Бізнес - план: технологія розробки - Навчальний посібник (Загорна Т.О.)

План санацІЇ відкритого акціонерного товариства

 

 

м. Донецьк

2004 рік

 

 

Вступ.

 

ЗМІСТ

 

 

Частина ІI. Зразки реальних бізнес-планів різних видів діяльності

 

1. Загальна характеристика виробничо-фінансової діяльності підприємства.

1.1. Історія  розвитку  підприємства.

1.2. Реквізити підприємства.

1.3. Інформація про власників акцій  підприємства.

1.4. Організаційна структура  підприємства.

1.5. Основні види продукції, яка випускається підприємством, ціни та ринки  збуту.

2. Структура кредиторської та дебіторської заборгованості.

2.1. Реєстр  кредиторів та аналіз  стану  кредиторської заборгова" ності.

2.2. Реєстр  дебіторів  та аналіз  стану дебіторської  заборгованості.

3. Аналіз імовірної  ліквідації  підприємства, її соціальні наслідки.

4. Заходи щодо  відновлення платоспроможності боржника.

4.1. Заходи  щодо виробничої (операційної) реструктуризації.

4.2. Заходи з фінансової реструктуризації.

4.3. Зобов’язання  інвестора  про  погашення  частини  боргу  шля" хом переведення на нього боргу та його відповідальність за невико" нання  взятих  на себе обов’язків.

4.4. Інші заходи  щодо відновлення платоспроможності.

5. Результати проведеної санації  та її соціальні наслідки.

5.1. Погашення кредиторської заборгованості за рахунок  віднов" лення  процесу  виробництва.

5.2. Підвищення оплати  праці.

5.3. Створення нових  робочих  місць.

 

188

 

5.4. Подальше  надходження до Державного бюджету  коштів  від працюючих  підприємств.

 

План санації відкритого акціонерного товариства

 

 

Вступ

 

У світовій  і вітчизняній теорії та практиці  одним  із поширених засобів  фінансового оздоровлення підприємств є реструктуризація.

Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»,  іншими  нормативно"правовими до" кументами передбачено  використання реструктуризації як ефектив" ного засобу відновлення платоспроможності підприємства, який  ре" комендується включати  до плану  санації.  Низку  великих  проектів щодо реструктуризації підприємств та галузей було реалізовано на загальнодержавному рівні безпосередньо керівництвом Кабінету Міністрів  України.

Міністерство економіки  України  затвердило методичні  рекомен"

дації щодо здійснення реструктуризації державних  підприємств, Аген" тство з питань  попередження банкрутств  підприємств та організацій розробило  методику  складання планів такої реструктуризації. Вели" ку роботу  в напрямку методичного  забезпечення процесів  реструк" туризації  суб’єктів господарювання виконує  Фонд  державного  май" на України.

У методичних  рекомендаціях щодо здійснення реструктуризації

державних  підприємств наведено визначення реструктуризації підприємства, як сукупності  організаційноsекономічних, правових, виробничоsтехнічних заходів, що спрямовані на зміну структури підприємства, його управління, форм власності, організаційноsправоs вих форм і можуть забезпечити фінансове оздоровлення підприємs ства, збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищення  ефективності  виробництва.

Як бачимо, це визначення є доволі загальним  і охоплює весь ком"

плекс заходів (крім фінансових) щодо фінансової санації  підприєм" ства.

У Законі України  «Про відновлення платоспроможності борж" ника або визнання його банкрутом»  наводиться вже точніше визна" чення: реструктуризація підприємства — це здійснення  організаційs ноsгосподарських, фінансовоsекономічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зміну форм власності, управління, організаційноsправової  форми, що сприятиме  фінансовому

 

оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентосs проможної продукції, підвищенню ефективності виробництва  та заs доволенню вимог кредиторів.

Як  бачимо  у цьому визначенні реструктуризація передбачає  та"

кож ужиття  фінансових заходів, чого не було в попередньому визна" ченні. До того ж, можна зробити  чітке розмежування між категорія" ми «реструктуризація» та «реорганізація» підприємства. Перше є ширшим  за  друге,  оскільки  реорганізація підприємства —  один  з етапів його реструктуризації.

