Економічна теорія - Навчальний посібник (Корецький М.Х., Дацій О.І., Кульнєва Г.М.)

2.8. ринок монополістичної конкуренції

Монополістична конкуренція і монопольний ринок зовсім різні ситуації ринку. Характеристика особливостей монополістичної конкуренції.

На ринку діє певна кількість продавців. Ця кількість повинна відповідати таким критеріям:

Вона не повинна бути надто великою, щоб попит не перетворився на абсолютно еластичний, що властиво для чистої конкуренції;

Вона не повинна бути надто малою, щоб кожна фірма володіла незначною частиною ринку та мала обмежений контроль над ціною (але все-таки мала);

Вона повинна бути досить значною, щоб виключати можливість таємних угод, погодження дій окремих фірм з метою обмеження обсягів виробництва та штучного підвищення цін;

Вона повинна бути достатньою, щоб фірми галузі не відчували взаємної залежності і визначали власну політику не зважаючи не реакцію конкурентів.

Тому, якщо для чистої конкуренції необхідно сотні, тисячі фірм, для монополістичної конкуренції достатньо 30, 50, 70.

Продукти, що пропонуються на ринку, хоча й належать до однієї товарної групи, але достатньо диференційовані. В основі цієї диференціації можуть бути як реальні, так і удавані.

Реальні відмінності досягаються за рахунок:

якості товару. Товар може бути з однією товарною маркою, але виготовлений у різних країнах. При цьому його якість може мати суттєві відмінності;

поглиблення після продажного обслуговування. Збільшення терміну гарантійного обслуговування, безкоштовна доставка, установка меблів;

місця привабливішого продажу товару: кафе на березі Дніпра, бензоколонка на трасі з активним рухом автомобілів;

стимулювання збуту: встановлення призів для покупців тощо.

Удавані відмінності:

активна рекламна політика фірми;

протизаконне використання відомих торговельних знаків, марок.

Обмежена можливість впливу на ціну. Вдале місце розташування, яскрава упаковка, результативна рекламна кампанія дають фірмі змогу реалізувати свою продукцію дещо дорожче. Але ця можливість обмежена наявністю товарів - субститутів і покупець може придбати товар у іншого продавця.

Легкий вступ у галузь. Оскільки на ринку досить велика кількість конкуруючих фірм, то створити бар'єр для вступу нових практично неможливо. Але ці бар'єри можуть створюватися з об'єктивних причин. Наприклад, кількість найпривабливіших місць для встановлення кіосків.

Ринок монополістично конкуренції посідає проміжне місце між монопольним ринком та ринком чистої конкуренції. Тому механізм визначення ціни та обсягів виробництва при монополістичній конкуренції є переплетінням цих моделей.

Визначення ціни та обсягів виробництва при монополістичній конкуренції. Припустимо, що фірма зорієнтована на монополістичну конкуренцію, виробляє і постачає на ринок певний товар, що відрізняється від аналогічних товарів інших фірм. Крива попиту на цей товар матиме похилий характер і еластичність попиту залежатиме від числа конкурентів та ступеня диференціації продукту в галузі (привабливість, виділення серед інших).

Розглянемо механізм вибору обсягів виробництва та ціни у короткотерміновому та довгостроковому періодах. Крива попиту для ринку монополістичної конкуренції має спадаючий характер, то подібно до монопольного ринку крива граничного доходу буде завжди знаходитися нижче неї. Згідно з загальним правилом, фірма на ринку монополістичної конкуренції у короткостроковому періоді буде максимізувати свої прибутки або мінімізувати збитки, виробляючи такий обсяг продукції, що відповідає координатам точки перетину кривих граничних витрат та граничного доходу.

Оскільки фірма виробляє продукт, який не має абсолютного змінника, то зменшення його пропозиції на ринку призведе до деякого підвищення цін. За рахунок цього у короткостроковому періоді фірма може отримувати економічний прибуток, розмір якого відповідає площі заштрихованої фігури.

Однак фірма не застрахована від збитків. Умовою отримання економічного прибутку є такий характер попиту на продукт фірми, при якому крива попиту перетинає криву середніх витрат. Якщо вона розташована нижче кривої середніх витрат, але перетинає криву середніх змінних витрат, фірма вирішуватиме завдання мінімізації збитків.

Якщо крива попиту пройде нижче кривої середніх змінних витрат, фірма змушена приймати рішення про припинення виробництва, оскільки збитки перевищуватимуть постійні витрати.

Таким чином, у короткостроковому періоді фірма в умовах монополістичної конкуренції може отримувати економічний прибуток, зазнати збитків чи вирішувати проблему закриття. Що ж відбувається в довготерміновому періоді? Простежується тенденція до отримання фірмою нормального прибутку. Економічний прибуток, що його отримує фірма в короткостроковому періоді, приваблює у галузь нові фірми. І як наслідок, пропозиція зростає, крива попиту стає більш еластичною і відстань до середніх витрат зменшується, ліквідуючи економічний прибуток. І навпаки, якщо фірма терпить збитки, спостерігається відтік конкурентів, крива попиту стає менш еластичною. Як результат, вона перетне криву середніх витрат, ліквідувавши таким чином збитки фірми.

Рівновага встановлюється тоді, коли криві попиту та середніх витрат матимуть лише одну спільну дотику. В даному разі фірма не буде отримувати економічного прибутку та не нестиме збитків:

Р=АТС; МС=МЯ.

Нецінова конкуренція виступає найбільш розповсюдженою формою для ринку монополістичної конкуренції. Методи неціно-вої конкуренції поділяються на дві групи:

Пов'язані з удосконаленням продукту. Удосконалення продукту може здійснюватися без докорінної зміни його споживчих якостей. Це стосується упаковки товару, його дизайну, способів продажу тощо.

Рекламно-пропагандистська діяльність. Мета реклами -збільшення частки продукції фірми на ринку та посилення лояльності споживачів до товару фірми. В економічній науці роль реклами розцінюється суперечливо. Існують доцільні вагомі аргументи як на користь, так і проти реклами.

За: 1. Рекламна інформація допомагає споживачам зробити розумний вибір.

Кошти від реклами - найголовніше джерело доходів засобів масової інформації.

Реклама стимулює удосконалення продукту рекламодавцем.

Реклама створює передумови для економічного зростання, збільшення зайнятості, стимулює високий рівень споживчих витрат, в кінцевому рахунку підвищується добробут нації.

Проти: 1.Більшість рекламних повідомлень нас переконують на основі протиставлень товару фірми з іншим товаром.

2.Витрати на рекламу є відповідно непродуктивними. При альтернативному їх використанні вони могли б принести більший суспільний ефект.

Реклама іноді викликає негативні суспільні ефекти: збільшення споживання тютюну, алкоголю.

Ефективність реклами низька, оскільки більша її частина має тенденцію до самонейтралізації. Наприклад, миючі засоби, зубні пасти.