Бізнес - план: технологія розробки - Навчальний посібник (Загорна Т.О.)

1.1. поняття та зміст бізнес-планування

 

Питаннями планування різних видів діяльності людина займаєть" ся з давніх часів. Сучасна система наукових поглядів про сутність планування, здійснюваного на різних фірмах, підприємствах, тісно пов’язана  з ринковою  економікою.

Стосовно  ринкової економіки  система внутрішньофірмового пла" нування  включає  перспективне (або довгострокове) і поточне (ко" роткострокове) планування виробничої, збутової і сполучених  із ними видів діяльності підприємства.

Перспективні плани  являють собою стратегічні  плани  розвитку

підприємства зазвичай  на 5 років  (іноді  на 10 років) з диференціа" цією по роках. На їхній інформаційній основі складаються досить деталізовані й уточнені  поточні (річні) плани  виробництва і збуту. У закордонній літературі  приводяться випадки,  коли  окремі великі компанії  розробляють плани"прогнози свого розвитку  навіть на 100 років уперед, що перебуває  за межами  життя  одного покоління.

Поточні плани розробляються на 1 рік (іноді на 2–3 року) з роз"

бивкою  за короткими відрізками часу — кварталами, місяцями, де" кадами.

Розробка плану  — це оцінка  практичної можливості досягнення фірмою  та її підрозділами сформульованих цілей,  виявлення комп" лексу потенційних проблем і несподіваних наслідків, забезпечення пошуку більш ефективних шляхів  реалізації  цілей, одержання осно" ви для  розробки  бюджетів,  побудови  об’ємних, календарних планів виробництва, визначення потрібних  ресурсів,  виділення непередба" чених обставин, попередження прояву яких є одним зі способів зни" ження  рівня  ризику  в бізнесі.

Основні  принципи планування тісно пов’язані між собою, у під"

сумку, орієнтують  підприємців на всебічне обґрунтування планових

 

показників і досягнення найкращих соціально"економічних резуль" татів підприємства. Вони визначають  зміст і орієнтацію  планової роботи на всіх стадіях обґрунтування проекту і його послідовної реалізації.

При  всьому  різноманітті форм  підприємництва — виробниче,  ко"

мерційне, фінансове,  страхове, посередницьке, консалтингове, інжині" рингове, реінжинірингове — існують ключові положення, практично застосовні  у всіх галузях  бізнесу і для фірм  із різними  організацій" но"правовими формами  і структурами управління. Знання цих  по" ложень необхідно для того, щоб вчасно, всебічно й ретельно  підготу" ватися до подолання потенційних труднощів, реальних небезпек у бізнесі. Завдяки цьому стане можливим зменшити  рівень підприєм" ницького ризику в досягненні поставлених перед фірмою кінцевих економічних,  фінансових і соціальних  цілей.

Сучасною  методологією  формування на науковій  основі страте" гічних і внутрішньофірмових планів діяльності  будь"якої фірми є методологія  бізнес"планування. Її реалізація повинна  здійснюватися на постійній  і регулярній основі.

У ринковій  економіці бізнес"план служить  важливим робочим інструментом як для діючих, так і для новостворюваних фірм. Вітчиз" няний  підприємець не завжди  чітко  уявляє,  якою  важливою  є на" явність професійно підготовленого й обґрунтованого бізнес"плану. За його допомогою стає можливим здобути необхідні інвестиції,  розро" бити реальні плани на досить віддалену  перспективу, скласти  систе" му фактичних і прогнозних числових  оцінок  економічних,  фінансо" вих і соціальних  показників, за якими  можна було б вірогідно судити про  ступінь  успішності  розвитку  власного  діла. Бізнес"план  спону" кає підприємця ретельно вивчити, глибоко досліджувати кожний елемент припустимого ризикового ринкового  проекту, пропозиції, підприємницької справи. Практично завжди на стадії розробки бізнес" проекту, пропозиції, угоди, реалізації процедури санації підприємства виявляється безліч слабких місць, вад і недоліків, усунення  яких і з’явиться предметом здійснення наступної роботи підприємця або головного  менеджера. Там, де з такого роду проблемами справитися не є можливим,  сам факт їхнього виявлення дозволить  підприємцеві або менеджерові  прийняти своєчасне управлінське рішення про відмовлення від цього бізнес"проекту ще до того, як будуть вкладені кошти  в його здійснення.

