Європа–2000: Щорічний огляд. Збірник статей. – Частина І: Економіка країн-членів Європейського Союзу

ДанІя

 

Загальна інформація

 

Данія  розташована  у  північній  Європі,  межує  з  Німеччиною,  Швецією  та  Норвегією.

 

Королівство Данії включає також заморські території: Гренландію та Фарерські острови.

 

Данія є конституційною монархією і має певну історію політичної та соціальної стабільності. Парламент Данії – "Folketinget" – складається з однієї палати, в якій є 179 членів. Прем'єр-міністр Поул Нируп Расмуссен (соціальний демократ) сформував коаліційні уряди з центристськими партіями у січні 1993 р. Центральний уряд та адміністрація працюють у столиці – Копенгагені. Королева Данії – Маргрете II. Данія підтримує вільну торгівлю, є активним членом Європейського Союзу з 1973 р. У таблиці 1 подана загальна інформація про країну.

Загальна інформація

 

Табл. 1

 

Площа

43094 кв. км

Населення (1998 р.)

5,3 млн. чол.

Столиця

Копенгаген (1,3 млн. чол.)

Густота населення

121 осіб на кв. км

Грошова одиниця

Датська крона (ОКК)

1 дол. США (середнє у 2000 р.)

DКК 8,35

1 Євро (середнє у 2000 р.)

DКК 7.46

 

 

Данія має одну з найсильніших економік в Європі, яка характеризується балансом державного бюджету, стабільною валютою, низькими процентними ставками та незначною інфляцією. Привабливість датського середовища бізнесу стабільно фіксують у Світовому звіті про конкурентоспроможність, який публікує Світовий економічний форум. Відповідно до цього, та згідно з даними інших дослідницьких закладів, Данію вважають однією з десяти кращих країн світу в галузі торгівлі та економіки.

Серед економічних даних варто відзначити: позитивний торговий баланс, високий рівень ВВП, низький рівень інфляції, дуже низький рівень безробіття, значну зайнятість у сфері послуг і високу порівняно з іншими державами Європи зайнятість жіночого населення.

Економіка Данії

 

Фермерство традиційно було головним елементом економіки Данії. Ця країна є значним виробником високоякісних сільськогосподарських і рибальських продуктів, 70\% їх загального виробництва споживають за кордоном.

З 1950 р. індустрія і послуги стали основними секторами, й на сьогодні таке виробництво займає близько 80\% загального експорту. Індустрія виробництва, яка дає близько 18\% ВВП і займає близько 20\% активного населення, в основному складається з малих та середнього розміру висококваліфікованих компаній із сильними здібностями адаптуватися до змінних потреб ринку з умінням суворо контролювати якість продукції. У 75\% компаній зайнято менше 50 чоловік.

Данія перебуває серед найкращих світових виробників такої різноманітної продукції, як меблі, медичні товари та пристрої, автоматичні охолоджувальні й нагрівальні системи, інструменти чутливого вимірювання та повітряні млини.

Данія – ворота в Балтійський регіон

 

У новій, збільшеній Європі, Данія виокремилась як географічний центр, що утримує переважаючу позицію на виході у Північну та Східну Європу. Розташування Данії у найбільш процвітаючому регіоні Європи та її членство в Європейському Союзі дають необмежений доступ до ринку ЄС, що має понад 350 мільйонів населення та ще 200 мільйонів на схід.

Крім цього, Данія і Швеція у 2000 р. з'єднались одним з найбільших в світі мостів. Цей зв'язок створив об'єднаний ринок для 3,2 мільйона споживачів у радіусі 50 кілометрів. Міст сприятиме  важливому  зростання  регіону  Копенгагена  та  консолідує  стратегічну  роль  Данії  як виходу у Скандинавський, Східноєвропейський і Балтійський регіони.

