Готельно-ресторанний бізнес: Менеджмент - Навчальний посібник (Нечаюк Л. І., Нечаюк Н. О.)

Розділ v організація виробництва послуг як функція менеджменту

До визначення поняття функції менеджменту «організація» можна підходити з двох точок зору: структурної та поведінко-вої.

У структурному ракурсі ця функція визначається як сукупність організаційних методів розподілу виробничих обов'язків та передання певних повноважень і відповідальності.

При поведінковому визначенні цього поняття в центрі уваги є трудовий колектив. Тому що, за найдосконалішої організаційної структури рівень виробничої діяльністі підприємства насамперед визначається трудовими ресурсами, їх фаховою кваліфікацією та мотивацією до праці.

Відтак загальне визначення поняття «організація» як функції менеджменту пропонується таке:

це складова менеджменту, спрямована на вирішення питань формування структури, що стосуються відповідальності, завдяки якій виконання поставлених перед підприємством завдань розподіляється між учасниками виробничого процесу [2];

це складова менеджменту, яка стосується формальних внутрішніх взаємовідносин між працівниками підприємства з питань розподілу відповідальності [3].

«Організувати» — означає визначити функції й дії учасників виробничого процесу, необхідні для виконання тієї чи іншої роботи, а також об'єднати їхні зусилля для її виконання.

«Організаційна взаємодія» — це формальні відносини, які існують між окремими позиціями менеджменту в межах структури підприємства.

«Організація процесу виробництва послуг» — це функція менеджменту, яка включає комплекс управлінських дій, спрямованих на реалізацію планів і цілей підприємства готельно-ресторанного бізнесу. Організаційні процеси підприємств індустрії гостинності визначають не лише їхню економічну ефективність, але й передбачають створення позитивного морально-психологічного клімату в колективі працівників.