 

Методологія бізнес"планування поширюється на будь"які  ділові пропозиції,  проекти,  угоди  (комерційні, інвестиційні, венчурні,  роз" витку  регіону),  задуми  (відкриття власної  справи, збільшення влас" ної частки  на цільовому  ринку),  наміру  (вийти на зовнішній  ринок зі своєю продукцією,  послугою), удосконалення (виготовленого ви" робу, товару, послуги), заходу (пов’язані з упровадженням нової тех" нології),  нововведення (які передбачають  впровадження ноу"хау), заявки  на кредит (для  одержання інвестицій), а також на розроблю" вальні, перспективні і поточні плани виробничого, збутового, соці" ального  й іншого видів діяльності  фірми.

Існують дві найважливіші причини, які обумовлюють  необхідність

розробки  бізнес"плану.  Необхідно:

— переконати сторонніх інвесторів  в економічній доцільності вкла" дення  грошей у даний  бізнес"проект  або надання  кредиту;

— допомогти реалізувати в повному обсязі сформульовану місію фірми  і не дозволити випадковим обставинам  сприяти  відхи" ленню  фірми  від обраної  головної  (глобальної) мети.

З літературних джерел  відомі  різні  визначення поняття бізнес" плану. Адаптоване до вітчизняних умов господарювання поняття бізнес"плану  може бути сформульовано в такий  спосіб.

Бізнес-план — це типове (уніфіковане) проектне  рішення  на до" сить віддалену  перспективу (5, 10 і більше  років), у якому  дається науково обґрунтована оцінка можливих на даному сегменті ринку кінцевих цільових економічних, фінансових та інших результатів (трудових, виробничих,  соціальних,  екологічних) діяльності  підприє" мства, що базуються  на реальному  виробничому, інвестиційному, матеріально"технічному, організаційному і логістичному забезпеченні.

Бізнес"план — це (зазвичай) перспективний документ, що є важ"

ливою основою внутрішньофірмового планування виробництва про" дукції. Тому його рекомендується складати  на відрізок часу, рівному

3–5 рокам (рідше  на 10 років уперед).  При цьому ступінь  диферен" ціації плану в різні періоди часу різна. Зазвичай рекомендується для першого року розраховувати основні результуючі показники з по" місячною розбивкою,  для другого — у поквартальному розрізі і лише починаючи з третього року можна обмежитися показниками по року в цілому.

Бізнес"план є постійно  діючим керівним  документом.  Він пови"

нен систематично актуалізуватися (обновлятися),  до нього повинні

 

вноситися необхідні зміни, пов’язані як із змінами,  що відбуваються усередині  фірми,  так  і зі  змінами,  що  відбуваються на  цільовому ринку,  у рамках  національної і навіть  світової  економіки  в цілому.

Бізнес"план подібний  стратегічному планові,  що також охоплює

досить тривалий відрізок  часу. Однак стратегічний план зазвичай  не містить  кількісних оцінок  планових  показників діяльності  фірми.

Бізнес"план  —  це план  розвитку.  При  цьому  масштаби  плану" вання  можуть  бути  різні:  розвитку  підприємства, напрямку діяль" ності, нового виду продукції,  нової системи  оплати  праці і т.д.

Створення нових проектів припускає попереднє економічне обґрунs

тування  їхньої доцільності, наступне планування необхідних витрат для їхнього здійснення та очікуваних кінцевих результатів. Бізнесs планування дозволяє економістамsменеджерам не тільки обґрунтуs вати  необхідність  розробки  того або іншого інноваційного  проекту, але і можливість його реалізації  у діючих ринкових  умовах.

Основними об’єктами бізнес"планування  у вільних  економічних

відносинах  виступають  високоприбуткові й конкурентноздатні інно" ваційні  проекти.  Як відомо, сучасний  ринок,  заснований на дотри" манні усіма виробниками і споживачами рівноваги  між попитом і пропозицією та порівнянні своїх доходів і витрат, завжди буде відда" вати перевагу у кредитуванні й фінансуванні тим виробничим, підприємницьким або комерційним пропозиціям, які у майбутньо" му дадуть найбільший соціально"економічний результат. Бізнес"пла" ни в основному  призначаються для  того, щоб сприяти  виходові  на ринок  високо  конкурентних нових  видів товарів  та послуг.