Основний зміст реорганізації полягає в повній або частковій зміні

власника статутного фонду юридичної особи, а також у зміні органіs заційноsправової  форми здійснення  бізнесу.

У літературних джерелах,  присвячених дослідженню  реструкту" ризації підприємств, залежно від характеру  застосовуваних заходів розрізняють такі форми  реструктуризації:

1) реструктуризація виробництва;

2) реструктуризація активів;

3) фінансова  реструктуризація;

4) корпоративна реструктуризація (реорганізація).

Реструктуризація виробництва передбачає внесення  змін до організаційної та у виробничо"господарської сфери  підприємства з метою підвищення його рентабельності та конкурентоспроможності. Мова  йде, насамперед,  про такі заходи:

— зміна керівництва підприємства;

— упровадження нових, прогресивних форм та методів управління;

— диверсифікація асортименту продукції;

— поліпшення якості  продукції;

— підвищення ефективності маркетингу;

— зменшення витрат  на виробництво;

— скорочення чисельності  зайнятих на підприємстві.

Реструктуризація активів  передбачає  такі основні  заходи,  як:

— продаж  частини  основних  фондів;

—  продаж  зайвого  обладнання, запасів  сировини  та матеріалів тощо;

— продаж  окремих  підрозділів  підприємства;

— зворотній  лізинг;

— реалізація окремих  видів  фінансових вкладень;

— рефінансування дебіторської  заборгованості.

 

Фінансова  реструктуризація пов’язана  зі  зміною  структури й розмірів  власного  та позикового  капіталу,  а також зі змінами  в інве" стиційній  діяльності підприємства. Отже,  це такі заходи:

— реструктуризація заборгованості перед кредиторами;

— одержання додаткових  кредитів;

— збільшення статутного  фонду;

— заморожування інвестиційних вкладень.

Зауважимо, що фінансова  реструктуризація обов’язково має суп" роводжуватися реструктуризацією виробництва, у протилежному випадку  ліквідації  підприємства (нехай і дещо пізніше) уникнути  не вдасться. Найскладнішим видом реструктуризації є корпоративна реструктуризація. Остання передбачає  реорганізацію підприємства, що має на меті змінити  власника  статутного  фонду,  створення но" вих юридичних  осіб і (або) нову організаційно"правову форму діяль" ності. У межах такої реструктуризації виконують:

— часткову  або повну  приватизацію;

— поділ великих  підприємств на частини;

— виокремлення з великих  підприємств тих чи інших підрозділів, зокрема, об’єктів соцкультпобуту та інших непрофільних підрозділів;

— приєднання до інших чи злиття  з іншими,  потужнішими під" приємствами.

Реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виокремлення, перетво" рення)  підприємства має відбуватися з додержанням вимог антимоно" польного  законодавства за рішенням  власника,  а іноді — за рішенням власника  та за участю трудового  колективу або органу, уповноваже" ного створювати  такі підприємства, чи за рішенням  суду (Господар" чого суду).

Перш ніж удаватися  до санаційної  реорганізації,  слід поглиблено

проаналізувати фінансово"господарський стан підприємства, яке пе" ребуває у кризі, з огляду на основні характеристики його діяльності. На основі результатів аналізу робиться  висновок  про санаційну спро" можність  підприємства. Якщо прийнято рішення  про його реоргані" зацію, потрібно  розробити  план реорганізаційних заходів, який  має містити:

а) економічне  обґрунтування необхідності  проведення реструк"

туризації;

б) пропозиції щодо форм  та методів  реорганізації;

 

в) витрати  на здійснення реструктуризації та джерела  їх фінан" сування;

г) конкретні  заходи, спрямовані на реалізацію  плану; д)  оцінювання ефективності проекту  реструктуризації. Ефективність реструктуризації забезпечується тими заходами, які

покладені  в основу  плану  реструктуризації і спрямовані на вдоско"

налення  організації  та управління  виробничо"господарською діяль" ністю, поліпшення фінансового становища  підприємства. У плані слід відобразити переваги  вибраних  організаційних форм  і методів рест" руктуризації. У разі реорганізації слід показати,  які переваги дістане підприємство в результаті зміни організаційно"правової форми, відок" ремлення  окремих структурних підрозділів  чи приєднання інших підприємств. Цей план санації дає розгорнуту  картину  фінансово" господарського стану  та перспективу розвитку  підприємства ВАТ

«***».

