Національні та міжнародні механізми захисту прав людини - Матеріали міжнародної науково-практичної конференції

О. а. мартиненко, д-р юрид. наук, доц., помічник міністра внутрішніх справ – начальник управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності овс

ДІЯЛЬНІСТЬ МВС УКРАЇНИ В ГАЛУЗІ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ

З 2000 року у діяльності ОВС України чітко окреслюється орієнтація на європейські стандарти у сфері забезпечення правопорядку та більш широку імплементацію ратифікованих міжнародних угод з дотримання прав людини. Так, у 2000 році було підготовлено програму розвитку діяльності ізоляторів тимчасового тримання, посилені спеціально-юридичні гарантії свободи та особистої недоторканості громадян у разі затримання, арешту та утримання під вартою. З метою недопущення тортур та інших форм насильства у спецустановах міліції відомчими нормативними актами МВС України було передбачено більш суворе обмеження можливостей застосування заходів фізичного впливу та спецзаходів до правопорушників.

Пошук нових форм взаємодії залучення громадськості до охорони правопорядку  призвів до розробки Програми МВС України з розвитку партнерських стосунків між міліцією та населенням на 2000-2005 роки. Передбачені Програмою заходи мали за мету підняти на новий рівень ділове співробітництво між міліцією та населенням, створити організаційно-правову систему для більш широкого залучення населення до проведення профілактичної роботи та охороні правопорядку. Принцип своєчасного інформування населення про діяльність ОВС через засоби масової інформації, покладений за одну з основ підвищення авторитету працівників ОВС, на практиці призвів до створення цілої низки аналітичних телерадіопрограм, спеціалізованих рубрик у відомчій пресі,  започаткування «гарячих ліній» та перших інформаційно-рекламних кампаній.

З 2004 року забезпечення участі громадськості в діяльності органів внутрішніх справ, як один з пріоритетів відомчої політики, набуває нового наповнення. На відміну від радянських часів та перших років незалежності, акцент було зроблено на встановлення режиму відкритого співробітництва з громадськими (правозахисними) організаціями, адекватного реагування на їх запити і пропозиції, вільного доступу до нетаємної інформації, активного залучення до заходів, що здійснюються ОВС у сфері охорони прав і законних інтересів громадян.

Для координації заходів МВС України у цій новій сфері діяльності у 2004 році було започатковано посаду радника міністра внутрішніх справ з прав людини та гендерних питань. Підпорядковуючись безпосередньо міністру внутрішніх справ, радник проводить аналіз діяльності ОВС щодо дотримання вимог законодавства в галузі прав людини, підтримує постійний контакт з Уповноваженим ВР України з прав людини, вносить пропозиції щодо дотримання працівниками ОВС прав людини. У рамках своїх повноважень радник запитує й одержує від структурних підрозділів необхідну інформацію, бере участь у перевірках службової діяльності, що стосується дотримання працівниками ОВС прав людини, координує діяльність мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини в діяльності органів внутрішніх справ.

Одночасно з цим у тому ж 2004 році міністерством за ініціативою вчених Харківського національного університету внутрішніх справ було розпочато експеримент зі створення мобільних груп з моніторингу дотримання прав людини в діяльності ОВС. Правовими підставами для цього стали Закон України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами держави» та угоди співробітництва, укладені між МВС України та Радою Європи. Експеримент, започаткований спочатку лише у Харківській, Сумській та Полтавській областях, вже у 2005 році було поширено на усі області України. Наразі постійно діючі мобільні групи з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ є одним з елементів національного механізму виконання Україною вимог факультативного протоколу Конвенції проти тортур. Моніторингові спостереження мобільних груп є первинною інформацією про стан справ у низових підрозділах міліції. Основними завданнями мобільних груп є виявлення та аналіз фактів порушень прав людини з боку працівників ОВС, зміцнення стосунків між населенням та міліцією, здійснення моніторингу спільно з представниками громадських та правозахисних організацій.

Для підвищення ефективності роботи мобільних груп, уніфікації їх діяльності за підтримки ОБСЄ впродовж 2006-2007 років було проведено навчання більше 120 членів цих груп (представники міністра, працівники Департаменту внутрішньої безпеки, члени правозахисних та громадських організацій), розроблені методичні рекомендації щодо оптимізації їх роботи, створено етичний Кодекс поведінки монітора..

Під час візиту до України наприкінці 2006 року Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг надав високу оцінку таким позитивним змінам, як підвищення відповідальності та прозорості діяльності МВС України, започаткування і підтримка роботи громадських рад та мобільних груп з моніторингу дотримання прав людини. Т.Хаммарберг також відзначив той факт, що запроваджений ними механізм спільних інспекцій ізоляторів тимчасового тримання доказав ефективність такої форми цивільного контролю та сприяв суттєвому покращанню умов утримання у спецустановах міліції. Так, впродовж 2006 року елементарні побутові умови було забезпечено майже у всіх ізоляторах тимчасового тримання (406, або 81\% від загальної кількості), а умови тримання покращено у 269 ізоляторах тимчасового тримання (54\%).

