Експертиза пластичних мас під час розслідування злочинів у сфері економіки та екологічної безпеки - Посібник (Пономаренко Г.О.)

4.3. амідопласти

Поліаміди (ПА) — широко розповсюджений рід лінійних полімерів, які одержують шляхом реакції поліконденсації аліфатичних двоосновних кислот і діамінів.

Внаслідок лінійної будови макромолекул амідопласти є термопластичними. Це тверді високоплавкі смоли з t°пл. від 180 до 250°С, їх щільність — 1,10—1,15 г/см3.

Властивості

Ненаповнені поліаміди непрозорі, а також білого чи слабко-жовтого кольору, жорсткі, стійкі до тертя і ударних дій, мають високі показники зносостійкості та діелектричних властивостей.

Поліаміди стійкі до впливу води, нижчих спиртів, ефірів, бензину, масел і жирів, розчинів лугів.

Розчиняються у фенолах, руйнуються в мінеральних кислотах.

Помітно руйнуються під впливом окислювачів, вибілюючих хлорвмісних речовин, сонячного світла і ультрафіолетових променів.

З метою поліпшення і усунення цих недоліків до складу поліамідів вводять стабілізатори.

Поліаміди не горять, а плавляться при tпл. від 180 до 200°С, здатні витягуватися в нитку. Робоча температура для волокон і виробів із цієї групи полімерів — від 70—80 до 150 °С.

Зі всіх синтетичних полімерів поліаміди мають підвищене водопоглинання (від 0,5 до 12\%) і гігроскопічність (до 4\%).

Застосування

Майже 80\% поліамідів використовуються для переробки на синтетичні волокна. Виробництво синтетичного поліамідного волокна — капрону — становить близько 50\% загального виробництва синтетичних волокон.

Капрон найміцніший на розрив і стирання, стійкий до гниття, дії бактерій.

Застосовують капрон для виробництва тканин, трикотажних виробів, панчішно-шкарпеткових виробів, шнурів і канатів, риболовецьких снастей і мереж риболовецьких траулерів, синтетичного хутра, шинного корду, ниток для швейної промисловості, щіток.

Полімерні плівки успішно застосовуються для герметизації та упаковки масел, жирів, м'яса, риби та інших заморожених продуктів. Вони прозорі, проникні для ультрафіолетових променів, паропроникні, але водонепроникні.

Їх використовують і для зберігання стерилізованих медичних інструментів, а також в інших сферах як електроізоляційний, прокладний і герметизуючий матеріал.

Поліаміди з наповнювачами використовують для виготовлення антифрикційних виробів; шестерень, підшипників, втулок та інших вузлів тертя з мастилом або без нього; з метою підвищення жорсткості конструкційних деталей і механізмів (веретена, каркаси корпусів); для труб і шлангів бензо- і маслопроводів; товарів широкого споживання (одежної фурнітури, каблуків для взуття та ін.).

Поліамідна смола (лінійна будова макромолекули) використовується для виробництва поліамідного лаку, кращого з лаків для паркету.