Даний  план санації розуміє  під собою систему фінансово"еконо" мічних, виробничо"технічних, організаційно"правових та соціальних заходів, спрямованих на досягнення ліквідності,  прибутковості і кон" курентоспроможності ВАТ «***» в довгостроковому періоді.

Метою фінансової санації є покриття  поточних збитків та усуs нення причин їх виникнення,  збереження ліквідності й платоспроможs ності ВАТ «***», скорочення всіх видів заборгованості, поліпшення структури  оборотного капіталу  та формування  фондів фінансових ресурсів, необхідних для проведення санаційних заходів виробничоs технічного характеру.

Санаційні заходи  організаційно"правового характеру,  які перед"

бачені в даному  плані  санації, спрямовані на вдосконалення органі" заційної структури підприємства, організаційно"правових форм бізне" су, підвищення якості менеджменту,  звільнення підприємства від непродуктивних виробничих структур, поліпшення виробничих сто" сунків  між членами  трудового  колективу, тощо. План  санації  спря" мований переважно  на подолання причин стратегічної  кризи та кри" зи  прибутковості та включає  в себе  як  реструктуризацію (заходи щодо відновлення прибутковості та конкурентоспроможності), так і заходи фінансового характеру (спрямовані на відновлення ліквідності та платоспроможності).

 

1. Загальна характеристика виробничо-фінансової діяльності підприємства

 

1.1. Історія розвитку підприємства

 

Історія  підприємства починається з 1883 року, коли  один з іно" земних  підприємців збудував  майстерні  для ремонту  сільськогоспо" дарських  машин  та інвентарю.

Через  неможливість конкурувати з іншими  великими підприєм"

ствами  завод  було продано  Харківському акціонерному товариству глухих, яке перепрофілювало підприємство на випуск чавунного лиття.

Зміна номенклатури продукції  не принесла  успіху підприємству і в 1905 році завод було продано  підприємцеві Горохову. Була  про" ведена технічна реконструкція заводу — змінено застаріле  обладнан" ня, розширена  номенклатура виробництва, збільшена  кількість  пра" цівників  з 50 до 140 робочих.

У 1906 році підприємство отримало  назву «Азовсько"Чорноморсь" кий чавуноливарний і механічний  завод». Вироблялись парові та нафтові  двигуни,  верстати,  трансмісії,  чавунні  відливки.

У вересні 1915 року завод приступив до виробництва снарядів  та

мін. В 1916 році на заводі працювало  більш ніж 1200 робочих. З 1929 року завод став спеціалізуватися на випуску  машинобудівної про" дукції. Було  організовано виробництво по капітальному та поточно" му  ремонту  тракторних двигунів,  і одночасно  завод  перейшов  на випуск  токарних  верстатів.

На початку  1934 року Постановою  уряду  завод був переданий  у

союзну промисловість у розпорядження «Головмашдеталі» Нарко" мату текстильної промисловості СРСР. До початку  1940 року були обновлені  і знов побудовані  ливарний, механічний,  пресовий,  терм" ічний і ряд інших цехів. Під час Вітчизняної війни завод був евакуй" ований  у місто Коспійськ Челябінської області.

У  1946  році  Азовсько"Чорноморський  завод  був  переданий  до

міністерства  будівельного,  шляхового  та комунального машинобуду" вання.  З цього  часу  підприємство отримало  назву  «Бердянський завод шляхових  машин».

Згідно  з рішенням  виконкому Бердянської міської  Ради  народ" них депутатів за № 448 від 26 серпня 1993 року підприємство зареєс" тровано як виробниче  об‘єднання «Півден***», яке об’єднує завод та

 

спеціальне  конструкторсько"технологічне бюро з розробки конструк" торської  документації та нової техніки.

Відкрите  акціонерне  товариство «***» засновано  згідно з розпо" рядженням Голови Запорізької обласної Ради народних депутатів від

18 січня 1995 року № 20"р шляхом перетворення державного  підприє"

мства Бердянське виробниче  об’єднання  «Півден***»  у відкрите  ак" ціонерне  товариство  «***» відповідно  до Закону України  «Про при" ватизацію  державного  майна», Указу Президента України  «Про корпоратизацію підприємств» від 11.09.96 р. №1099 «Про затверд" ження порядку перетворення в процесі приватизації державних  орен" дних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті  акціонерні  товариства».

