Навчально-методичний посібник з підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, на яких покладено обов'язки з організації роботи щодо запобігання та протидії проявам корупції (I-VIІ категорії посад) - Навчальний посібник (Любченко Д.І.)

1. справочинство в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, на яких покладено обов’язки з організації роботи щодо запобігання проявам корупції, та нормативні акти, що регламентують цю діяльність

Справочинство (діловодство) полягає у створенні, обробленні, розсиланні та доведенні до виконавців, контролі за виконанням, систематизації, обліку і зберіганні, використанні документів, істотно важливих і необхідних для успішного здійснення їх функцій та поставлених перед ними завдань.

Документи мають правове значення, бо вони є засобом посвідчення і доказу певних фактів. Вони – джерела й носії інформації, зберігачі виробленого досвіду, а тому мають неоціненне значення для історії.

Процес справочинства в діяльності органів державної та місцевого самоврядування, на яких покладено обов’язки з організації роботи щодо запобігання проявам корупції, чітко регламентований державними нормативно-правовими актами, методичними матеріалами, які встановлюють вимоги до змісту, будови й оформлення документів.

Так, правові засади функціонування системи обов’язкового примірника документів та регулює інформаційні відносини, пов’язані з поповненням національного інформаційного фонду України, визначає Закон України "Про обов’язків примірник документа" від 9 квітня 1999 року.

Право громадян України на інформацію, правові основи інформаційної діяльності закріплює Закон України "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 року.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 10 травня 2011 року.

Суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України "Про державну таємницю" від 21 січня 1994 року.

Основним документом, який безпосередньо регулює питання справочинства в органах державної влади та місцевого самоврядування в Україні, є Примірна інструкція з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затверджена постановою Кабінету Міністрів України 7 жовтня 1997 року № 1153 (з наступними змінами).

Важливу роль у роботі зі службові документами відіграють державні стандарти, зокрема, такі:

ДСТУ 4163-2003. Національний стандарт України. Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів (визначає сферу застосування,  склад реквізитів документів, вимоги до змісту та розташовування цих реквізитів, вимоги до бланків документів та оформлювання документів, а також вимоги до документів, що їх виготовляють за допомогою друкувальних засобів).

ДСТУ 3582-97. Державний стандарт України. Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила (встановлює загальні вимоги та правила скорочень слів в українській мові).

ДСТУ 2392-94. Інформація та документація. Базові поняття. Терміни та визначення (встановлює терміни та визначення базових понять у галузі інформації та документації).

У грудні 1999 р. постановою № 2263 Кабінет Міністрів затвердив Типовий регламент місцевої державної адміністрації, який, відповідно до Закону України “Про місцеві державні адміністрації», регулює організаційно-процедурні питання роботи місцевих органів виконавчої влади. Потім до Типового регламенту було внесено зміни, спрямовані на вдосконалення роботи місцевих державних адміністрацій, зокрема на підвищення якості підготовки розпоряджень.

Укладання документів з огляду на упередження корупційної мотивації повинне спиратися на положення таких документів:

Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 07.04.2011 № 3206;

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення" від 07.04.2011 № 3207;

постанова Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2009 р. № 1346 «Про затвердження методології проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів»;

наказ Міністерства юстиції України від 23 червня 2010 року № 1380/5 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо проведення експертизи проектів нормативно-правових актів на наявність корупціогенних норм».

Знати зміст, вимоги зазначених законодавчих актів, інструкцій, стандартів повинен кожний державний службовець, працівник органів державної влади та місцевого самоврядування. Уміння грамотно, якісно, своєчасно і оперативно готувати документи – мистецтво, яке вимагає глибоких знань, значного особистого досвіду, спеціального навчання і постійної самостійної роботи.