Як продовження напрямку на встановлення режиму прозорості та підзвітності українському суспільству, МВС України 27 грудня 2005 року було підписано наказ про створення Громадської Ради з питань забезпечення прав людини. Наказом затверджені Положення поро раду, Регламент роботи Громадської ради, склад Громадської ради при МВС України. Рада визначена як консультативно-дорадчий орган, який надає консультативно-методичну допомогу МВС України в реалізації завдань міністерства щодо дотримання прав людини, здійснює громадський контроль за дотриманням прав людини та діяльністю органів внутрішніх справ.

Члени Ради здійснюють розгляд заяв фізичних і юридичних осіб або їхніх асоціацій про недотримання органами внутрішніх справ прав і свобод людини, закріплених у Конституції, міжнародному праві і національному законодавстві, проводять громадські розслідування щодо порушень прав людини працівниками ОВС, дотримуючись при цьому принципу невтручання в оперативно-службову діяльність. При проведенні громадського розслідування члени Ради мають право одержувати письмові або усні роз’яснення від усіх осіб (у тому числі державних посадових та службових осіб), що можуть мати інформацію про це порушення; здійснювати інші дії, необхідні для проведення належної перевірки заяви, які не суперечать законодавству; вносити рекомендації службам і підрозділам ОВС за результатами розслідування й оцінювати їх дії.

До функцій Ради входять також моніторинг законодавства, судової й адміністративної практики в контексті дотримання прав людини в діяльності ОВС, підготовка і надання Парламенту, Уряду, іншим органам державної влади та управління доповідей, аналітичних записок, рекомендацій і пропозицій, що стосуються будь-яких питань, пов’язаних з правами людини в контексті діяльності органів внутрішніх справ

До складу Громадської Ради наразі включено 27 осіб – представники керівництва МВС України, громадських організацій правозахисного спрямування, які відомі своїй активною діяльністю в галузі захисту прав людини – Українська Гельсінська спілка, Харківська правозахисна група, Міжнародний жіночий правозахисний центр „Ла Страда – Україна”, „Міжнародна Амністія”, представники міжнародних програм „Розбудова демократії”, „Верховенство права” та інші. Керують роботою Ради обрані співголови - міністр внутрішніх справ України та голова Харківської правозахисної групи Захаров Є.Ю. від громадськості України. За цією ж схемою обрано два відповідальних секретаря – від громадськості та від ОВС.

Оскільки діяльність Громадської ради потребує на ґрунтовну науково-методичну підтримку у сфері аналізу випадків порушень прав людини, аналізу статистичних даних, узагальнення досвіду діяльності мобільних груп та громадських рад при МВС України, у вересні 2006 року на базі Харківського національного університету внутрішніх справ було створено моніторинговий центр з нагляду за дотриманням прав людини у складі п’яти науковців.

Відповідно до Положення та Регламенту Громадська рада створює робочі та експертні групи за актуальними напрямками та запрошувати фахівців для участі в опрацюванні важливих питань забезпечення прав людини в діяльності ОВС. Для більш ефективної взаємодії Громадської ради та МВС України за кожною робочою групою закріплено по одному із заступників Міністра. Основними напрямками таких робочих груп наразі є:

права громадян при затриманні, дізнанні та слідстві;

дотримання прав під час виборів та виборчої кампанії;

освіта в галузі прав людини;

попередження домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, торгівлі людьми, гендерна рівність в діяльності ОВС;

права мігрантів та біженців;

права неповнолітніх;

повага на приватне життя;

правова та соціальна захищеність працівників міліції;

протидія ксенофобії та расизму;

профілактика наркотизації населення України;

нормативно-правове та науково-методичне забезпечення діяльності Ради.

З червня 2006 року розпочато роботу щодо формування громадських рад на рівні регіонів. Основними вимогами, які були при цьому поставлені МВС України, були наступні:

- обов’язкове включення до складу рад не менше двох третин представників правозахисних організацій, активістів правозахисного руху, науковців;

- закріплення членів Громадської ради при МВС України як кураторів за громадськими радами регіонів;

- недопущення до членства у радах представників бізнес-структур, політичних партій, які не мають відношення до діяльності у галузі захисту прав громадян.