ВАТ «***» — машинобудівний завод, що спеціалізується на ви"

робництві  шляхових  та землерийних машин, запасних частин до них та нестандартного обладнання.

До  1992  року  завод  був  монополістом у СРСР.  Розрив госпо"

дарських зв’язків, поява на ринку України  продукції  західних ви" робників,  спад виробництва в області цивільного  та шляхового  буд" івництва  призвели до значного зниження обсягів виробництва і чисельності  працівників (більш ніж у п‘ять разів).

ВАТ «**» має право продавати, передавати  безкоштовно,  обміню" вати, передавати  в оренду юридичним та фізичним особам засоби виробництва та інші матеріальні цінності, використовувати та відчу" жувати їх іншим особам, якщо це не суперечить  чинному законодав" ству України  та Статуту  підприємства.

ВАТ «***» має право укладати  угоди (контракти), зокрема: уго" ди купівлі"продажу, підряду,  страхування майна,  перевезень,  збері" гання, доручення й комісії, тощо, набувати майнові та особисті не" майнові права, нести обов’язки, виступати в суді, господарському або третейському суді.

Підприємство має право у встановленому чинним законодавством

порядку:

а) випускати цінні папери;

б) засновувати об’єднання  та брати участь в об’єднаннях з інши" ми суб’єктами господарської  діяльності;

в)  створювати  на території  України  і за  її межами  свої філії  й

представництва, а також  дочірні  підприємства;

г) чинити  інші дії, що не суперечать  чинному  законодавству.

 

У період до прийняття рішення  про продаж акцій підприємства, що є у державній  власності,  при рішенні  питань  щодо оплати  праці працівників, формування фонду  споживання та відчуження майна, що входить  до складу  основних  фондів,  підприємство користується нормами чинного законодавства, встановленими для державних підприємств.

Тип виробництва на підприємстві є серійним  та дрібносерійним.

Метою діяльності ВАТ «***» є отримання максимально можли" вого прибутку  в загальній  його діяльності.

ВАТ «***» здійснює  свою діяльність відповідно  до чинного зако"

нодавства  України  та свого Статуту.

Згідно до Статуту  предметом  діяльності  підприємства є:

— виробництво шляхових  та землерийних машин;

— виробництво господарського посуду та господарського інвен" тарю;

— виробництво сільськогосподарського та городнього інвентарю;

— виробництво спекательних візків  для  металургійної промис" ловості;

— виробництво охолоджувачів для металургійної промисловості;

— оптова  торгівля  недержавних установ,  крім споживчої  коопе" рації;

— зовнішня  торгівля  недержавних установ;

—  інші  види  діяльності,  які  не суперечать  чинному  законодав" ству України.

ВАТ «***» здійснює оперативний і бухгалтерський облік резуль" татів своєї діяльності,  а також веде статистичну звітність  і подає її у встановленому порядку  та обсязі до органів державної  статистики, Управлінню з питань державних  корпоративних прав Запорізької обласної Державної  адміністрації,  якому підпорядковується. Відпові" дальність за стан звіту, своєчасне подання бухгалтерської та іншої звітності  покладається на  Голову  Правління, головного  бухгалтера ВАТ «***».

Фінансова звітність на підприємстві готується  згідно до Мето" дичних рекомендацій Міністерства фінансів  України,  а також згідно до Наказу  Міністерства «Про склад та порядок  заповнення річної звітності  підприємства».

З 2001 році підприємство здійснює  бухгалтерський облік  згідно до  вимог  Національних Стандартів (Положень)  бухгалтерського

 

обліку в Україні  та переведено  на новий  План  рахунків,  самостійно визначило облікову  політику  — обрало  форму  бухгалтерського об" ліку  з урахуванням особливостей своєї  діяльності  та технології  об" робки  облікових  даних.

Обігова  політика  на підприємстві затверджена Наказом Голови

правління ВАТ «***» від 15.01.2002 р. № 01 та протягом  2002–2003 р. року  не змінювалась.

