Судово-психологічна експертиза - Навчальний посібник (Землянська О.В.)

3.4. метод бесіди в спе

 

Опитування - це метод збору первинної інформації, заснований на безпосередній (бесіда, інтерв'ю) або опосередкованій (анкета) соціально-психологічній взаємодії дослідника й опитуваного. Джерелом інформації в даному випадку служить словесне або письмове судження людини.

Широке використання даного методу пояснюється його універсальністю, порівняльною легкістю застосування й обробки даних. Дослідник у короткий термін може одержати інформацію про індивідуально-психологічні особливості, реальну діяльність, вчинки підекспертної особи, інформацію про її настрої, наміри, оцінки навколишньої дійсності і т.д..

Однією з труднощів, із якими зіштовхується дослідник, котрий застосовує методи опитування, є це забезпечення достовірності і надійності отриманих даних. Інформація, яку одержує той, хто опитує, носить суб'єктивний характер, тому що залежить від ступеня щирості того, хто відповідає, його спроможності адекватно оцінювати свої вчинки й особистісні якості, а також інших людей, події, що відбуваються, і т.д. Тому дані, отримані в результаті опитування, варто зіставляти з даними, отриманими іншими методами (експеримент, спостереження, аналіз документації і т.д.).

Опитування може бути груповим і індивідуальним; усним і письмовим.

Метод бесіди.За допомогою цього методу виявляється ставлення того, хто обстежується, до людей, соціальних цінностей, важливих подій, власної поведінки, визначається загальноосвітній і культурний рівень, інтереси, світогляд, особливості моральної і правової свідомості, особистісні особливості поведінки, тобто соціальні й індивідуально-психологічні особливості. Інформація, отримана за допомогою методу бесіди, досліджується в декількох аспектах: логіко-семантичному, фонетичному й емоційному.

Логіко-семантичний аспект полягає у визначенні особливостей мовлення випробуваного, які свідчать про ставлення вираженого логічного мовлення до об'єктів, що позначаються, і змісту, який ними висловлюється.

Фонетичний аспект допомагає визначити характер вимови і наголоси, а в цьому зв'язку - етнічне або національне походження того, хто говорить, досконалість володіння мовою.

Емоційний аспект тісно пов'язаний із фонетичним і вербальним каналом (міміка, пантоміміка, жести). Емоції позитивно або негативно забарвлюють мову і свідчать про задоволення або роздратованість, умиротворення або злість, спокій або страх і т.п.

Перша бесіда - це важливий етап судово-психологічного дослідження, на якому розробляється загальна лінія поведінки, визначається тема бесіди, рівень напруженості, конфіденціальності, установлюється (або ні) контакт. Експерт повинний уміти визначати особливості психологічного стану співрозмовника. Важливою інформаційною ознакою в період психологічного контакту є аналіз міміки, жестів підекспертного. Мімічні вирази пов'язані з емоційним станом людини, тому вони відносяться до найбільш важливих невербальних проявів. Вирази обличчя, мімічні рухи виступають як індикатор стану і регулятор спілкування. Отже, від правильного розпізнавання мімічних виразів багато в чому залежить повноцінна взаємодія і розуміння людей. На відміну від жестів і рухів тіла (пантоміміки), міміка людини завжди несе емоційне навантаження і є головним джерелом оцінки емоційного ставлення до іншої людини, до предмета розмови тощо. У процесі бесіди особливо велике значення набуває пізнання довільних і мимовільних компонентів міміки і пантоміміки. До останніх відносяться такі компоненти, що, не підпорядковуючись вольовому управлінню, мов би «відчиняють» особливості особистості перед її співрозмовником. Слід також зазначити, що зовнішні прояви емоційних станів надзвичайно різноманітні і глибоко індивідуальні. Дати повну, вичерпну характеристику їхніх критеріїв практично неможливо, тому що в різних людей вони виявляються по-різному, у залежності від анатомічних особливостей і індивідуального життєвого досвіду. Проте деякі універсальні імовірнісні риси типових емоційних проявів можна виділити.

Бесіда – це один із методів опитування, що являє собою відносно вільний діалог між дослідником і досліджуваним на визначену тему, тобто метод одержання інформації на основі вербальної (словесної) комунікації. У бесіді можна виявити ставлення обстежуваної особи до людей, власної поведінки, подій; визначити культурний рівень, особливості моральної і правової свідомості, рівень розвитку інтелекту і т.п.

Так, вільна, невимушена бесіда, у ході якої експерт - психолог вивчає особливості особистості підекспертного, складає його поведінковий портрет, виробляє індивідуальний підхід і вступає в контакт з опитуваним, передує основній частині СПЕ і досягненню мети - створенню умов подальшого обстеження. Під час бесіди варто скласти сприятливе враження на підекспертного, пробудити інтерес до тих питань, що обговорюються, бажання відповідати на них. На що ж потрібно звернути увагу при налагодженні особистого контакту з підекспертним?

Сприятливий для бесіди клімат створюють:

- ясні, стислі і змістовні вступні фрази і пояснення;

- прояв поваги до особистості підекспертного, уваги до його думки й інтересів (потрібно дати це відчути);

- позитивні зауваження (у будь-якої людини є позитивні якості);

- мистецький прояв експресії (тон, тембр голосу, інтонації, міміка і т.п.), яка покликана підтвердити переконаність людини в тому, про що йде мова, її зацікавленість у питаннях, яких торкаються.

Бесіда експерта - психолога з постраждалим у результаті вчинення злочину стосовно нього, як показує досвід, часто викликає психотерапевтичний ефект. Що звичайно викликає співчуття? Це горе і муки, всі біди, які прийшли зненацька, смерть близьких родичів, хвороби і травми, втрата майна, незаслужені обвинувачення і покарання.

Розуміння емоційних станів іншої людини, висловлення співчуття їй, спроможність поставити себе на її місце (механізм емпатії); демонстрація зацікавленої уваги до насущних потреб людини - важлива умова встановлення контакту зі співрозмовником.

Бесіда повинна бути добре організована, оскільки це забезпечує ефективність її результатів, тобто:

- поставлені конкретні задачі;

- складений попередній план;

- обрано підхожий час і місце з урахуванням їхнього впливу на результати;

- обрані засоби фіксації одержуваної в бесіді інформації;

- створена атмосфера взаємної довіри.

Бесіда допомагає не тільки налагодженню, але і підтримці контактів з опитуваною особою.

Проведення бесіди - це велике мистецтво, яким повинні володіти експерти - психологи. Ці методи опитування потребують особливої гнучкості і чіткості, уміння слухати й у той же час вести опитування заданим шляхом, розбиратися в емоційних станах співрозмовника, реагуючи на їхні зміни, фіксувати зовнішні прояви цих станів (міміку, пантоміміку, почервоніння, збліднення шкіри обличчя, тремор або нав'язливі рухи рук).

При упорядкуванні плану бесіди варто дотримуватися низки загальних правил і принципів: формулювання питань повинне бути ясним і точним, їхній зміст зрозумілим тому, хто відповідає, відповідним його знанням і освіті; складні і багатозначні слова повинні виключатися; питань не повинно бути занадто багато, оскільки губиться інтерес через зростаючу втому; потрібно включати питання, що перевіряють ступінь щирості.