Адміністративне право України - Посібник (Джагупов Г.В.)

Додаток 1

МВС УКРАЇНИ

Харківський національний університет внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут

заочного та дистанційного навчання працівників ОВС

 

Кафедра адміністративного права та процесу

 

Контрольна робота

 

Навчальна дисципліна: Адміністративне право України + модуль Адміністративна відповідальність

 

ВАріант №_____

 Виконав:

слухач ННІЗДНП ОВС,

гр. ІЗН-06-08

Коршунов О.М.,

м. Донецьк, вул. Жукова, буд. 75, кв.44.

тел. 343-56-78

Перевірив:

 

Харків 2008

 

ВАРІАНТ I

                Завдання 1

Визначте порядок формування, склад та основи компетенції Кабінету Міністрів України.

Завдання 2

Визначте види звернень громадян та порядок їх розгляду.

Завдання 3

Працівники міліції затримали гр. М. за вчинення дрібного хуліганства у п’ятницю ввечері. Оскільки в суді субота і неділя – вихідні дні, М. було затримано до понеділка, коли суддя розглянув справу і застосував до порушника виправні роботи.

Чи допущено порушення закону під час притягнення гр. М. до відповідальності?       

Завдання 4

Начальник воєнізованої охорони заводу затримав на прохідній робітницю В., підозрюючи її в розкраданні ювелірних виробів, і запропонував їй пред’явити ці вироби, на що робітниця відповіла відмовою. Після цього начальник воєнізованої охорони запросив робітницю В. до акушерського пункту, розташованого на підприємстві, де провів її особистий огляд в присутності лікаря-гінеколога та сестри-акушерки.

Чи були порушення закону при проведенні особистого огляду робітниці?

Завдання 5

Суддя Енського районного суду розглянув справу про адміністративне правопорушення, вчинене гр. Івлєвим Миколою Івановичем, 1965 року народження, який не працює, одружений, має 2-х неповнолітніх дітей, 15 липня 2000 р. притягався до адміністративної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 178 КпАП України. 20 вересня 2000 р. гр. Івлєв М.І. перебував у кінотеатрі в п’яному вигляді, чіплявся до громадян, нецензурно висловлювався.

Складіть проект постанови по цій справі.

Нормативні акти

Конституція України // Відом. Верх. Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відом. Верх. Ради УРСР. – 1984. – Додаток до № 51. – Ст. 1122 (з наступними змінами та доповненнями).

Про міліцію: Закон України від 20.12.1990 р. // Там само. 1991. № 4. Ст. 20 (з наступними змінами та доповненнями).

Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996 р. // Там само. 1996. №47. Ст. 256.

Інструкція з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації: Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997р. // ЗПУ України. 1997. № 4. Ст. 202.

ВАРІАНТ II

Завдання 1

Вивчіть ст. 173 КУпАП України. Визначте структурні елементи норми права, а також дайте юридичний аналіз складу адміністративного проступку, закріплених цією статтею.

Завдання 2

Охарактеризуйте порядок набрання чинності та дії актів державного управління.

Завдання 3

Гр. П. – особа, як пізніше з’ясувалося, без певного місця проживання, перебуваючи в секції самообслуговування універсаму, намагався з’їсти цукерки «Київ вечірній», у зв’язку з чим і був затриманий охороною магазину.

Дайте юридичну оцінку наведеної ситуації.

Завдання 4

Гр. С., від’їжджаючи на відпочинок, залишила свого собаку на догляд сусіда Т. Під час прогулянки у сквері собака укусив перехожого, а також розірвав його сумку, чим громадянинові було заподіяно матеріальну шкоду у розмірі 30 грн. Суддя районного суду застосував до Т. штраф у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією собаки.

Чи  правильно застосовано адміністративні стягнення? Як вирішується питання про відшкодування заподіяної матеріальної шкоди?

Завдання 5

До судді районного суду було доставлено гр. Петрова Василя Петровича, 1970 р. народження, робітника заводу «Спецдеталь”, який придбав у невідомого наркосировину у невеликому розмірі. Під час затримання гр. Петров виявив злісну непокору законним вимогам працівників міліції, про що було складено відповідний протокол. Під час розгляду справи з’ясувалося, що Петров придбав наркотичну сировину для особистого використання, таке правопорушення він вчинив вперше, його заробіток складає 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, він одружений, має неповнолітню дитину.