Бухгалтерський облік  повністю  механізовано.  Службою  АСУП

здійснюється упровадження програми  1"С Бухгалтерія.

Прибуток утворюється з надходжень  від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат  і витрат на  оплату  праці.  З балансового  прибутку  ВАТ  «***» сплачуються відсотки за довгостроковими зобов’язаннями, а також вносяться передбачені законодавством України  податки та інші платежі до бюджету.

 

 

1.2. Реквізити підприємства

 

Реквізити підприємства

 

 

Таблиця 1.1

 

 

Повна   та   скорочена   назва підприємства

Відкрите  акціонерне  товариство

«***»,  код  ЕДРПОУ  05824579, ВАТ «***»

Номер і дата видачі свідоцт" ва про державну реєстрацію

26.01.1995 року № *********

Юридична адреса

*******

Прізвище,  ім’я та по"батькові

Голови правління

 

Телефон, факс

 

Прізвище,  ім’я та по"батькові керуючого санацією (арбіт" ражного управляючого )

*** *** *** , ліцензія  № 140420, видана  10.06.2002  р. Міністерст" вом економіки  та з питань  євро" пейської інтеграції

Телефон, факс

 

 

1.3. Інформація про власників акцій підприємства.

 

Відкрите акціонерне  товариство  «***» розташоване в межах міста

Бердянськ Запорізької області.

Підприємство має під’їзні шляхи для автомобільного та залізнич" ного транспорту.  Автомобільні  шляхи  мають асфальтобетонне по" криття.  Залізничні під’їзні  колії, загальною  довжиною  3 кілометри, примикають до залізничної станції  Бердянськ.

Загальна площа  промислової ділянки  складає  189,1 тис. м2. Земельну ділянку  передано  ВАТ «***» у постійне  користування

на підставі Рішення виконавчого комітету Бердянської міської Ради

Запорізької області № 753 від 24 грудня  1999 року.

Завод розташований на території, що підтопляється, і як наслідок, потребує організації  захисних заходів (установлення та утримання кінгстонів,  періодична  відкачка  ґрунтових  вод).

Статут  ВАТ  «***» зареєстровано Рішенням Міськвиконкому

Бердянської Ради народних депутатів від 26.01.1995 року № 05824579.

Засновником Товариства є держава в особі Запорізької обласної державної  адміністрації.

Згідно до Статуту, метою створення підприємства є одержання прибутку  на вкладений акціонерами капітал  шляхом  здійснення гос" подарсько"фінансової та іншої діяльності  в порядку  і на умовах, виз" начених діючим законодавством і статутом, а також забезпечення науково"технічного та соціального  розвитку  власного  виробництва.

До складу  Товариства входять:

— Виробничий фонд  (складається з 14 основних  і допоміжних цехів, обладнаних  складських приміщень,  а також спеціальних інже" нерних  служб  забезпечення).

• Житловий фонд.

• Дочірні  підприємства:

— СКТБ «***»;

— ДП «Будинок культури ВАТ «***».

• Незавершене будівництво:

— промислова група;

— житлові  будинки.

• Об’єкти  цивільної  оборони.

• Об’єкти соціальної  інфраструктури:

—  цілісний  майновий  комплекс  —  дитячий  оздоровчий табір

«Факел»;

 

— дитячий  садок на 150 місць.

ВАТ «***» є юридичною  особою від дня  його державної  реєст" рації.

Статутний фонд  підприємства становить  3 879 213,45  грн (три

мільйони  вісімсот  сімдесят  дев’ять тисяч  двісті тринадцять гривень

45 коп.), який поділено на 3 694 489 штук простих іменних акцій номінальною вартістю  1 грн 05 коп. за 1 акцію.

Акціонерами Товариства є Запорізька обласна  Державна  адмін" істрація  та члени  трудового  колективу.

Контрольний пакет  акцій  — 3 687  181 шт. (99,8\%) на загальну

суму 3 871,5 тис. грн належить  державі в особі Запорізької обласної

Державної  адміністрації.

Членам  трудового  колективу належить  7308 штук  акцій  (0,2\%)

на загальну  суму 7,7 тис. грн.

Протягом 2002–2003 років змін у числі акцій, що знаходяться в обігу, не відбувалось.