Отже, будь"який  інноваційний бізнес"проект  повинен  мати відпо"

відний бізнес"план обґрунтування оптимальних показників виробниц" тва й продажу товарів і послуг як на вітчизняному, так і на закордон" ному ринку. У ринкових  відносинах  бізнес"план сам перетворюється у своєрідний товар,  просування якого  до оточуючого  підприємство зовнішнього  банківсько"кредитного або фінансово"інвестиційного середовища  повинне принести  максимальний прибуток  розроблю" вачам нового проекту.

Бізнес"плани є для наших виробників новим видом внутрішньо"

господарського або внутрішньофірмового планування, який отримав найбільше  поширення на малих і середніх підприємствах. Бізнес" плани  розробляються на різні інноваційні об’єкти або процеси,  по" в’язані з проектуванням або створенням нових  фірм  і їхніх підроз"

 

ділів, розробкою  та постачанням на ринок  необхідних  товарів  і по" слуг, реконструкцією підприємств і розширенням випуску продукції, удосконалюванням технології  й організації  виробництва, підвищен" ням  якості  товарів  і продуктивності праці.  У них  обґрунтовується певна соціально"економічна мета, яка, як правило, має завершений творчий результат: зростання прибутку, збільшення частки ринку, задоволення вимог покупців,  прискорення обороту  продукції,  ство" рення  нових  робочих  місць і т.д.

Обрана  соціально"економічна мета фірми  на майбутній  період її виробничо"господарської або іншої діяльності повинна отримати найбільше  повне відображення в розроблювальному бізнес"плані. На новостворювані або нововідкриті фірми  і підприємства розробляєть" ся відповідно  до проекту комплексний бізнес"план, що включає  док" ладні техніко"економічні розрахунки за всіма розділами  й показни" ками проектування, будівництва й освоєння  нового виробництва товарів і послуг. На діючих підприємствах бізнес"плани  зазвичай створюються з метою досягнення відповідних  стратегічних,  тактич" них або оперативних напрямків або задач, пов’язаних  з подальшим розвитком виробничих або функціональних підрозділів, реструкту" ризацією  або розширенням організації  і т.д. При стабільній  і стійкій роботі підприємства бізнес"план  може бути спрямований на віднов" лення основних виробничих фондів і розвиток  нових технологій. При значному спаді виробництва, що має місце в перехідний  період, бізнес"план  повинен  передбачати  пошук  нових  ринків,  розширення збуту продукції  і т.п. В одних випадках  потрібна розробка  комплек" сних бізнес"планів, в інших — локальних бізнес"проектів. Бізнес"пла" ни потрібні на відкриття будь"якого нового проекту або своєї справи усім виробникам і підприємцям.

Бізнес"план являє  собою, за визначенням І.В.Ліпсіца,  документ,

що описує  аспекти  майбутнього  комерційного підприємства, аналі" зує проблеми,  з якими  воно може зіштовхнутися, а також  установ" лює способи їхнього рішення  [30, с. 5]. Бізнес"план у кінцевому  ра" хунку повинен дати правильну відповідь на такі важливі питання ринкових  відносин,  як  можлива  вартість  проекту  і плановані  при" бутки. Кожен підприємець повинен знати, скільки буде коштувати новий проект і чи принесе ця справа прибутки,  а якщо принесе, тоді коли  і який  ступінь  ризику? Відповіді  на ці питання  раціонального господарювання  в складних  ринкових   відносинах  дає  правильно

 

складений бізнес"план.  Передовий закордонний досвід свідчить,  що в умовах  ринку  усім виробникам необхідно складати  плани  як дов" гострокової, так і поточної діяльності.  Це означає, що всім нашим підприємцям варто також мати ділові плани. Складання бізнес"пла" ну  служить  першим  кроком  кожного  починаючого  підприємця  у сферу інноваційної, господарської,  комерційної або інвестиційної діяльності. Розробка такого плану вимагає не тільки всебічної еко" номічної оцінки майбутнього  бізнес"проекту професійними менед" жерами, але й особистої участі самих підприємців і вищих керівників підприємства або фірми. Спільна  участь у складанні бізнес"планів економістів  і підприємців особливо  необхідна на вітчизняних підпри" ємствах, які мають багаторічний досвід складання тактичних і страте" гічних, зокрема,  п’ятирічних і річних, планів.  Тому виникає  питання про наступництво або співвідношення широко  відомих  у російській промисловості систем і методів планування соціально"економічного розвитку  підприємств і нових  бізнес"планів.