Лідируюча позиція Данії у Північній Європі базується на тісних економічних, політичних та культурних зв’язках з межуючими державами Скандинавії та Балтійського регіону. Данія має історичні зв’язки з Балтійським регіоном і розглядається як політично нейтральна і в той же час як така, що піклується про економічний і політичний розвиток регіону. У 1991 р. Данія стала першою державою за більш ніж 50 років, що відкрила посольство у Балтійських країнах. З того часу це стало пріоритетом Данії розвивати ближчі стосунки і створювати фундамент для економічного розвитку і політичної стабільності в регіоні. Датська підтримка Східній Європі спрямована на захист середовища, розвитку приватного сектора і підтримку розвитку у громадському секторі та суспільстві. Як частина програми датські компанії користуються експортними кредитами, позиками та інвестиційними гарантіями у своїй діяльності в регіоні.

Вартість та продуктивність робочої сили

 

Конкурентоспроможна вартість і висока продуктивність – це деякі з характеристик датської робочої сили. Соціальна система Данії відрізняється від більшості країн тим, що тут існує індивідуальна сплата соціальних внесків, тобто це не робить роботодавець. Це означає, що компаніям потрібно просто виплачувати людям зарплату, а не різні соціальні виплати.

Загальна вартість праці – зарплати та погодинної оплати – на 20–30\% нижча, ніж у Німеччині. Це є результатом надзвичайно малої вартості для роботодавця офіційно необхідних страхових програм та контрактних і приватних планів додаткових винагород. Середні річні зміни

вартості робочої сили очікуються залишитись на низькому рівні і в наступних роках. Таблиця 3

показує рівень оплати праці в деяких країнах ЄС, і звідси можна побачити, що Данія займає друге місце після Німеччини по загальній зарплаті і перше місце – по зарплаті взагалі.

 

 

Оплата праці на виробництві

 

Табл. 2

 

Оплата праці на виробництві, загальна погодинна компенсація в дол. США, 2000 р.

Країни

Загальна зарплата

Зарплата

Загальна погодинна компенсація

Бельгія

22,8

12,0

10,8

Данія

22,0

18,1

3,9

Франція

18,0

9,5

8,5

Німеччина

28,3

15,4

12,9

Ірландія

13,6

10,3

3,3

Нідерланди

20,6

12,0

8,6

Швеція

22,2

13,3

8,9

Великобританія

15,5

11,6

3,9

Джерело:Департамент праці США (2000)- https://stats.bls.gov/news.release/ichcc.t02.htm

Наступна  таблиця  показує  суму  соціальних  внесків,  які  сплачуються  роботодавцем  і

 

робітниками. З таблиці видно, що роботодавець в Данії сплачує значно менше, ніж в інших країнах.

 

Табл. 3

 

Внески на соціальний захист (\% від зарплати)

 

Внески на соціальний захист (\% ВВП на душу населення )

Країни

Роботодавець

Працівник

Бельгія

33,27

13,07

Данія

1,23

9,33

Франція

50,58

24,76

Німеччина

13,94

13,94

Нідерланди

18,78

2,55

Норвегія

14,10

7,79

Швеція

32,91

7,00

Великобританія

8,60

7,65

Джерело: ІМD (2000)

 

Комбінація конкурентоспроможної вартості робочої сили та високого рівня продуктивності роблять робочу силу Данії однією з найвартісноефективніших у Європі. Це ще глибше підтверджується ставленням датських працівників, якимт притаманні вірність компанії, мотивованість, самовпевненість і творчість.

Економічна політика

 

Економіка Данії є малою і відкритою, дуже залежною від торгівлі з іншими державами та без  будь-якої  можливості  впливати  на  умови  міжнародної  торгівлі  чи  центральні  економічні фактори, такі як процентні ставки. Обcяг експорту та імпорту становить 1/3 ВНП. Близько 2/3 міжнародної торгівлі ведеться з іншими державами ЄС. Німеччина, безперечно, є найважливішим торговим партнером, але Швеція, Великобританія та Норвегія також мають велике значення. За межами Європи Данія торгує особливо з США та Японією.

Зважаючи на   важливість міжнародної торгівлі для національної економіки, Данія завжди була дуже відкритою до вільної торгівлі з іншими державами. Як результат Данія приєдналась до організацій співпраці, таких як – ЄС, ОЕСР, і ГАТТ (з 1995 р. відома як ВТО) і в їх рамках активно працювала над усуненням перешкод до вільної торгівлі.

