Електронні реєстри в діяльності нотаріусів України - Навчальний посібник (Дякович М. М.)

АнотацІя

 

М. М. Дякович

ЕЛЕКТРОННІ РЕЄСТРИ В ДІЯЛЬНОСТІ НОТАРІУСІВ УКРАЇНИ ПРАКТИЧНИЙ ПОСІБНИК

Київ – 2011

УДК  347.961(477)(075.8)

ББК  67.410(4УКР)я73

Д  31

Рецензенти:

Коссак Володимир Михайлович — доктор юридичних наук, професор кафе-

дри цивільного права і процесу Львівського національного університету імені Івана Франка;

Ариванюк Тетяна Олексіївна — кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права і процесу Волинського національного університету імені

Лесі Українки.

Дякович М. М.

Д 31 Електронні реєстри в діяльності нотаріусів України. Практ. посіб. – К.: Алерта;

Центр учбової літератури, 2011. – 344 с.

ISBN 978-617-566-055-3 (Алерта)

ISBN 978-611-01-0204-9 (ЦУЛ)

Практичний посібник «Електронні реєстри в діяльності нотаріусів України» підго- товлений з метою формування бачення та розуміння функціонування системи електрон- них реєстрів у діяльності нотаріусів України та їх значення у забезпеченні реалізації і захисту прав та законних інтересів юридичних та фізичних осіб. У посібнику розкрива- ється роль комп’ютерних технологій у діяльності нотаріуса, місце електронних реєстрів у нотаріальному процесі. Матеріал викладений шляхом поєднання нормативної бази в частині організації роботи з електронними реєстрами та коментарів автора, які побудо- вані на існуючих наукових доробках та повсякденному особистому досвіді роботи нота- ріуса. У посібнику кожному реєстру присвячено окремий розділ, де розкривається мета створення і порядок користування електронними реєстрами. З метою забезпечення пов- ноти розуміння матеріалу наведено зразки заповнення відповідних заяв. Для зручності, в кінці посібника подано законодавчі акти. Посібник допоможе легко освоїти теоретичний матеріал, подані рекомендації та роз’яснення полегшать здобуття практичних навиків.

Книга буде цікавою як для нотаріусів, помічників нотаріусів, стажистів, адвокатів, працівників органів державної реєстрації актів цивільного стану та  працівників органів юстиції так і для студентів, аспірантів, викладачів юридичних вузів та факультетів.

 

ISBN 978-617-566-055-3 (Алерта) ISBN 978-611-01-0204-9 (ЦУЛ)

УДК 657:339.9(075.8)

ББК 65.052я73

© Дякович М. М., 2011.

© Всеукраїнська асоціація видавців

«Правова єдність», 2011.

 

Сутність не в повноті знань, а у повноті розуміння.

Демокріт

ВСТУП

Написати цю книгу мене  надихнуло сьогодення українського нотаріату, щоденний інформаційний потік, постійні зміни  у за- конодавстві, а також довготривалий досвід роботи нотарем.

Немає жодної професії, яка б так тісно була пов’язана у своїй діяльності зі створенням такого  продукту як документ, як про- фесія нотаря. Адже офіційні документи є тим основним засобом, за допомогою якого  нотаріус виконує свої  функції і тим,  за до- помогою чого  створює нотаріальний документ, який  наділений юридичними правомочностями.

Нотаріус кінця XX-го століття для  підготовки та створен- ня документа використовував різного  типу  друкарські машинки (як механічні, так  і електричні).  Ведення нотаріального діло- водства здійснювалось лише  за  допомогою паперових реєстрів (журнали  реєстрації нотаріальних дій,  реєстрації правочинів, реєстрації заборон і т.ін.). На зміну друкарським машинкам прийшов комп’ютер, який  спростив не лише  процес  підготовки і створення документа, але  й удосконалив способи  ведення нота- ріального діловодства.

У нотаріаті розпочався новий період — період комп’ютеризації нотаріальної діяльності. Сьогодні  вже немає потреби обґрунто- вувати необхідність впровадження комп’ютерних технологій у нотаріальну практику.

Якщо  п’ятнадцять років  тому  електронні реєстри для  но- таріуса України були свого роду ноу-хау, то сьогодні  це неодмін- на  складова організації нотаріального бюро,  одна  із  вимог  для ефективного функціонування нотаріату як органу по здійсненню захисту державних інтересів, прав  та  законних інтересів гро- мадян і юридичних осіб шляхом вчинення нотаріальних дій,  ре- зультатом яких є нотаріальний документ.

Так, відповідно до п. 3 Положення про вимоги до робочого  міс- ця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за

 

їх дотриманням у редакції наказу Міністерства юстиції Украї- ни від 26.06.2009 № 1142/5 для  забезпечення роботи  приватного нотаріуса з інформаційними ресурсами Міністерства юстиції України приміщення, у  якому  можуть вчинятися нотаріальні дії, повинно бути  обладнане необхідною комп’ютерною та апа- ратною технікою, яка  відповідає вимогам, установленим Адмі- ністратором відповідних єдиних та державних реєстрів Мініс- терства юстиції України.

Якщо  вимоги законодавства щодо обов’язкової комп’юте- ризації робочого  місця нотаріуса у певній мірі  вимагають вели- ких  коштів  від нотаріуса по обладнанню нотаріальної контори (бюро), то у майбутній діяльності нотаріуса наявність високо- якісної комп’ютерної техніки і програмного забезпечення та від- повідного рівня знань стануть основним інструментом у роботі нотаріальної контори (бюро) і сприятимуть розвитку та зміц- ненню престижу професії нотаря.

Одночасно хочу  відзначити, що писати сьогодні  про комп’ю- терні технології, аналогічно це стосується і тлумачення законо- давства чи правил ведення нотаріального діловодства, є справою невдячною, оскільки розвиток комп’ютерної техніки, запрова- дження інформаційних технологій у нотаріаті веде до того,  що матеріал, який  поданий у цій книзі  вже завтра може  вимагати актуалізації. Саме тому  зміст  цієї книги  містить загальні огля- дові положення цієї теми  та рекомендаційний матеріал для  но- таріусів, які стосуються теоретичних і практичних засад  впро- вадження у нотаріальну діяльність електронних реєстрів.

Звичайно, хотілось би щоб ця  книга  стала практичним по- сібником як для нотаріусів, які тільки розпочинають професійну діяльність, так  і для  тих, хто  вже працює у нотаріаті не один рік, а також для тих, хто хоче осягнути і здобути професію но- таріуса.

З повагою, Мирослава Дякович