На початок 2008 року становлення громадських рад фактично відбулося у 21 регіоні, що є позитивним надбанням МВС України. До складу громадських рад, сформованих з переважною більшістю в них представників громадськості, наразі входять представники 8 міжнародних, 17 всеукраїнських та 100 регіональних організацій, 23 навчальних закладів, 41 ЗМІ (теле- та радіоканалів, газет, прес-центрів). Представники громадськості беруть участь у проведенні службових розслідувань та перевірках скарг громадян (Кіровоградська, Тернопільська області), працюють у складі кадрових комісій УМВС під час атестації працівників ОВС (Луганська, Миколаївська області), проводять спільних з керівництвом УМВС прийоми громадян (Вінницька, Житомирська, Київська, Луганська, Львівська, Одеська, Чернігівська області, м. Севастополь).

Робота громадських рад при ГУМВС, УМВС України з питань забезпечення прав людини активно сприяє розбудові органів внутрішніх справ з урахуванням сучасних стандартів правоохоронної діяльності, усвідомленню кожним працівником своєї особистої відповідальності за охорону прав та законних інтересів громадян, забезпечує дієвий та незалежний цивільний контроль за діяльністю органів внутрішніх справ України.

Одним з результатів плідної взаємодії з громадськістю є той факт, що у 2007 році Міністерство стало першим у країні органом виконавчої влади, яким започаткований новий напрямок у сфері правоохоронної діяльності – протидія ксенофобії та расизму. Затвердженим у травні 2007 році Планом заходів щодо протидії расизму на період до 2009 року, зокрема, передбачається організація профілактичної роботи з неповнолітніми учасниками радикально налаштованих неформальних молодіжних організацій та їх батьками, створення спеціалізованого підрозділу з протидії злочинам відносно іноземців, запровадження бази даних щодо правопорушень, учинених на расовому, етнічному або релігійному ґрунті, належного й своєчасного розслідування справ даної категорії. У цьому напрямку керівництвом МВС України підготовлено ряд вказівок та розпоряджень, проведено селекторні наради, організовано зустрічі з представниками дипломатичних установ зарубіжних країн та міжнародних організацій. Представниками громадської організації “Міжнародна амністія в Україні” були проведені заняття щодо запобігання протиправній діяльності радикальних молодіжних угруповань, які відвідало понад 700 працівників органів і підрозділів внутрішніх справ з усіх регіонів держави.

Відповідно до обраного МВС України напрямку щодо першочергового забезпечення прав людини зазнала змін професійна підготовка особового складу. В тематичні плани занять у системі службової підготовки персоналу органів і підрозділів внутрішніх справ внесено перелік тем занять з питань  забезпечення прав і свобод людини. Особлива увага приділяється молодому поповненню органів внутрішніх справ на курсах початкової підготовки. До змісту навчальних програм включені теми щодо забезпечення прав і основних свобод людини, гендерної політики, захисту людей від катувань та інші, що випливають з положень міжнародного та національного законодавства.

Щорічно проводиться науково-практична конференція „Дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ України”. У вузах системи МВС запроваджено лекції та окремі навчальні курси, присвячені дотриманню прав людини в діяльності працівників ОВС. Забезпечено включення тем з питань дотримання прав людини до навчальних планів соціально-гуманітарної підготовки рядового та молодшого начальницького складу ОВС, а також до спецкурсу з питань правової культури, службової етики та правил спілкування з громадянами. Розроблено комплекс навчально-методичних матеріалів з викладання курсу «Забезпечення прав людини в діяльності ОВС України» у закладах освіти МВС України.

У січні 2008 року у складі Апарату Міністра створено Управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ.  Метою діяльності Управління є налагодження системи відомчого контролю за дотриманням прав людини в роботі органів внутрішніх справ у відповідності з міжнародними стандартами в галузі правоохоронної діяльності.

З 29 помічників Міністра з прав людини, призначених на ці посади, 40\% складають представники правозахисних та громадських організацій. Управлінням у своїй поточній діяльності було зроблено ставку на реалізацію наступних стратегічних напрямків:

протидія катуванням та жорстокому поводженню;

забезпечення прав мігрантів та шукачів притулку;

протидія расизму та ксенофобії;

протидія наркозлочинності;

вдосконалення діяльності підрозділів ДАІ.

За півроку своєї роботи помічниками міністра було перевірено 281 підрозділ ОВС, прийнято понад 1340 громадян, ініційовано 274 службових перевірки за фактами порушення прав людини працівниками міліції. Одночасно було активізовано роботу мобільних груп та розширено представництво в обласних громадських радах активістів правозахисних організацій. Взагалі за безпосередньою участю помічників міністра відбулося 56 засідань громадських рад, здійснено 114 виїздів мобільних груп, з них 85 – лише за серпень 2008 р.

Означені напрямки роботи Міністерства у галузі захисту прав людини забезпечують реформування органів внутрішніх справ з урахуванням процесів євроінтеграції, а також дозволяють вибудовувати стратегію менеджменту згідно вимог Європейського суду з прав людини до дій працівників правоохоронних органів.