 

1.4. Організаційна структура підприємства

 

Юридична адреса ВАТ «***»: 71111, Запорізька область  м. Бер" дянськ,  вул. Гагаріна, 7.

Фактичне місцезнаходження: теж саме.

Товариство є правонаступником всіх прав та обов’язків, пов’яза" них  із діяльністю  державного  підприємства Бердянське виробниче об’єднання  «Півден***».

Майно  Товариства складається із основних  засобів та оборотних

коштів, вартість  яких  відображено  в балансі  Товариства. Підприєм" ство має самостійний баланс, розрахунковий, валютний  та інші ра" хунки в банках, торговий знак, який затверджується правлінням Товариства і реєструється в Торгівельно"Промисловій Палаті Украї" ни, печатку зі своєю назвою, кутовий штамп і бланк з указівкою реквізитів.  Згідно організаційної структури управління ВАТ «***», головним  органом  управління є вищий  орган Товариства — загаль" ний збір членів  Товариства, якому  підпорядковується Спостережна Рада, Правління Товариства та ревізійна  комісія. Схематично цехо" ва структура  управління на підприємстві представлена на мал. 1.1

Відкрите акціонерне товариство «***» має виробничі площі близь" ко 99.5 тис. м2, у тому числі:

 

Збори  акціонерів

 

Наглядова Рада

 

Правління

 

Голова  правління

 

 

Бухгалтерія

 

Спецвідділ

 

НС та захист населення

ВТК

 

Охорона праці, промислова санітарія

 

 

 

 

 

Заступник головного

Головний інженер    Заступник голови  по економіці

 

інженера                     Ремонтно" механічний цех

Фінансовий відділ

ПЕВ

 

Техвідділ        ЦЛВТ

№13

 

Енерго"механічна

 

ВП і ЗП

 

ЦЗЛ

 

ВКБ

Інструменталь

ний цех

 

Бюро технічної документації

служба

 

Енергоділянка, паросиловий  цех

Відділ програмного забезпечення

 

Заступник голови по комерційним питанням

 

Заступник голови по виробництву

 

 

Механікоsзбиральний цех №2

 

Ковальсько"

 

Ливарний цех № 1

 

ВДВ

 

Комерційний відділ

АГВ ВВО

 

механічний цех № 3

 

Заступник голови по соц. питанням

Юридичний відділ

Транспортний цех № 19

 

Відділ маркетингу

 

Медичний пункт

Редакція

Торговий відділ

(їдальня)

 

БК «***»        ВК і ПТН

 

Мал. 1.1. Організаційна структура  підприємства

 

— ливарний цех;

— ковальський цех;

— механічний  цех;

— три механіко"збиральних цехи;

— цех товарів  народного  споживання;

— інструментальний цех;

— ремонтний цех;

— електроцех;

— котельню;

— транспортний цех;

— будівельний цех.

Складські площі  складаються наступним  чином:

—  централізовані складські  приміщення (10 складів)   площею близько  9,12 тис. м2;

— відкриті  заводські  площадки  (4 шт.) площею  4,27 тис. м2;

— цехові склади  (14 складів) площею  4,27 тис. м2.

На дату оцінки площі використовуються не більше ніж на 15 відсотків.

Обладнання підприємства знаходиться у працездатному стані за винятком окремої кількості,  що було розкрадено.  Підприємство має унікальне  обладнання. Кілька  верстатів  були виготовлені для вироб" ництва окремих  видів продукції  підприємства, але через відсу"тність попиту  на цю продукцію  не використовуються.

Обчислювальна база  підприємства являє  собою  застаріли  ком"

п’ютери, що не відповідає  сучасним  вимогам.  Підприємство не має жодної комп’ютерної програми, що використовується при розробках нових  видів продукції  й аналізу  його поточної  діяльності.

За 9 місяців  2003  року  підприємство використало коштів  на

оплату праці у сумі 1259,3 тис. грн. Було відпрацьовано 65,1 тис. людино"днів,  що на 3,9 тис. людино"днів  менше, ніж за 9 місяців

2002 року.

Фонд  основної  заробітної  плати  за  відповідний період  склав

940,5 тис. грн.