Після  Другої  світової  війни  структура  експорту  зазнала  великих  змін.  Індустріальний експорт є більшим за сільськогосподарський і відіграє постійно зростаючу роль в експорті датської продукції. Раніше переважав експорт с/г продукції, а тепер індустріальний експорт займає 75\% від загального обсягу експорту, с/г експорт – близько 15\%. Більше 1/3 індустріального експорту складається з машин та інструментів, в той час як хімічна продукція та індустріально вироблена с/г продукція, включаючи консервоване м'ясо, займають відповідно 11\% і 10\%. Після значного зростання у 70-их та 80-их роках експорт послуг зазнав занепаду у першій половині 90-их.

Імпорт сировини та напівфабрикатів, включаючи енергію, та машин й іншого капітального обладнання займає майже 70\% загального імпорту. У 80-их роках значно зросло виробництво датської нафти, і це вплинуло на стрімкий спад імпорту енергії. Інших 30\% імпорту в загальному охоплюють споживчі товари, включаючи автомобілі. Данія також має значний імпорт іноземних

послуг.

 

Данія шукає, наскільки можливо регулювати економічну діяльність та інфляцію через фіскальну політику. Монетарна політика є в більшій мірі спрямована на підтримку політики обмінного курсу, об'єктом якої є забезпечення стабільного обмінного курсу датської крони. Після Другої світової війни Данія брала участь у кількох міжнародних програмах співпраці обмінних курсів:  у  Бреттонвудській  угоді  від  її  початку  в  1948  і  до  розвалу  в  1971  рр.;  відтоді  суто європейські угоди обмінних курсів: з 1972 до 1979 рр. "змія" і потім Європейська Монетарна Система (ЄМС), яка у 90-их почала переростати в Економічний та Монетарний Союз (ЕМС). Проте Данія залишилась поза третьою фазою ЕМС, яка почалась у 1999 р.

Рівень датських процентних ставок тісно пов'язаний з розвитком міжнародних процентних ставок. Від початку 60-их до початку 1990 р. необхідні були вищі датські процентні ставки, щоб забезпечити достатній приплив капіталу для фінансування дефіциту платіжного балансу. Але, лібералізація руху капіталу у 80-их означала, що датський рівень відсоткових ставок щораз більше і більше відображає реальний курс крони. В принципі відсотки по датських облігаціях, так само як і в Німеччині,  встановлені  з  премією  за  очікувані  відсоткові  зміни  у  обмінному  курсі  стосовно німецької марки. Очікування розвитку обмінного курсу визначається історичними змінами в обмінному курсі та такими умовами, як напрямок інфляції, бюджетний розвиток та платіжний

баланс. Сприятливий економічний клімат в Данії у порівнянні з Німеччиною знизить ризик зменшення вартості крони, і тому, якщо всі інші фактори залишатимуться без змін, це призведе до звуження різниці в процентних ставках між Данією та Німеччиною.

Данія  відмовилась  від  введення  єдиної  європейської  валюти  –  євро.  В  2000  р.  було проведено референдум стосовно цього питання, і 57\% населення, що з'явилось на вибори, проголосувало проти (всього в референдумі взяло участь 88\% населення). Були деякі хвилювання з боку Центрального банку щодо стабільності курсу крони, але вони не здійснились – навпаки, після референдуму курс крони відносно євро став вищим.

Залучення прямих іноземних інвестицій

 

Данія розташована у найрозвинутішому регіоні Європи, звідки розгортається торгівля зі Скандінавськими країнами, Західною та Центральною Європою, а також розширення народного господарства в Східну Європу. Більше того, членство Данії в ЄС відкриває безмежний доступ до загального ринку ЄС – 350 млн. чоловік та ще 200 млн. на схід.

Компанії, які інвестують у Данію, виграють не тільки від привабливого макроекономічного клімату, а й від конкурентних умов стосовно оподаткування і загальної вартості праці. Інвесторам в Данію пропонують податкові вигоди, але в першу чергу важливо вказати на той факт, що датське законодавство є дуже чітко визначеною системою. Крім цього, компанії у Данії отримують вигоду від привабливих правил амортизації.

