Економічна система глобалізму - Монографія (Білорус О. Г.)

АнотацІя

 

 

 

Monography

 

Kyiv 2003

Національна Академія наук України

Інститут світової економіки і міжнародних відносин

Київський національний економічний університет

 

 

 

Монографія

 

Київ 2003

ББК 65.5                              

                Б 61       

Рекомендовано до друку Вченою Радою Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Протокол № 14 від 3.12.2002

Наукові рецензенти:

Ю. М. Пахомов, академік НАН України, Д. Г. Лук’яненко, д-р екон. наук, проф.

 

Білорус О. Г.

Б 61                        Економічна система глобалізму: Монографія. — К.: КНЕУ, 2003. — 360 с.

ISBN 966–574–471–2

Вперше в українській і світовій економічній літературі досліджується економічна система глобалізму, що формується нині на фоні процесів глобалізації як самостійний соціально-економічний феномен, як результат  і наслідок силової глобалізації в умовах глобальної конкуренції.

Послідовно розглядається нова парадигма глобального постіндустріального розвитку на принципах інтегрованого цивілізаційно-глобального підходу. Виходячи з оригінальної авторської концепції теорії глобалістики, глобалізації і глобалізму, розкривається генезис глобалізму як економічного феномену і наукової категорії, еволюція і перспективи цієї нової економічної і суспільно-політичної системи. Характеризуючи вплив глобалізації і глобалізму на світовий інтеграційний процес, автор приділяє особливу увагу закономірностям і проблемам глобальної економічної інтеграції, показує сутність міжнародних стратегій силової глобалізації і глобалізму як модерних форм економічного імперіалізму.

Особливе місце приділяється визначенню та обґрунтуванню пріоритетів та імперативів національної стратегії розвитку України в умовах світового панування глобального корпоративізму, що стає ідеологією світового розвитку в ХХІ столітті. Книга адресується представникам державного і корпоративного менеджменту, науковцям, викладачам вузів і студентам, всім, хто цікавиться проблемами глобалістики, глобальної економіки, глобального менеджменту та стратегіями розвитку.

ББК 65.5

Розповсюджувати та тиражувати без офіційного дозволу КНЕУ заборонено

© О. Г. Білорус, 2003

ISBN 966–574–471–2       © КНЕУ, 2003

«Вся практична мудрість людська

може бути в тому, щоб убачити

напрямок руху світового, його міру,

закон і послужитись тим рухом.

Інакше той рух піде проти нас, роздавить нас»

М. Драгоманов

 

«Процеси економічного розвитку — це, в кінцевому підсумку, боротьба за могутність нації. Інтереси національної могутності, якщо вони стануть на порядок денний, — найвищі і вирішальні інтереси, на службу яким необхідно поставити економічну політику».

М. Вебер

 

«Людство, очевидно,

повинно вибрати одне з двох:

або вчинити самогубство,

або навчитись жити як одна сім’я»

А. Тойнбі

 

 

Професор О. Г. Білорус — відомий вчений-економіст, дипломат і політик, народний депутат України 3-го (1998) і 4-го (2002) скликань, заступник Голови партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», член Комітету закордон­них справ Верховної Ради України, доктор економічних наук, академік Нью-Йоркської та ряду інших міжнародних і зарубіжних академій наук, член-кореспондент Національної Академії наук Украї­ни, заслужений діяч науки і техніки, лауреат іменних наукових премій НАН України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Президент Генерального комітету ПА ОБСЄ, генерал-полковник Запорозького козацького війська, Президент Міжнародної асоціації «Україна-Римський клуб», Віце-президент Академії бізнесу і менеджменту, Президент Міжнародного інституту глобалістики, Голова Наглядової Ради Міжнародного християнського університету, автор більш як 500 друкованих праць, у тому числі 24 індивідуальних і колективних монографій.