Середньомісячна заробітна плата 338,81 грн. Фонд додаткової заробітної плати — 308,3 тис. грн. Оплата за невідпрацьований час складає  220,3 тис. грн, у тому числі: оплата  тарифних відпусток  —

121,2 тис. грн.

— компенсація за невикористану відпустку  — 97,2 тис. грн;

 

— оплата  учнівських  відпусток  — 1,6 тис. грн;

— державні  обов’язки — 0,3 тис. грн.

На  протязі  року  здійснювалися заохочувальні та компенсаційні виплати  у розмірі 10,5 тис. грн, із них: одноразові  заохочення робіт" ників  підприємства по досягненню  ними  пенсійного  віку — 0,5 тис. грн; одноразові  заохочування — 9,2 тис. грн; матеріальна допомога —

0,8 тис. грн.

Нарахування за підготовку, перепідготовку та навчання  кадрів складають  1,8 тис. грн.

Заборгованість підприємства станом  на  01.10.2003  року  перед

робітниками зросла  на 288,7 тис. грн. і складає  936,0 тис. грн.

Непродуктивні виплати  склали  4284,6 тис. грн, у тому числі:

— через відхилення від технології  — 2501,1 тис. грн;

— через неміцність  матеріалу  — 1253,8 тис. грн.

Збитки робочого часу (відпустка з дозволу адміністрації) склали

10733 людино"днів,  що на 61\% менше ніж у 2002 році.

На підприємстві діють близько  40 тис. нормо"годин  — розрахун" кові  та  досвідно"статистичні. Систематично  проводиться  вивчення та аналіз виробничих процесів та встановлення норм праці. На кож" ний вид продукції встановлено нормативну трудомісткість та ведеться облік  відхилень  фактичної трудомісткості від нормативної та з’ясу" вання  причин  виникнення цих відхилень  (табл. 1.2).

 

Таблиця 1.2

Трудомісткість виробництва окремих видів  продукції

 

 

Назва виробу

Трудомісткість одиниці продукції у нормо-годинах

на 01.10.2002 р.

на 01.10.2003 р.

Бульдозер ТІ 51 Д1

288

288

Навантажувач ПК"05"2

2660

2660

Візок спекательний

421

248

Навісне обладнання ТО"25

419

419

 

Трудомісткість виробів за виробничою  програмою склала 68,5 тис. нормо"годин.

Загальна чисельність  працюючих  станом на 01.10.2003 р. стано" вить  431  чол. За 9 місяців  2003  року  на  підприємство прийнято

 

Таблиця 1.3

Виконання норм  виробки робітниками-відрядниками

 

 

Всього відрядників

Розподіл робочих-відрядників за ступенем виконання норм виробітки

до

100\%

100\%-

120\%

110\%-

120\%

120\%-

130\%

130\%-

150\%

понад

150\%

Відрядників, усього

1

8

16

24

20

у тому числі:

– токарі

 

 

1

 

2

 

2

 

6

 

– свердлувальники

1

2

1

– фрезерувальники

1

2

3

– слюсарі мех. сбір. робіт

2

7

10

9

– електрозварювальними

2

3

4

11

 

105 чол., із них: робочих  — 11 чол. Звільнено 228 чол., із них: робо" чих — 77 чол.

Негативним фактором, який суттєво впливає  на виробничу діяльність ВАТ «***» за 9 місяців  2003 року, є відсутність  заванта" ження цехів основного виробництва у повному обсязі. Коефіцієнт завантаження склав  0,085. На підприємстві гостро стояла  проблема відсутності робітників, пов’язаних з основним виробництвом, та фахівців  технічного  профілю,  але зараз  ця проблема  вирішується.

Зростання обсягів виробництва за 9 місяців 2003 року порівняно з відповідним  періодом  минулого  року не спостерігається.

На IV квартал 2003 року укладені договори на випуск візків спекательних у кількості 97 штук та екскаваторів ТЗБ"027 у кількості

10  штук,  що дає  підставу  для  виконання планових  завдань  на  IV

квартал  2003 року.

Аналіз  складу  майна  згідно інвентаризаційному опису  підтверд" жує  його наявність.

Із аналізу, проведеного  регіональним відділенням фонду держ" майна, зроблено  висновок, що в процесі роботи під"приємства зап" ланованим способом із метою отримання поточного фінансового результату не використовуються наступні  матеріальні