Данія також пропонує конкурентну вартість праці в той час, як до уваги береться зарплата і погодинна компенсація. Це є результатом того, що на роботодавця лягає дуже малий тягар сплати соціальних внесків, податків на зарплату і т. д. Конкурентна вартість праці та високий рівень продуктивності роблять датську робочу силу однією з найпродуктивніших у Європі. Правила управління ринком робочої сили в Данії також означають, що пристосування до кількості робочої сили є значно легшими, ніж у будь-якій іншій державі Європи.

Для того щоб привабити іноземних інвесторів у Данію і допомогти їм в процесі прийняття рішень, уряд започаткував у 1989 р. Програму “Інвестуй у Данію”. Послуги які надає ця програма конфіденційно та безкоштовно, такі:

• надання загальної та конкретної інформації;

 

• підготовка інвестиційних пропозицій;

 

• організація візитів у пошуках фактів;

 

• визначення потенційних датських партнерів;

 

• визначення будівельних точок та приміщень;

 

• налагодження контакту між потенційними інвесторами та можливими датськими партнерами.

Очевидно,  що  Данія  є  дуже  відкритою  для  іноземних  прямих  інвестицій.  І  всі  умови створені  державою  для  їх  залучення,  приносять  результати,  які  можна  побачити  в  таблиці  6. Таблиця 7 показує кількість прямих іноземних інвестицій по економічних секторах країни. Діаграма

1 і 2 відповідно показують відсотки інвестування країнами світу та країнами ЄС.

Система оподаткування

 

Данія має привабливий режим оподаткування, оскільки рівень корпоративних податків дорівнює 30\%, тут існує широка мережа додаткових угод, поліпшені умови амортизації та привабливий режим оподаткування для емігрантів. У порівнянні з більшістю Європейських країн Данія пропонує ряд важливих податкових стимулів, але важливо зазначити, що датське податкове законодавство є чітко визначеною системою. Це означає, що правила оподаткування є такими, якими вони описані в законах, що робить регулювання простим, чітким, без регулювання індивідуальними контрактами чи угодами. Принципові податкові стимули, які надаються у даний час, наступні:

1. Формування і початкова вартість не враховуються.

 

2. Витрати на дослідження і розвиток можуть не враховуватись за той рік, в якому вони зроблені, або амортизуватись за п'ять років.

3. Обладнання та устаткування може амортизуватись за реальними цінами з розрахунку 30\%

 

на рік.

 

угоди.

 

 

4. Повне неврахування в рік придбання за програмне забезпечення, ноу-хау та ліцензійні

 

5.  Машинне  устаткування  і  кораблі  можуть  амортизуватись  попередньо  на  30\%  до

 

фактичної поставки, за виконання певних умов.

 

6. Не оподатковуються дивіденди іноземних дочірніх компаній.

 

7. Звільнення від оподаткування капітальних прибутків по акціях, які утримуються більше трьох років.

8.Сприятливі умови оподаткування для іноземних емігрантів з можливістю фіксованого податку 25\%.

9. Низькі соціальні внески.

 

Транспорт

 

За останні 5–10 років Європа змінилась. Сам Європейський ринок поширився на Схід та Північ   зі   швидкістю   блискавки,   ставлячи   Данію   у   найкраще   географічне   становище   для міжнародних компаній, що планують у майбутньому регіональну мережу дистрибуції.

Розвиток ЄС в об'єднаний ринок створив регіоналізовану структуру ринку, де північна частина ЄС часто розглядається як один регіон.

Регіоналізація ринків створила попит на централізовану систему дистрибуції в кожному з цих регіонів. Північний регіон ЄС – чи Балтійський регіон – є одним з найцікавіших та швидкозростаючих регіонів Європи. Центральна географічна позиція Данії у регіоні Балтійського моря робить її регіональним центром дистрибуції.

Інфраструктура Данії

 

Інфраструктура  Данії  відкриває  широкий  спектр  переваг  у  міжнародній  перспективі розвитку   і   підтримання  інфраструктури.  Результатами  є   величезна  мережа      сухопутних  і залізничних доріг, три міжнародних аеропорти та десять морських портів з безкоштовною зоною портових і торгових приміщень.