Складіть проект постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Нормативні акти

Конституція України // Відом. Верх. Ради України. 1996. № 30. Ст.141.

Кодекс України про адміністративні правопорушення // Там само. 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122 (з наступними змінами та доповненнями).

Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності: Указ Президента України від 10 червня 1997 р. // Урядовий кур’єр. 1997. 14 червня; Офіційний вісник України. 1997. № 50. Ст. 41.

Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади: Указ Президента України від 3.10.1992 р. // Бюлетень нормативних актів України. 1995. № 1. Ст. 3; Офіційний вісник України. 1998. № 20. Ст. 727.

Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер: Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р.; із змінами, внесеними постановою від 16.10.98 р. // ЗПУ України. 1993. № 1-2. Ст. 28; 1994. №10. Ст.250; Урядовий кур’єр. 1998. 22 жовтня.

Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя: Постанова Пленуму Верховного суду України від 1.11.1996 р. // Юридична практика. 1997. № 6.

ВАРІАНТ III

Завдання 1

Визначте систему місцевих органів виконавчої влади, порядок утворення і структуру місцевої державної адміністрації.

Завдання 2

Визначте підстави та види юридичної відповідальності державних службовців.

Завдання 3

Старший інженер з охорони і захисту лісу Іванівського держлісгоспу наклав штраф у розмірі 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на гр. С. за самовільну порубку двох дерев, які росли на вулиці навпроти його будинку. При визначені розміру штрафу старший інженер врахував той факт, що С. є головним бухгалтером агрофірми.

Чи відповідає вимогам закону постанова старшого інженера?

Завдання 4

Під час затримання гр. Н., який вчинив дрібне хуліганство, працівник міліції наніс йому кілька ударів гумовим кийком по голові і шиї, оскільки Н. відмовився добровільно сідати в патрульну машину.

Чи правомірні дії працівника міліції? З якою метою можуть застосовуватися спеціальні засоби?

Завдання 5

Начальник міського відділення міліції розглянув справу про розпивання спиртних напоїв у під’їзді жилого будинку, вчинене гр. Язовим Іваном Петровичем, 1965 р. народження, майстром ЖЕД-22, одруженим, має двох неповнолітніх дітей, заробітна плата становить 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що правопорушення гр. Язов І.П. вчинив вперше, щиро кається в ньому, на роботі характеризується позитивно, начальник відділення вирішив закрити справу і оголосити порушнику усне зауваження.

Складіть проект відповідної постанови.

Нормативні акти

Конституція України // Відом. Верх. Ради України. 1996. № 30. Ст.141.

Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відом. Верх. Ради УРСР. 1984.Додаток до № 51. Ст. 1122 (з  наступними змінами та доповненнями).

Про міліцію: Закон України від 20.12.1990 р. // Там само. 1991. № 4. Ст. 20 (із змінами та доповненнями).

Про місцеві державні адміністрації: Закон України від 9 квітня 1999 р. // Відом. Верх. Ради України. 1999. № 20-21. Ст. 190.

Про державну службу: Закон України від 16.12.1993 р. // Там само. 1993. № 52. Ст.490.

Про боротьбу з корупцією: Закон України від 5.10.1995 р. // Там само. 1995. № 34. Ст.266.

Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в УРСР:  Затверджені постановою Ради Міністрів УРСР від 28.12.1992 р. // ЗП УРСР. 1991. № 3. Ст. 18; Офіційний вісник України. 1997. 11 серпня.

ВАРІАНТ IV

Завдання 1

Визначте види центральних органів виконавчої влади України, їх загальні функції та права.

Завдання 2

Визначте структуру адміністративного процесу, поняття та основні види адміністративних проваджень, а також стадії адміністративно-процесуальної діяльності.

Завдання 3

Селищна рада прийняла рішення, відповідно до якого заборонявся випас худоби та домашньої птиці на території селища. За порушення заборони цією ж постановою передбачалось накладення штрафу на винних осіб залежно від виду худоби чи птиці: за випас курей – у розмірі 0,1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну птицю; за випас гусей і качок – 0,3 неоподатковуваного мінімуму за кожну птицю; овець, кіз, свиней – 3 неоподатковуваних мінімумів за одну тварину; корів, коней та іншої великої худоби – 5 неоподатковуваних мінімумів за одну тварину. Розгляд справ про порушення зазначеного рішення покладався на адміністративну комісію при виконкомі селищної ради.

