Формування ринкової економіки - Збірник наукових праць

Вступне слово ректора університету, доктора економічних наук, професора, академіка апн україни а. ф. павленко

 

Шановні колеги! Сьогодні весь світ переживає складні зміни в суспільстві, що обумовлені фінансовою кризою, технологічною та інформаційною революцією, глобальною експансією та загостренням конкуренції між країнами на світовому ринку. Більшість провідних експертів дійшли висновку, що сучасні соціально-економічні потрясіння є наслідком не тільки економічних диспропорцій, а й важливих інституційних змін, що охопили як саму людину, так й інститут держави, суспільну науку, культуру та загострення проблеми світової інтеграції. У контексті означеного перед економікою України загострилась проблема наукової оцінки критичності основних макроекономічних показників функціонування економіки, обґрунтування основних напрямів державної антикризової політики на поточний момент та стратегії реформування економіки на перспективу.

Проведення наукової конференції «Державне антикризове управління національною економікою: світовий досвід та проблеми в Україні» є одним із інструментів мобілізації зусиль вітчизняних і зарубіжних учених-економістів задля вироблення найбільш адекватних і дієвих засобів щодо забезпечення фінансової стабільності та інноваційного розвитку. Можливості вирішення поставлених завдань залежать від наукової достовірності відображення стану реальної економіки, від аргументованості обраних концептуальних поглядів на вдосконалення державного антикризового управління в Україні. Складність вироблення адекватної антикризової політики в Україні обумовлена певними особливостями, що склалися в українському суспільстві. Збіг у часі ринкового реформування національної економіки та становлення державності стали для України важливим випробуванням, тому необхідно одночасно вирішувати як зазначені питання, так проблеми подолання економічної кризи.

Перед ученими-суспільствознавцями й особливо перед економічною наукою постає нагальна проблема активного пошуку нових підходів до вирішення сьогоденних важливих питань розвитку цивілізації. Відмітною рисою сучасності є те, що розробка дієвої антикризової політики передбачає мобілізацію зусиль учених—економістів, філософів, психологів, політологів та юристів, тобто настала нагальна проблема органічного синтезу наукових здобутків багатьох наук, використання міждисциплінарного підходу до обґрунтування ефективного державного управління суспільними процесами.

У контексті поставлених перед економічною наукою проблем, що пов’язані з викликами сучасного суперечливого розвитку економіки, назріла необхідність привести у відповідність і підготовку фахівців з економіки. Потребують наповнення новим змістом економічні дисципліни освітньо-професійної програми підготовки бакалаврів із галузі знань «Економіка та підприємництво» у частині розробки міждисциплінарних курсів. Крім того, перед вищими навчальними економічними закладами України поставлена проблема нормативного розмежування змісту і термінів опанування навчальних планів бакалаврського та магістерського рівнів. Необхідно звернути увагу й на те, що без тісного органічного взаємозв’язку економічної науки, економічної освіти та господарської практики неможливо забезпечити підготовку конкурентоспроможних фахівців з економіки на рівні потреб світового ринку праці.

Актуальність поставлених економічних проблем підтверджується великим інтересом з боку науковців. До оргкомітету конференції надіслали матеріали виступів 160 учасників, які представляють провідні науково-дослідні економічні інститути та університети з усіх регіонів України, з них 28 докторів наук і професорів, 122 кандидати наук.

Користуючись нагодою, хочу висловити слова щирої подяки всім ученим, що виявили бажання взяти участь в обговоренні такої складної для економіки України проблеми, як антикризове управління національною економікою і побажати плідної праці щодо вироблення практично значущих рекомендацій.

 

РОЗДІЛ І

Макроекономічна теорія та циклічність економічного розвитку

 

УДК 338.12

Ю. М. Бажал