У  період  становлення ринкових   відносин  серед  деяких  наших

економістів  стала  поширюватися і теорія  про те, що на зміну внут" рішньогосподарському плануванню прийшло бізнес"планування. Од" нак багаторічна  практика підтвердила не тільки  можливість, але і необхідність  спільного  існування  цих систем  планування на вітчиз" няних  підприємствах. Механізм  ділового  ринкового  планування, як справедливо вважає В.М.Попов, включає теорію, методологію й прак" тику планово"управлінської діяльності,  яка охоплює загальні зако" номірності і російську специфіку ринкових  економічних відносин. Змінилися орієнтири,  методи  й інструменти господарювання, в ос" нову  яких  покладені  ринкові  закони  попиту  та пропозиції.  У  цих умовах  ділове  планування або  бізнес"плани   повинні  об’єднати  всі етапи  реалізації  підприємницьких проектів:  від вибору  стратегічної або тактичної мети до її повної реалізації на відповідному ринку. Бізнес"планування включає такі етапи, як вибір і обґрунтування виду діяльності,  виявлення найбільш реальних  проектів її здійснення, еко" номічну оцінку витрат і результатів, розробку  деталізованого бізнес" плану, забезпечення виконання запланованих заходів, коректування планових  показників і уточнення  фактичної ефективності викорис" тання  бізнес"проекту.

Таким  чином,  практика  планування підтверджує тісну  взаємо"

дію бізнес"планів  і соціально"економічних планів,  що склалися на

 

російських  підприємствах в останні  роки. Однак  між цими  видами планів  існують і відмінності,  що свідчать  про наявність  у кожного  з них свого власного  предмета  й місця, як у сфері внутрішньофірмо" вого планування, так і у всій системі  ринкового  господарювання.

По"перше, бізнес"планування, на відміну від внутрішньовиробни"

чого або корпоративного планування, включає  не весь комплекс  за" гальних цілей підприємства або корпорації,  а одну з найважливіших задач, що визначають конкретний зміст планування нового виду діяльності  або бізнес"проекту.  Бізнес"план орієнтується, головним чином, на розробку  нової стратегії  або тактики  розвитку  підприєм" ства, тоді як соціально"економічне планування може включати  різні види  спільної  поточної  й перспективної діяльності.

По"друге,  бізнес"плани  розробляються на  інноваційні проекти,

чітко обкреслені  часовими термінами  їхнього виконання, після закін" чення яких робота над даним бізнесом"проектом завершується. Внут" рішньофірмове планування виробляється та здійснюється безупин" но на всіх рівнях керування господарством.  В міру виконання одного річного плану фірми після відповідного  коректування переходять  до здійснення чергового  плану  і т.д. Бізнес"план має  не тільки  чіткі часові, але і більш вузькі просторові  границі, тоді як будь"який внут" рішньофірмовий план таких чітких  обмежень  не має.

По"третє,  основне  призначення бізнес"плану  полягає  у відкритті

підприємцями нової справи  й одержанні  на виконання проекту  не" обхідних  виробничих ресурсів  і в першу чергу коштів. Пошук  над" ійних  інвесторів  вимагає  найбільш  ретельного  обґрунтування бага" тьох фінансових показників з урахуванням існуючого ступеню ризику не тільки  у внутрішній виробничо"господарській діяльності,  але і в зовнішніх  кредитно"фінансових і банківських структурах.  Внутріш" ньофірмові плани необхідні в більшій мірі для власного використан" ня, тоді як  бізнес"плани  потрібні  для  зовнішніх  інвесторів  і креди" торів.