Чи відповідає вимогам закону рішення ради?

Завдання 4

В ході оперативної перевірки приватного магазину податковим інспектором було встановлено порушення правил розрахунків зі споживачами, зокрема, виявлено факт здійснення операції купівлі-продажу товару без проведення через касовий апарат, про що було складено акт. На підставі зазначеного акта начальник міської податкової інспекції виніс постанову про накладення на власника магазину штрафу у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Власник магазину оскаржив постанову, аргументувавши її тим, що він не є суб’єктом даного правопорушення, оскільки своїм наказом зобов’язав кожного продавця проводити всі розрахункові операції зі споживачами через касові апарати, з обов’язковим врученням покупцю чека. Контроль за виконанням наказу він поклав на головного бухгалтера і адміністратора залу.

Здійсніть юридичний аналіз наведеної ситуації.

Завдання 5

Начальник управління у справах захисту прав споживачів області розглянув справу про адміністративне правопорушення, вчинене завідувачкою магазину Куприян Валентиною Іванівною, 1968 р. народження, заробітна плата становить 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, заміжня, має двох неповнолітніх дітей, до адміністративної відповідальності раніше не притягувалася. Куприян В.І. відмовилася замінити покупцю несправну праску, продану магазином, на такий самий товар належної якості, погоджуючись лише на ремонт праски за рахунок магазину.

Складіть проект постанови по справі.

Нормативні акти

Конституція України // Відом. Верх. Ради України. 1996. № 30. Ст.141.

Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відом. Верх. Ради УРСР. 1984.Додаток до № 51. Ст. 1122 (з  наступними змінами та доповненнями).

Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 р. // Відом. Верх. Ради України. 1997. № 24. Ст. 170.

Про застосування електронних контрольно-касових апаратів i товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг: Закон України від 6.07.1995 р. // Там само. 1995. № 28. Ст.205; Голос України. 2000. 14 липня. 

Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1994 р. // Відом. Верх. Ради України. 1994. № 15. Ст. 84; 1999. № 34. Ст. 274.

Про захист прав споживачів: Закон України від 15.12.1993 р. // Там само. 1994. № 1. Ст. 1.

Загальне положення про міністерство, інший центральний орган державної виконавчої влади: Затверджене Указом Президента України від 12.03.1996 р. // Уряд. кур’єр. 1996. 28 березня.

Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади: Указ Президента України від 15.12.1999 р. // Уряд. кур’єр. 1999. 17 грудня.

ВАРІАНТ  V

Завдання 1

Дайте характеристику провадження в справах про державну реєстрацію юридичних осіб: визначте систему правового регулювання цього провадження, суб’єктів державної реєстрації, види документів, що подаються юридичною особою для державної реєстрації, строки та порядок розгляду справ про державну реєстрацію, порядок перереєстрації юридичних осіб.

Завдання 2

Рішенням виконкому селищної ради було утворено адміністративну комісію у складі голови, секретаря і одного члена комісії (дільничний інспектор міліції). На комісію покладався, крім іншого, розгляд справ про самогоноваріння і про розпивання спиртних напоїв у громадських місцях.

Чи відповідає вимогам закону рішення виконкому?

Завдання 3

До районного суду з позовом про поновлення на роботі звернувся гр. С, який працював вчителем середньої школи. Гр. С. було піддано штрафу за дрібне хуліганство. Про накладене стягнення начальник райвідділу УМВС України повідомив завідуючого районним відділом освіти, який на підставі одержаного матеріалу звільнив вчителя С. з посади.

Чи підлягає позов задоволенню?

Завдання 4

30 вересня 2001 р. гр. П., 1975 р. народження, розпивав придбаний ним самогон із 17-річним у під’їзді жилого будинку. Під час розгляду справи з’ясувалося, що П. уже притягався до адміністративної відповідальності 10 січня 2000 р. і 15 травня 2001 р. за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях.

Дайте кваліфікацію проступків і визначте порядок притягнення порушників до відповідальності.

Завдання 5

Заступник начальника РВ УМВС України розглянув справу про адміністративне правопорушення, вчинене гр. Антоновим Олександром Олексійовичем, 1965 р. народження, який не працює, одружений, має двох  неповнолітніх дітей, раніше до адміністративної відповідальності не притягався. Гр. Антонов О.О. виготовив 10 л самогону, що призначався, за його словами, для святкування дня народження дружини.