Народився в 1939 році в с. Червона, Київської області. В 1960 році закінчив Київський інститут народного господарства. Працював інженером-економістом і керівником відділу ВО «Моноліт» в м. Харкові (1960—1962), науковим співробітником, викладачем, доцентом, деканом, проректором у Київському інституті народного господарства (1962—1979); директором Департа­менту промисловості, науки і техніки Секретаріату ЄЕК ООН (1979—1986); заступником директора НДІ Держплану УРСР (1986—1989), заступником директора Інституту економіки НАН України (1989—1991); генеральним директором Міжнародного інституту менеджменту (МІМ-Київ) (1989—1992); директором Інституту світової економіки і міжнародних відносин (1990—1992); Надзвичайним і Повноважним Послом України в США (1992—1995); завідувачем Відділу глобалістики, геополітики і геоекономіки Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України.

 

 

Слово від Президента НАН України, академіка Б. Є.Патона

 

В останні роки в системі Національної академії наук України дуже істотно активізувались фундаментальні піонерні дослідження в області такого гостроактуального наукового напрямку як глобаФлістика. Безсумнівним і визнаним як в Україні, так і за її кордонами науковим лідером у цій важливій справі є об’єднаний колектив авторів-вчених Інституту світової економіки і міжнародних відносин, Київського національного економічного університету та інших наукових установ на чолі з відомим вченим-економістом, політологом, політиком і дипломатом, членом-кореспондентом НАН України О. Г. Білорусом.

Широкого визнання набули такі колективні монографії, видані українською, російською і англійською мовами за авторською участю і науковим редагуванням професора О. Г.Білоруса, як «Глобальні трансформації і стратегії розвитку(1998, 2000), «Глобалізація і безпека розвитку» (2001, 2002), «Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації» (2001), «Global Transition and reality», (2001) та інші.

Професор О. Г. Білорус в останні роки опублікував десятки фундаментальних наукових робіт, в яких розробляються проблеми глобальних і національних стратегій в умовах глобалізації світу. Видана в 2001 році монографія О. Г.Білоруса «Глобалізація і національна стратегія України», викликала інтерес і активні дискусії.

З задоволенням представляю широкій науковій громадськості нову фундаментальну наукову працю члена-кореспондента НАН України О. Г. Білоруса — «Економічна система глобалізму». Не сумніваюсь, що вона викличе великий науковий інтерес і активну дискусію фахівців і стане новим вкладом у подальшу розробку глобально орієнтованої Національної стратегії розвитку України в ХХІ столітті. Разом з тим, це дослідження є суттєвим вкладом у загальну теорію постіндустріального суспільства, в теорію глобальних економічних систем.

На основі багаторічних наукових досліджень автор монографії О. Г. Білорус розробив і представив на суд широкої наукової громадськості своє наукове бачення системи глобалізму, законів і закономірностей його розвитку. І не лише як вищої стадії сучасного силового глобального капіталізму, який демонструє тенденцію перетворення в модерну форму імперіалізму, але і як першої фази постіндустріального глобального суспільства і його економіки, яка базується на цивілізаційно новому технологічному способі виробництва, на інформаційно-інтелектуальних технологіях.

Вивчення проблем глобалізації і дослідження економічної системи глобалізму, як нового світового феномена, має особливо велике значення і з точки зору реалізації стратегічної, прикладної, прогнозної функції науки. Розкриваючи генезис, суть, характер, закони і закономірності розвитку і загрози системи силового глобалізму, особливо для країн перехідного періоду розвитку з ослабленою економікою і низькою міжнародною конкурентоспроможністю, до яких відноситься і Україна, професор О. Г. Біло­рус обґрунтовує реальні можливості успішного розвитку нашої держави на основі стратегії інноваційно-інтелектуального випереджаючого розвитку. Основою такого оптимізму автора є віра у велику силу духовності, інтелекту, як основу конкурентоспроможності і ефективної праці нашого народу, в поєднанні з вагомими синергетичними чинниками європейської і глобальної інтеграції України.

Висловлюю глибоке переконання, що поява цієї книги буде сприяти подальшому поглибленню досліджень проблем глобалізації і вирішенню актуальних сучасних проблем соціально-еко­номічного розвитку.

 

Президент Національної академії наук України, академік НАН України        Б. Є. Патон