По"четверте, бізнес"плани  розробляються безпосередньо  під керів"

ництвом і при особистій участі підприємця — засновника фірми. Внутрішньофірмовим плануванням, як правило, займаються про" фесійні  економісти"менеджери і плановики лінійних  і функціональ" них підрозділів  підприємства. Особиста  участь кожного  бізнесмена" підприємця в розробці ділового плану свого нового підприємства сприяє  не тільки  виробленню реальної  стратегічної  й  оперативної

 

мети, але і забезпечує  в майбутньому найбільш  досконалу  організа" цію виконання бізнес"проекту на основі порівняння витрат і резуль" татів.

По"п’яте,  вітчизняні фахівці  поки  не мають науково  обґрунто"

ваних  методик  розробки   бізнес"планів   стосовно  до  наших  умов нових ринкових  відносин, оскільки в більшості методичних  і нав" чальних  рекомендацій розкривається  переважно  досвід  плануван" ня на сформованому закордонному ринку.  У той же час на росій" ських підприємствах в умовах спаду виробництва недостатньо широко використовується наявний досвід внутрішньогосподарсь" кого  планування. Тому  в даний  час потрібен  комплексний підхід до розвитку  теорії  й практики не тільки  бізнес"планування, але  і всієї  системи  внутрішньогосподарського планування  на  вітчизня" них підприємствах і фірмах з різними  формами  власності  й органі" заційних  особливостей.

Джерел нових ідей існує безліч. Найкориснішими з них є наступні.

Споживачі. У пошуку нових ідей підприємці приділяють усе більшу увагу думці споживачів, оскільки кінцева мета виробництва всякого нового товару або послуги — це саме задоволення запитів споживачів.  При цьому одні підприємці намагаються  просто відслідковувати всі цікаві думки, що висловлюються друзями,  роди" чами, колегами в неформальній обстановці, інші — організують  спеці" альні канали  зворотного  зв’язку зі споживачами.

Продукція конкурентів. Підприємець повинен також дуже уваж"

но відноситися до товарів  і послуг, пропонованих іншими  фірмами. У результаті подібного аналізу нерідко з’ясовується,  що той або інший товар або послугу можна поліпшити,  і ця ідея закладається в основу нового бізнесу.

Думки  працівників відділів збуту  і торговельних представників.

Завдяки своєму  знанню  потреб  ринку  торговельні  працівники не" рідко можуть підказати  щось принципово нове. Вони можуть також посприяти в маркетингу нової ідеї або продукції.

Публікації федерального уряду  і нові  закони. Існують  архіви Патентного  бюро, у яких  реєструються усі винаходи  й ідеї принци" пово нових продуктів.  Хоча самі по собі запатентовані ідеї захищені законом,  їхнє  вивчення нерідке  може  наштовхнути на нові,  навіть більш цікаві думки. Існує цілий ряд періодичних видань, у яких публікується інформація про останні  патенти.

 

Наукові дослідження і дослідно-конструкторські розробки (НДДКР). Лабораторії НДДКР, як правило,  добре оснащені і тому надають  великі  можливості для  пошуку  нової продукції.

Хто  і чому  зацікавлений   у  здійсненні  інвестиційних  бізнесsпроs

ектів?

В успішному  завершенні  проекту  і його ефективній експлуатації зацікавлені всі його учасники,  які реалізують  у такий спосіб свої індивідуальні інтереси,  а саме:

— інвестори  в цьому випадку  отримують  повернення вкладених капіталів  і передбачені  дивіденди;

— замовник  проекту (власник, клієнт) отримує  реалізований проект  і прибутки  від його використання;

— керівник  проекту і його команда отримують  плату за контрак" том, додаткову  винагороду  за результатами роботи  й отрима" ного прибутку,  а також  підвищення професійного рейтингу;

—  органи  влади  отримують  податки  з усіх  учасників,  а також

задоволення суспільних,  соціальних   і екологічних   потреб  і вимог на довіреній  ним території;

— споживачі  отримують  необхідні їм товари, продукти  й послу" ги, плата за які відшкодовує витрати  на проект і утворить прибуток,  одержуваний активними учасниками проекту;

— інші зацікавлені сторони отримують задоволення своїх інтересів.

Моніторинг у ході розробки  і реалізації  бізнес"проектів дозволяє легше побороти  перешкоди,  пов’язані з такими  зовнішніми й внутріш" німи факторами, характерними для перехідного  періоду в Україні,  як:

— нестабільна  економіка;

— дефіцит  і обмеженість  коштів  і ресурсів;

— інфляція й зростання вартості  проекту;  зростаюча  складність здійснення проекту;

— поява  і посилення конкуренції;  соціальні  проблеми  й вимоги;

— екологічні  зміни  й вимоги;  проблеми  споживчого  ринку;

— зростаючі  вимоги  до якості  робіт.

