Експертиза пластичних мас під час розслідування злочинів у сфері економіки та екологічної безпеки - Посібник (Пономаренко Г.О.)

5.5. стиропласти

Одержують шляхом реакції полімеризації стиролу.

Промисловість виробляє три різновиди: полістирол литий, удароміцний і пінополістирол.

Удароміцний полістирол одержують шляхом полімеризації розчину бутадієнового або бутадієн-стирольного каучуку в стиролі; пінополістирол — із введенням пороутворювачів.

Світове виробництво полістиролів становить близько 20\% і займає третє місце після поліетилену і вінілпластів.

Властивості

Литий полістирол (загального призначення) — це твердий, легкий (щільність — 1,05 г/см3), блискучий, жорсткий, безбарвний, однак легко забарвлюваний прозорий пластик, без смаку і запаху; падаючи на тверду поверхню, видає металевий звук (звук удару металу об тверду поверхню).

Має високу водостійкість і стійкість до лугів, розчинів кислот, спиртів, простих ефірів. Однак розчиняється в ароматичних і хлорованих вуглеводнях, складних ефірах.

Полістирол — чудовий діелектрик, легко переробляється всіма способами переробки термопластів.

Високомолекулярний полістирол нешкідливий, проте, якщо вміст мономеру перевищує 0,1\%, легко дифундує в розчини і може викликати харчові отруєння.

Недоліки: мала ударна міцність, низька термостійкість, схильність до старіння під впливом ультрафіолетових променів.

Легко і швидко займається, горить з рясною кіптявою, розм'якшується, так що смола здатна витягуватися в довгі тонкі нитки, що швидко тверднуть на повітрі.

Удароміцний полістирол непрозорий, може мати будь-який колір, перевершує литий полістирол по міцності на удар і вигин, але по теплостійкості та твердості поступається литому.

Пінополістирол — цей пластик має закриті пори, дуже легкий, білого кольору, жорсткий, прекрасний тепло- та звукоізолятор.

Застосування

Литі стиропласти широко застосовуються для виготовлення шкільно-письмового, креслярського приладдя; побутового посуду, іграшок, освітлювальної апаратури, фотоприладдя, галантерейних і декоративних виробів, корпусів і панелей побутової електронної апаратури.

Плівки полістиролу використовують для пакування та електроізоляції, пінополістирол — для тепло- та звукоізоляції.

Удароміцний полістирол використовується у виробництві внутрішніх холодильних шаф у побутових холодильниках, корпусах радіо-, теле-, фотоапаратури, комп'ютерної техніки, деталей машин і устаткування текстильної та харчової промисловості, виготовлення облицювальних кахлів.

Співполімерні стиропласти використовують для виготовлення коліс, приладових щитів автомобілів, валіз, шоломів, санітарно-технічного устаткування і т.д.