Електронні реєстри в діяльності нотаріусів України - Навчальний посібник (Дякович М. М.)

РоздІл ix. державний реЄстр Іпотек

Як ми відзначали, Державні реєстри — це реєстри, які створюють- ся відповідно до вимог Закону.

Так, обтяження нерухомого  майна іпотекою підлягає  державній реєстрації в порядку, встановленому законом, зазначається у ст. 4 За- кону України «Про іпотеку». Ця умова не впливає на дійсність до- говору іпотеки, а лише на пріоритет відносно зареєстрованих прав чи вимог інших осіб на передане в іпотеку нерухоме майно.

Відповідно  до Прикінцевих положень  Закону  України  «Про іпо- теку» встановлено, що до набрання чинності законом про Державний реєстр прав, діє порядок державної реєстрації  іпотек, що визначаєть- ся Тимчасовим порядком  державної реєстрації  іпотек (далі — Поря- док),  який  затверджений Постановою  Кабінету  Міністрів  України від 31.03.2004 року № 410.

Відповідно  до зазначеного  Порядку,  державна  реєстрація іпотек проводиться шляхом внесення запису до Державного  реєстру іпотек про обтяження чи зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою, відступлення прав за іпотечним договором та передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної.

Згідно  із зазначеною  Постановою  Кабінету  Міністрів,  Держате- лем Реєстру  визначено  Міністерство юстиції України,  на яке покла- дено обов’язок по забезпеченню ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру Кабінет Міністрів визначив  державне підприємство «Інфор- маційний центр» Міністерства юстиції України, що відповідає за збе- реження єдиної електронної бази даних Реєстру.

Обов’язок по внесенню до Реєстру інформації щодо іпотек по- кладено на реєстраторів,  якими визначено  державні нотаріальні  кон- тори,  приватних нотаріусів,  які  згідно  з договорами,  укладеними з адміністратором Реєстру,  здійснюють державну  реєстрацію  іпотек, відомостей   про  обтяження чи  зміну  умов  обтяження  нерухомого майна іпотекою, відступлення прав за іпотечним  договором, переда- чу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної на підставі  повідомлення іпотекодержателя або уповноваженої ним

 

особи чи рішення  суду, приймають  запити,  видають завірені  витяги з Реєстру тощо.

Внесення  до Реєстру  відомостей  про обтяження майна іпотекою може здійснюватись реєстратором  на підставі повідомлення іпоте- кодержателя або уповноваженої ним особи чи рішення  суду, а у разі коли  іпотекодержателем за  іпотечним  договором  виступає  кілька осіб, повідомлення може бути надіслано однією з них за взаємною до- мовленістю.

Датою державної  реєстрації  обтяження нерухомого майна іпоте- кою вважається дата та час внесення  про це запису  до Реєстру,  що дозволяє в подальшому  визначити пріоритет  іпотекодержателів та черговість задоволення їх вимог за рахунок нерухомого майна, обтя- женого іпотекою.

Про внесення  до Реєстру  запису про обтяження майна іпотекою та/або реєстрацію  заставної  реєстратор  видає іпотекодержателю або уповноваженій ним особі примірник витягу.  Другий  примірник ви- тягу реєстратор  протягом п’яти днів надсилає іпотекодавцю.

Будь-яка фізична  чи юридична  особа має право отримати  витяг з Державного реєстру іпотек. Для цього реєстратору подається запит про наявність  або відсутність запису в Реєстрі про обтяження і зміну умов обтяження нерухомого  майна  іпотекою,  відступлення прав за іпотечним договором, передачу, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної, видачу витягу про державну реєстрацію обтяження майна іпотекою.

Що стосується виключення запису з Реєстру, то воно здійснюєть- ся на підставі письмового повідомлення про виключення запису з Ре- єстру, з обов’язковим  зазначенням порядкового номера запису. Таке повідомлення іпотекодержатель зобов’язаний  надіслати  реєстратору протягом 10 днів після виконання зобов’язання,  забезпеченого іпоте- кою. Також запис про обтяження майна іпотекою може бути виклю- чений на підставі рішення  суду, в якому також повинен  бути зазна- чений порядковий номер відповідного запису.

11.02.2010 року Верховною Радою України  був Ухвалений Закон

«Про внесення змін до Закону  України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхніх обмежень». Цим Законом передбачається, що держателем Державного реєстру прав є Міністер- ство юстиції  України.  Адміністратором  Державного  реєстру  прав є