Складіть проект постанови по цій справі.

Нормативні акти

Кодекс України про адміністративні  правопорушення // Відом. Верх. Ради УРСР. 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122 (з наступними змінами та доповненнями).

Кодекс законів про працю України // Там само. 1971. № 50. Ст. 375 (з наступними змінами та доповненнями).

Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 р. // Відом. Верх. Ради України. 1997. № 24. Ст. 170.

Про об’єднання громадян: Закон України від 16.06.1992 р. // Там само. 1992. № 34. Ст. 504.

Про підприємництво: Закон України від 7.02.1991 р. // Там само. 1991. № 14. Ст. 168.

Положення про адміністративні комісії в Українській РСР // Відом. Верх. Ради УРСР. 1988. № 12. Ст. 318.

Контрольні питанння до курсу

Поняття, предмет і система адміністративного права.

Особливості адміністративно-правового методу регулювання.

Співвідношення адміністративного права із суміжними галузями.

Предмет та завдання науки адміністративного права.

Сутність, основні риси та структура державного управління.

Принципи державного управління.

Поняття та структура адміністративно-правових норм.

Види адміністративно-правових норм.

Дія адміністративно-правових норм в часі, в просторі та за колом осіб.

Джерела адміністративного права: поняття та види.

Конституція – основа системи та змісту джерел адміністративного права.

Систематизація адміністративного права, її види та особливості.

Поняття, особливості та види адміністративно-правових відносин.

Адміністративно-правовий статус громадян.

Об’єднання громадян як суб’єкти адміністративного права.

Поняття і основні риси органа виконавчої влади.

Види органів виконавчої влади.

Організаційна структура і штати органів виконавчої влади.

Порядок утворення, склад і компетенція Кабінету Міністрів.

Функції і система міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

Система місцевих органів виконавчої влади.

Система, організація та основи компетенції місцевих державних адміністрацій.

Поняття і основні принципи державної служби.

Поняття посади та види державних службовців.

Обов’язки і права державних службовців.

Проходження державної служби.

Стимулювання праці і відповідальність державних службовців.

Підстави та види дисциплінарної відповідальності державних службовців.

Види відповідальності державних службовців.

     Форми державного управління: поняття та види.

Акти державного управління: сутність, особливості, види.

Відмінність актів державного управління від інших документів.

Вимоги, що ставляться до актів управління, наслідки їх невиконання.

Чинність актів державного управління.

Поняття методів державного управління та їх система.

Поєднання переконання та примусу в державному управлінні.

Поняття, основні риси та види адміністративного примусу.

Мета та види адміністративно-запобіжних заходів.

Мета та види заходів адміністративного припинення.

Заходи забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення.

Спеціальні заходи адміністративного припинення.

Поняття, особливості і принципи адміністративної відповідальності.

Правове регулювання адміністративної відповідальності.

Поняття адміністративного правопорушення (проступку), його ознаки.

Поняття складу адміністративного проступку, його елементи.

Мета та види адміністративних стягнень. Основні та додаткові стягнення.

Загальні правила накладення адміністративних стягнень.

Система складів адміністративних проступків.

Поняття і особливості адміністративного процесу.

Принципи та структура адміністративного процесу.

Види адміністративних проваджень.

Провадження про державну реєстрацію юридичних осіб.

Дисциплінарне провадження.

Завдання та принципи провадження в справах про адміністративні правопорушення.

Система та види органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Види та правовий стан осіб, які беруть участь у справі про адміністративне правопорушення.

Стадії провадження в справах про адміністративні правопорушення: поняття та види.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення, порядок його складення.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення і винесення постанови.

Оскарження (опротестування) постанови і перегляд справи про адміністративне правопорушення.

Провадження щодо виконання постанов про накладення адміністративних стягнень.

Види звернень громадян, вимоги, що до них ставляться.

Порядок розгляду звернень громадян.

Способи забезпечення законності в державному управлінні.

Державний контроль в управлінні, його види.

Поняття, функції та система державних інспекцій.

Судовий контроль в управлінні, його форми.

Громадський контроль в державному управлінні, його значення.

Проблеми загального нагляду прокуратури.