Якщо  ж ці зміни  не аналізуються і не враховуються при  керу" ванні бізнес"проектами, то це приводить  до таких негативних  резуль" татів, як:

— зниження доходів і прибутків  учасників;

— перевищення раніше встановлених вартості, тривалості,  і термінів  завершення проекту;

 

— збільшення штрафів  за порушення зобов’язань;

— підвищення встановлених лімітів на споживані  трудові і мате" ріально"сировинні ресурси;

— запізнювання з уведенням  нових  технологій;

— відставання в реалізації  і практичному використанні резуль" татів наукових  досліджень  і дослідно"конструкторських роз" робок;

— відставання в термінах випуску нової продукції  на споживчий ринок  з усіма вихідними наслідками;

— поспішність  і непродуманість у прийняття рішень і неминуча

розплата;

— зниження ефективності інвестицій  і збільшення термінів окуп" ності проектів;

— зростання труднощів  у визначенні рівних термінів досягнення цілей  бізнес"проекту.

Бізнес"план виступає  як об’єктивна  оцінка  результатів ринкової

діяльності компанії і, у той же час, як необхідний  інструмент  проект" но"інвестиційних рішень відповідно  до потреб ринку. У плані харак" теризуються основні аспекти комерційного підприємства, аналізують" ся проблеми,  з якими  воно зіштовхується, і визначаються шляхи  й методи їхнього вирішення. Звідси бізнес"план  виступає  одночасно  в якості  пошукової,  науково"дослідної і проектної  роботи.

Завдяки бізнес"плану  в керуючого з’являється можливість погля"

нути на підприємство ніби з боку. Сам процес розробки  бізнес"пла" ну, що включає  детальний  аналіз  економічних і організаційних пи" тань, постійно  спонукує  мобілізуватися. Метою  такого  плану  може бути одержання кредиту,  залучення інвестицій,  визначення страте" гічних і тактичних орієнтирів фірми, оцінка її ринкового  становища, досягнення необхідних  результатів за обсягами  збуту продукції  й ін.

Бізнес"план  —  багатоплановий управлінський  інструмент.  Він

передбачає  рішення  як стратегічних,  так і тактичних задач, що сто" ять перед підприємством, незалежно  від його функціональної орієн" тації, у тому числі: організаційно"управлінськайі фінансово"економіч" на оцінка  стану підприємства; виявлення потенційних можливостей бізнесу,  аналіз  сильних  і слабких  його сторін; формування інвести" ційних  цілей на планований період.

У бізнес"плані  обґрунтовуються загальні  і специфічні елементи

функціонування підприємства в умовах ринку, вибір стратегії й так"

 

тики  конкуренції, проводиться  оцінка  фінансових, матеріальних, трудових  ресурсів, необхідних  для  досягнення цілей  підприємства.

Бізнес"план забезпечує  об’єктивне представлення про можливості розвитку  виробництва, способи просування товару на ринок, ціни, можливий прибуток, основні фінансово"економічні результати діяль" ності підприємства, виявляє зони небезпек, пропонує  шляхи  їхнього обмеження.  Подібний план використовується незалежно  від сфери діяльності,  масштабів, виду власності, організаційно"правової форми компанії.  У ньому знаходять  своє  рішення  як  внутрішні  задачі, по" в’язані з керуванням підприємством, так і зовнішні, обумовлені, зок" рема, взаєминами з іншими  фірмами  й організаціями.

Бізнес"планування займає  усе більш суттєву  частку в сучасному

менеджменті.

У діловому світі, який постійно перетворюється, для бізнесу відкривається зараз безліч нових можливостей. Бізнес"планування допомагає  менеджерові  не втратити  і використовувати їх для пере" творення  й підвищення ефективності діяльності  на ринку.

Охарактеризувати не тільки теоретичні аспекти  бізнес"плануван"

ня, але і проблеми  практичного застосування бізнес"плану  у вітчиз" няних  економічних умовах, покликана дана робота.