Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Навчальний посібник (Мягченко О. П.)

2.1. чинники, що впливають на безпеку людини

Для цілеспрямованої діяльності  з поліпшення умов життя  і ді- яльності людини в різних сферах необхідно знати групи чинників безпеки, що впливають  на людину.  Відповідно  до Закону  України

«Про захист населення і територій  від надзвичайних ситуацій  тех- ногенного  та природного  характеру»  та класифікації, розробленої НДІ  праці вони об’єднані в три групи: 1) соціально-економічні, 2) техніко-організаційні, 3) природні.

Перша група чинників – це нормативно-правові чинники (закони про працю, природоохоронне законодавство, правила,  норми, стан- дарти, практика  державного  і суспільного  контроля за їх дотриман- ням); соціально-психічні чинники,  що характеризують відношення робітника  до праці, психологічний клімат в колективі,  сім’ї, мотиви праці;  суспільно-політичні чинники  (суспільні форми  спрямовані на створення сприятливих умов праці, винахідництво); економічні чинники  – адекватна  платня за працю, система пільг і компенсацій, моральне і матеріальне стимулювання за шкідливі умови праці.

Друга  група  чинників   безпосередньо   впливає   на  формуван- ня  матеріально-речовинних елементів  умов  праці. Це засоби  пра-

ці, предмети  і знаряддя праці, технологічні  процеси,  організаційні форми  виробництва, застосовувані  режими  праці і відпочинку,  які складають  основу  наукової організації праці (НОП). Метою  НОП є розробка  і впровадження в практику  раціонально побудованого трудового процесу, який забезпечує  задану якість продукції і висо- ку продуктивність праці, створення умов для збереження  здоров'я працюючих, збільшення періоду їхньої трудової діяльності, росту культурного рівня.

Третя  група  чинників   –  характеризує вплив   на  робітників кліматичних, хімічних і фізико-хімічних, біологічних  факторів, особливостей  місцевості, де знаходиться людина. В процесі жит- тєдіяльності весь цей складний  комплекс  чинників,  об’єднаний різноманітними взаємними зв’язками, що можуть формуватися під впливом  небезпечних  і шкідливих  чинників,  впливає  на людину, її здоров’я, безпеки.

Отже, завжди існує вірогідність  прояву небезпеки.  Це емпірич- не твердження, аксіома небезпеки – в природі немає абсолютно без- печних  явищ,  факторів  – все небезпечно  при  формуванні певних умов. Це пов’язано з тим, що при певних обставинах  навіть безпеч- ний об’єкт, речовина можуть стати небезпечними. Наприклад через процеси старіння  будь-якого  об’єкта – неживого, живого. Через  це можуть  формуватися так звані  системні  кризи,  коли  руйнування, або зміни в одній ланці, частині системи, виводять з ладу весь об’єкт та пов’язані з ним інші об’єкти. Формується ланцюгова  реакція  не- гативних  змін в системі. Тому головне завдання  БЖДЛ – розробка методів визначення і управління ризиками, створення машинних систем мало небезпечних для людини. Важливою теоретичною основою безпечної діяльності в будь-якій сфері є загальні принципи безпеки.