Національні та міжнародні механізми захисту прав людини - Матеріали міжнародної науково-практичної конференції

М. с. гребенюк, здобувач Інституту держави і права ім. в. м. корецького нан україни

НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ РОЗВИТКУ, ОПРАЦЬОВАНІ В РАМКАХ ДВАНАДЦЯТОЇ СЕСІЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ООН З ТОРГІВЛІ І РОЗВИТКУ (ЮНКТАД)

ЮНКТАД – міжнародна економічна універсальна організація була створена у 1964 році в якості координаційного центру Організації Об'єднаних Націй для комплексного розгляду проблем розвитку і взаємопов’язаних питань в областях торгівлі, фінансів, інвестицій, технологій і стійкого розвитку. За час її діяльності було проведено дванадцять сесій в ході яких розглядалися і вирішувалися найважливіші питання функціонування світової економіки та її сприяння процесам розвитку, зокрема, серед країн, що розвиваються, а також держав з перехідною економікою.

20-25 квітня 2008 р. в Аккрі, столиці Гани, відбулася остання дванадцята сесія ЮНКТАД, тема якої – «Розгляд можливостей і викликів, що створюються глобалізацією для розвитку». В результаті проведених переговорів і консультацій було прийнято такі підсумкові документи сесії як Аккрська Декларація та Аккрська Угода.

Зокрема, в Угоді зазначається, що для використання позитивних факторів глобалізації країнами, які є економічно слабкими, вирішено зайнятися питаннями позбавлення залежності від сировинних товарів, включаючи нестабільність цін, а також диверсифікації виробничої структури в цих державах. Політика і стратегія в області розвитку має відбуватися на національному, регіональному і міжнародному рівнях. Така політика має ґрунтуватися на визнанні взаємозв’язку між економічними, соціальними і екологічними аспектами глобалізації та бути адаптованою до конкретних потреб  і умов кожної країни.

При цьому держави повинні провести інституційні реформи, головним принципом яких має стати усунення інформаційних, координаційних і комунікаційних проблем, які утруднюють процес прийняття рішень в підприємницькому секторі, а також підвищення транспарентності.

Зокрема ЮНКТАД повинна і надалі вносити вклад в область торгівлі і розвитку за допомогою своєї аналітичної роботи, роботи по формуванню консенсусу і технічної допомоги в сфері міжнародної торгівлі товарами та послугами і сировинними товарами. Перед ЮНКТАД поставлене завдання надавати допомогу країнам з перехідною економікою для розвитку потенціалу та визначення своїх пріоритетів на переговорах, а також здійснення двосторонніх, регіональних і багатосторонніх торговельних угод. ЮНКТАД повинна активізувати свою діяльність в сфері технічного співробітництва і укріплення потенціалу в області торгівлі і суміжних областях. ЮНКТАД має і надалі відігравати ключову роль в забезпеченні належної координації зусиль з іншими міжнародними і регіональними суб’єктами, включаючи відповідні міжнародні органи з сировинних товарів.

Організація займається також проблемами енергетики. Зокрема ЮНКТАД продовжує свою роботу в рамках Ініціативи в області біопалива, намагаючись максимально збільшити вигоди для країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою та звести до мінімуму можливі негативні екологічні і соціальні аспекти, пов’язані з біопаливом.  

З метою доповнення національних зусиль в області розвитку Організація сприятиме покращенню узгоджуваності, управління і послідовності в міжнародній грошово-кредитній і фінансовій системах.

В Аккрській Декларації зазначається, що глобалізація буде вимагати повнішої участі усіх країн в сьогоднішньому інформаційному просторі. Ми будемо заохочувати публічний та приватний сектори і членів громадянського суспільства укріплювати намагання застосовувати динамічні сили інформації, технології, інновації, творчості і диверсифікації на службі справедливого і рівного розвитку для всіх.

Програма діяльності ЮНКТАД повною мірою узгоджується з цілями, сформульованими в Декларації тисячоліття в області розвитку, стосовно поступового економічного росту, викорінення бідності і стійкого розвитку.