинуваченого, усунення захисника зачіпатиме його права, зокрема він повинен буде шукати собі іншого захисника, обговорювати з ним лінію захисту тощо. Суддя зобов’язаний у кожному випадку опитати особу,  у провадженні якої знаходиться справа, оскільки саме цією особу зроблено висновок про наявність обставин для усунення захисника, і саме на неї повинен бути покладений тягар доказування необхідності усунення захисника від участі у справі.

У проекті КПК №1233 врегульовано процедуру відводу захисника. Відповідно до ст. 53, встановивши обставини, які відповідно до статті 51 Кодексу виключають участь захисника в справі, особа, яка здійснює дізнання, слідчий за згодою прокурора чи сам прокурор направляють матеріали і подання, а потерпілий чи його законний представник - заяву про відвід захисника до слідчого судді за місцем провадження розслідування чи знаходження органу дізнання або досудового слідства. Захиснику направляється копія подання або повідомлення про заяву потерпілого чи його законного представника. Слідчий суддя в триденний строк розглядає подання чи заяву, вивчає направлені йому чи витребувані ним за заявою потерпілого чи його законного представника матеріали, якими вони обґрунтовуються, вислуховує прокурора і захисника, при необхідності опитує потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, їхніх законних представників, особу, у провадженні якої знаходиться справа, після чого виносить мотивовану постанову про відвід захисника чи про відмову в цьому. Тобто у проекті КПК встановлено можливість подання заяви про відвід захисника, суб’єктом подання якої є  потерпілий чи його законний представник. Розширено коло учасників судового розгляду подання (заяви). Слід погодитися із тим, що захиснику повинна направлятися копія подання, однак при цьому слід надати йому право знайомитися із додатками до цього подання, які його обґрунтовують, для забезпечення повноцінного обґрунтування заперечень проти подання. На нашу думку, суб’єктом внесення подання про усунення захисника мають бути особа, яка здійснює дізнання, слідчий, прокурор. Потерпілий та його представник не повинні мати права на подання заяви до суду. У разі необхідності вони мають право звернутися із клопотання  до особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора, які за наявності підстав внесуть подання до суду. У судовому засіданні потерпілий та його представник мають викликатися та опитуватися у разі необхідності.

Тому статтю у проекті КПК щодо усунення захисника від участі у справі можна викласти у наступній редакції:

Стаття ___. Усунення захисника від участі у справі.

1. Встановивши обставини, які виключають участь захисника в справі, особа, яка здійснює дізнання, слідчий за згодою прокурора, прокурор направляють подання, до якого мають додавати матеріали, що підтверджують обставини, вказані у поданні,  до слідчого судді за місцем провадження розслідування.

2. Подання повинне містити: місце та час його складання, найменування органу,  який  вносить  подання; дані  про  погодження  подання  з прокурором; прізвище, ім'я та по батькові особи, щодо   якої  вноситься  подання; її освіту, професію, місце роботи, адресу); дані про наявність підстав для усунення захисника від участі у справі. Захиснику направляється копія подання.

3. Особа, яка здійснює дізнання, слідчий, прокурор зобов’язані надати судді для вивчення кримінальну справу. Матеріали кримінальної справи в суді не реєструються, а  вивчаються  суддею у режимі, що забезпечує нерозголошення  даних  дізнання, досудового  слідства. У разі  відмови  особи, яка здійснює  дізнання,  слідчим,  прокурором   у наданні  матеріалів  кримінальної  справи або надання тільки копій окремих процесуальних  документів суддя  своєю постановою залишає подання без розгляду і повертає прокуророві.

4. У разі відкликання слідчим, прокурором подання про усунення захисника від участі у справі, слідчий суддя своєю постановою залишає подання без розгляду.

5. Слідчий суддя протягом 24 годин розглядає подання.

6. Захисник має право на ознайомлення з матеріалами подання. У разі заявлення клопотання про ознайомлення з матеріалами подання суддя оголошує перерву у розгляді подання та надає можливість  ознайомлення з матеріалами подання із встановленням строку такого ознайомлення, який не може виходити за межі строку розгляду подання.

7. У судовому засіданні суддя оголошує, яке подання розглядатиметься;  з'ясовує,  хто з учасників  розгляду  з'явився, необхідні  дані  про них та роз'яснює їм права (заявляти відводи і клопотання  в  межах   предмета   судового дослідження,  знайомитися з матеріалами подання, давати пояснення, висловлювати свою думку щодо клопотань і пояснень інших учасників розгляду,  оскаржувати постанову судді); повідомляє своє прізвище,  прізвища прокурора і секретаря судового засідання, захисника, підозрюваного, обвинуваченого; з'ясовує наявність   відводів та  клопотань   і  вирішує  їх;  прокурор оголошує та обґрунтовує подання, вислуховує думку особи, у провадженні якої перебуває справа, думку потерпілого або його представника, якщо вони викликалися та з’явилися, опитує захисника, підозрюваного, обвинуваченого, досліджує матеріали, додані до подання, після чого залежно від наявності до того підстав виносить постанову мотивовану постанову про :

усунення  захисника від участі у справі;

про відмову в усуненні захисника від участі у справі;

про закриття провадження з розгляду подання – у разі відмови прокурора від підтримання подання.

8. Копія постанови про усунення захисника протягом доби вручається або направляється захиснику, а також його підзахисному.

9. На постанову слідчого судді протягом трьох діб з моменту її оголошення може бути внесена апеляція підозрюваним, обвинуваченим, захисником, прокурором, особою, у провадження якої перебуває справа.