Така сильна інфраструктура Данії також відзначена Світовим звітом конкурентоспроможності  1999  р.,  що  випускається  Міжнародним  інститутом  розвитку менеджменту в Швейцарії. За даними цього ж джерела, вже 8 років підряд Данія займає перше місце в світі у системі дистрибуції.

Інфраструктура Данії постійно вдосконалюється: інфраструктурні центри, такі як аеропорт Копенгагена, аеропорт Біллунд та порт Аархус ще більше розвиваються зараз і будуть зростати в наступні роки.

Недавно Данія інвестувала в будівництво двох нових мостів (перший – Великий Белт Лінк відкрився в червні 1998 р.; інший міст – Орезунд Лінк – відкрився в липні 2000 р. і з'єднав Данію зі Швецією).  Ці  подальші  інвестиції  на  розвиток  у  сумі  становлять близько  9  млрд.  дол.  США. Великий Белт Лінк з'єднує два великих датських острови мостами загальною довжиною 18 кілометрів. Великий Белт Лінк складається з двох мостів та залізнодорожнього тунелю. Інша величезна споруда тільки недавно завершена. Орезунд Лінк довжиною 16 кілометрів з’єднує Копенгаген і Мальмо у південній Швеції. Проект включає два великих відкритих мости і тунель у

воді.

 

Система морських перевезень

 

Здійснюючи  75\%  міжнародної  торгівлі  морським  транспортом,  не  дивно,  що  Данія розвинула надзвичайно потужну систему портів, яка славиться своєю ефективністю. Це привело до того що Данія займає перше місце серед морських транспортувань відповідно до Світового звіту конкурентоспроможності 1999 р. Данія також очолила десятку найпотужніших морських перевізників 2000 року:

1. Данія

 

2. Сінгапур

 

3. Ісландія

 

4. Фінляндія

 

5. Німеччина

 

6. Канада

 

7. Норвегія

 

8. Гонконг

 

9. Швейцарія

 

10. Нідерланди

 

Такий успіх можна пояснити наступними факторами:

 

• Щоденні перевезення за межі Європи та регулярні зв'язки з великими портами Європи.

 

• Ефективний зв'язок з європейською мережею автомагістралей, залізничних доріг та аеропортів.

• Датські порти мають найшвидший час перевезення по Європі.

 

• Датські порти пропонують безкоштовні портові та складські приміщення.

 

• Контейнери на терміналах у Копенгагенському аеропорту та Аархусі піднімають до 35

 

одиниць краном за годину – більше, ніж будь-які інші в Європі.

Очевидно, що Данія є провідною державою у морських перевезеннях. Це важливий фактор, особливо зважаючи на той факт, що компанії мають щораз більше орієнтуватись на навколишнє середовище. Важливо не забути ще про той факт, що морські перевезення є принциповим шляхом в

імпорті заморських товарів.

 

Датська система повітряних перевезень

 

Цінні  товари  часто  транспортуються повітряним  транспортом залежно  від  місця призначення і вимог до доставки. Концентруючись на районі Копенгагена, немає сумніву що аеропорт став однією з багатьох причин вибору саме цього регіону на роль Скандинавського центру дистрибуцій.

Аеропорт Копенгагена є найефективнішим аеропортом Північної Європи. При ефективній системі опрацювання можна доставляти вантажі в аеропорт за годину до відправки літака. За дві години після приземлення літака вантаж є готовим до подальшої переправки, а аеропорт працює у режимі трьохгодинного транзиту.

Саме Данія стала Скандинавським центром дистрибуції, і серед причин, що пояснюють

 

це, є:

 

 

– Данія має чудовий вихід на всі європейські ринки та інфраструктуру;

 

– Данія є дверима в зростаючі ринки Східної Європи;

 

– Данія має відмінну мультимодальну систему транспортування і дистрибуції;

 

– Данія є світовим чемпіоном дистрибуції;

 

– Данія має щоденний сухопутній зв’язок з більш ніж 3000 європейських міст;

 

– Данія є найкращою у морcьких перевезеннях.

 

викладач К. В. ПОНОМАРЕНКО

 

магістр Д. В. ПАВЛОВА